جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها

به گزارش دکترای اقتصاد، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به آخرین شرایط صدور مجوز اضطراری برای واکسن های فراوری داخلی، گفت: به زودی نتیجه صدور مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه دو واکسن کرونای برکت و فراوری مشترک انستیتو پاستور با کوبا معین می گردد.

جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها

دکتر سید حیدر محمدی در گفت و گو با خبرنگاران، درباره آخرین شرایط صدور مجوز اضطراری برای واکسن های فراوری داخل، گفت: در زمینه واکسن برکت، نتایج فاز دوم به اتمام رسیده و تقریبا برای 20 هزار نفر هم در فاز سوم مطالعه بالینی این واکسن تزریق واکسن را انجام داده اند. از امروز هم تزریق دوم بخشی از داوطلبان شروع می گردد. داریم آنالیز می کنیم که اگر بتوانیم مجوز مصرف را به صورت داوطلبانه ارائه کنیم. حدود یک هفته است که داریم این موضوع را آنالیز می کنیم و به زودی نتیجه تعیین می گردد.

وی اضافه کرد: برای واکسن پاستور هم قرار شد یکسری مدارک و مستندات تکمیلی برای ما ارائه نمایند که در صورتی که این مدارک را ارائه نمایند و تیم مطالعات بالینی ما تایید کند، می توانیم برای این واکسن هم مجوز را صادر کنیم.

محمدی گفت: داوطلبانه بودن تزریق این واکسن ها به این معناست که مردم بدانند که این واکسن در فاز سوم مطالعه بالینی واقع شده است و هر کس که تمایل دارد برای تزریق واکسن مراجعه کند. واکسن هایی که فاز سوم شان تمام شده و از ما مجوز دارند، در حال تزریق هستند که همان واکسن های وارداتی است. طبیعتا هر واکسنی که فاز سومش به اتمام برسد، دیگر بحث داوطلبانه بودن را ندارد. بنابراین برای واکسنی که در فاز سوم واقع شده است، باید اعلام کنیم که داوطلبانه باشد تا مردم بدانند این واکسن در فاز مطالعاتی است.

وی گفت: اصلا اینطور نیست که واکسنی که مجوز مصرف داوطلبانه دریافت می نماید، عوارض داشته باشد. وقتی فاز یک و دو مطالعه بالینی در واکسنی تایید می گردد، به این معناست که در سطح محدود فاز یک و یک میزان فراتر در فاز دوم، ایمنی واکسن تایید شده است. اثربخشی واکسن که معمولا در سطح بیشتری مورد آنالیز قرار می گیرد و به اسم مثال در فاز سوم مطالعه بالینی 20 هزار نفر واکسینه می شوند. طبیعتا اگر قرار باشد واکسن عارضه ای نشان دهد، در این فاز خودش را نشان می دهد. به همین علت اعلام می نمایند که فاز سوم را انجام دهید و حتی بعضی کشورها فاز چهار را هم در سطح بسیار بزرگتر انجام می دهند تا اگر واکسن عارضه ای داشت، خودش را نشان دهد.

وی به همین دلیل اضافه کرد: به اسم مثال فاز سوم مطالعه بالینی واکسن آسترازنکا روی 22 هزار نفر انجام شد، اما بعد تعیین شد که از هر 250 هزار نفر یک نفر دچار عارضه لخته خون می گردد که البته ظاهرا فراورینمایندگان این واکسن، به وسیله تغییر ساختار آن را اصلاح کردند.

محمدی درباره مطالعه بعضی کشورها بر روی واکسیناسیون بچه ها هم گفت: معمولا در مطالعات مربوط به واکسن کرونا افراد زیر 18 سال قرار ندارند و معمولا از 18 سال تا 50 یا 55 سال را مورد مطالعه قرار می دهند. حال برای واکسیناسیون بچه ها علیه کرونا، احتیاج است که این گروه سنی هم مورد مطالعه قرار گیرند. یکی دو کشوری که این اقدام را انجام داده اند، بعد از واکسیناسیون شان بخشی از جامعه زیر 18 سال را که فکر می کنم 15 تا 18 سال بوده است، وارد مطالعه نموده اند.

وی درباره واکسیناسیون بچه ها ادامه داد: از آنجایی که واکسیناسیون ما هنوز در حد واکسیناسیون جمعی نرسیده است، هنوز این امکان برایمان میسر نیست. قطعا واکسن داخلی که وارد گردد این جامعه هدف را هم مورد مطالعه قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1089

به "جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات مجوز مصرف داوطلبانه برای 2 واکسن ایرانی کرونا ، الزامات واکسیناسیون بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید