به گزارش خبرگزاری تسنیم، این کارخانه ها طبق برنامه جدیدی که ایمیدرو بر اساس طرح جامع فولاد تعریف کرده در مناطق چابهار،* قشم و بندرعباس راه اندازی خواهند شد.
در طرح جامع فولاد مطابق تحقیقات و بررسی های انجام شده این مناطق یکی از بهترین نقاط ایران برای توسعه صنعت فولاد به دلیل دسترسی به منابع آب و انرژی،* حمل و نقل و صادرات و واردات و کاهش هزینه های تولید سواحل جنوبی کشور است.

مطابق گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با توجه به برنامه های این سازمان برای جذب سرمایه های بخش خصوصی و خارجی برای احداث کارخانه های جدید فولادی طرح 4 میلیون تنی فولاد بندرعباس با مشارکت سرمایه گذار هندی به اجرا در می آید و همچنین طرح 1.6 میلیون تنی نیز با حضور یک شرکت کویتی در بندرعباس احداث خواهد شد.

علاوه بر این پروژه فولاد چابهار نیز به ظرفیت تولید 3 میلیون تن با مشارکت سرمایه گذار خصوصی داخلی اجرایی می شود. از سوی دیگر طرح 3 میلیون تنی فولاد قشم با مشارکت یکی از شرکت های بزرگ سنگ آهن داخلی و شرکای خصوصی در این منطقه راه اندازی خواهد شد.سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران این برنامه را از سال گذشته با هدف ایجاد ظرفیت های جدید با مقیاس اقتصادی تعریف و اجرایی کرده است تا اهداف کلان طرح جامع فولاد پیاده شود به طوری که شرکت های خصوصی داخلی و خارجی تامین سرمایه طرح ها را بر عهده گیرند.