تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی

به گزارش دکترای اقتصاد، مجلس ترکیه در جلسه ای با درخواست رئیس جمهوری درباره تمدید حضور نیروهای نظامی این کشور در ترکیه به مدت 18 ماه موافقت کرد، این در حالی است که آنکارا به صورت قوی از دولت وفاق ملی در طرابلس حمایت می کند.

تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی

به گزارش خبرنگاران، به نقل ازخبرگزاری آناتولی، لایحه ریاست جمهوری برای تمدید 18 ماهه مدت حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی در مجلس این کشور مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

این مصوبه در پاسخ به درخواست ریاست جمهوری در 12 ماه جاری میلادی برای تمدید اختیارات دولت در اعزام نیروهای نظامی به لیبی به مدت 18 ماه دیگر انجام گرفت.

پس از تائید و شناسایی رسمی دولت وفاق ملی لیبی درسال 2015 توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد، حملات شبه نظامیان به رهبری خلیفه حفتر نیز آغاز شد.

بر این اساس ترکیه نخستین کشوری است که بنا به دعوت دولت مآغاز لیبی به حمایت از این کشور در مقابل حملات مذکور شتافت.

ترکیه با رویکرد لیبی متعلق به لیبایی هاست برای برقراری تمامیت ارضی، اتحاد سیاسی، صلح و آرامش در این کشور دست کمک اش را به دولت و مردم این کشور دراز کرد.

دراین زمینه نیروهای نظامی ترکیه فعالیت خود در زمینه آموزش نظامیان لیبی، مین روبی، ارائه کمک های بهداشتی و بشردوستانه و همچنین خدمات مستشاری به این نیروها را آغاز کردند. همچنین آموزش های نظامی به منظور تشکیل یک ارتش مدرن و منتظم در 5 نقطه این کشور ادامه دارد.

از سوی دیگر، نیروهای مسلح ترکیه طبق مصوبه 10 اکتبر 2001 به عنوان یکی از اعضای نیروهای بین المللی کمک به امنیت آیساف و ناتو در افغاستان حضور دارند.

طبق توافق نامه ای میان کشورهای عضو ناتو و دولت افغانستان در سال 2014، نیروی های آموزش، کمک، مشورت در چارچوب ناتو در این کشور تشکیل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 768

به "تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید حضور نیروهای مسلح ترکیه در افغانستان و لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید