ارزش روز سهام عدالت بیش از 15 میلیون تومان؛ سهامداران چقدر سود کردند؟

به گزارش دکترای اقتصاد، روز گذشته خبری در فضای مجازی مبنی بر فراهم شدن امکان معامله سهام عدالت توسط سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند در حال دست به دست شدن است.

ارزش روز سهام عدالت بیش از 15 میلیون تومان؛ سهامداران چقدر سود کردند؟

در این خبر آمده بود: از امروز شنبه 14 (تیر ماه) زمینه تخصیص سهام عدالت به کسانی که دارای این سهام نبودند فراهم می شود و کسانی که روش مدیریت مستقیم را انتخاب کرده اند، ضمن مشاهده دارایی خود در پرتفوی سهام، اختیار خرید، فروش، تبدیل یا نگه داری از سهام خود را خواهند داشت.

در راستای این خبر منتشر شده، حسین فهیمی، سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت به شفاف سازی در خصوص برخی از ابهامات فروش سهام عدالت پرداخته و به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: افرادی که از روز 15 خردادماه سال جاری تا 29 خرداد نسبت به انتخاب روش مستقیم مدیریت سهام عدالت خود اقدام کرده اند، از 14 تیر می توانند وارد فرایند فروش سهم شوند.

وی ادامه داد: کارگزاران براساس شرایط بازار و شرایط سهم، سهام این افراد را در بورس یا فرابورس به فروش می رسانند و پول را در روز های آینده به حساب شبای آن ها واریز خواهند کرد.

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

پس از سرانجام معاملات بورس روز یکشنبه 15 تیرماه، ارزش سبد سهام عدالت 530 هزار تومانی به 15 میلیون و 356 هزار و 428 تومان رسیده است. بر این اساس ارزش 30 درصد سهام قابل فروش افرادی که روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده اند به بیش از 4 میلیون و 608 هزار تومان رسیده که در مقایسه با هفته گذشته 13 درصد بیشتر شده است.

علت تاخیر در فروش سهام عدالت چیست؟

فهیمی در خصوص دلایل تاخیر در فروش سهام سهامداران عدالت افزود: واقعیت این است که اطلاعات این افراد جدید روز گذشته در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار گرفت و از امروز اطلاعات آن ها بروز رسانی و در اختیار کارگزاران قرار می گیرد.

وی درباره افرادی که قبل از 15 خردادماه گذشته فرم های فروش سهام عدالت خود را تکمیل کرده، اما هنوز وجهی دریافت نکرده اند، تاکید کرد: افرادی که شماره شبای حساب بانکی آن ها صحیح، مورد تایید بانک مرکزی و فعال بوده و شماره تلفن همراهشان نیز به نام خود فرد بوده است، تمام وجه را در روز های اول آزادسازی سهام عدالت دریافت کرده اند.

فهیمی با بیان اینکه براساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، مشمولان سهام عدالت با ارائه شماره حساب شبای معتبر و فعال و تلفن همراه به نام خود از فرایند شناسایی مشتری نزد بازار سرمایه (ثبت نام در سجام، احرازهویت سجام، ارائه مدرارک و پرداخت هزینه ...) معاف شدند، افزود: تعدادی از افراد همچنان با مشکل شماره تلفن همراه به نام خود روبرو هستند و برای برخی افراد نیز بانک مرکزی شماره شبای آن ها را تایید نکرده یا حساب بانکی آن ها غیر فعال بوده است.

به گفته وی، افرادی هستند که شماره شبای آن ها تایید شده، اما بیش از 6 ماه است که حساب آن ها راکد بوده و نمی توان وجه این افراد را به حسابشان واریز کرد.

سخنگوی ستاد راهبری آزادسازی سهام عدالت گفت: حفاظت از دارایی های مشمولان سهام عدالت و پس از فروش سهم، حفاظت از وجوه آن ها از اولویت های مهم این شرکت است که با وسواس و سختگیری این امر را انجام می دهیم تا دارایی سهامداران سهام عدالت تحت هیچ شرایطی در خطر نباشد و این سخت گیری باعث بروز تاخیر هایی در خصوص برخی مشتریان کارگزاری ها شده است.

فهیمی درمورد عدم مشاهده سبد سهام عدالت سهامداران در برخی از شرکت کارگزاری ها نیز افزود: این شرکت ها اگر سیستم های خود را بروز رسانی کنند این مشکل برطرف می شود.

آزادسازی سهام عدالت از جمله اقدامات مهمی بود که از چند سال گذشته در دستور کار مسوولان قرار گرفت، با توجه به اینکه رییس سازمان خصوصی سازی وعده آزادسازی آن را تا سرانجام آبان ماه سال جاری داده بود، اما براساس پیگیری های اجرا شده این اقدام بسیار زودتر از موعد مقرر اجرا و در تاریخ 9 اردبیهشت ماه به دستور رهبر معظم انقلاب آزاد شد.

از فردای روز آزادسازی سهام عدالت، اقدامات مربوط در دستور کار قرار گرفت و به سهامداران فرصت داده شد تا با ورود به سامانه سهام عدالت نسبت به مشخص روش مدیریت خود تصمیم گیری و اعلام کنند که آیا می خواهند سهام عدالت در اختیار خودشان باشد و خود نسبت به سهام مدیریت و مالکیت داشته باشند و یا به دنبال این هستند که سهام به صورت غیرمستقیم از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی مورد معامله قرار بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 464

به "ارزش روز سهام عدالت بیش از 15 میلیون تومان؛ سهامداران چقدر سود کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزش روز سهام عدالت بیش از 15 میلیون تومان؛ سهامداران چقدر سود کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید