در پی کاهش شاخص تولید کارخانه*ای در جدیدترین گزارش منتشر شده از اوضاع اقتصادی چین، نگرانی*ها در مورد سیر حرکت دومین اقتصاد بزرگ جهان افزایش یافت.

شاخص کل ارزش سهام در بازارهای آسیایی به غیر از ژاپن امروز برابر با 0.1 درصد کاهش یافت.ه*ای ه*ای ددبنمسکرذب سس این در حالی بود که ارزش شاخص کل بازار نیکای ژاپن افتی برابر با 0.6 درصد داشت. شاخص بورس کالای شانگهای نیز امروز 1.2 درصد کاهش یافت.

پر واضح است که آمار و اطلاعات اقتصادی چین تحت تاثیر کاهش درآمد شرکت*های آمریکایی در سه ماهه چهارم سال 2014 قرار گرفته*اند.

اوضاع اقتصادی یونان و تبعات آن بر اقتصاد حوزه یورو نیز بر کاهش رشد اقتصادی در چین بی تاثیر نبوده است. حزب چپ گرای سیریزا که در یونان به قدرت رسیده مخالفت با سیاست*های اقتصادی اتحادیه اروپا را در پیش گرفته و احتمال آن می*رود که بر همین اساس از عضویت در اتحادیه اروپا خارج شود. دولت جدید یونان در نظر دارد تا از اجرای تعهدات خود نسبت به کمیسیون سه جانبه اقتصادی اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین*المللی پول انصراف داده و اجرای سیاست*های ریاضت اقتصادی در این کشور را متوقف کند.

روز جمعه اوضاع در وال استریت هم خوب نبود چرا که بسیاری از نمادها با افت ارزش همراه بودند. این موضوع بیشتر به علت کاهش درآمدهای خارجی شرکت*های آمریکایی رخ داد. شاخص S&P 500 روز جمعه افتی 3.1 درصدی را برای ماه ژانویه سال 2015 نشان داد که بیشترین میزان کاهش ماهانه در طول سال بوده است.

ارزش یورو در برابر ین ژاپن نیز با افزایش 0.4 درصدی به 133.13 ین رسید. یورو در برابر دلار نیز حدود 0.2 درصد رشد داشت و هر یورو برابر با 1.1305 دلار آمریکا مبادله شد.

قیمت نفت برنت و نفت سبک آمریکا نیز با 2.5 درصد کاهش به 51.66 و 47.03 دلار تنزل یافتند.
منبع : [Only registered and activated users can see links. ]