جهش جدید کروناویروس چقدر نگران باشیم؟

به گزارش دکترای اقتصاد، تقریبا ویروس قابل انتقالی از راه تنفسی وجود نداشته و ندارد که جهش نکند و ساختار خود را تغییر ندهد. ویروس ها مثل هر جاندار دیگری برای باقی ماندن در دایره هستی، ساختار خود را دگرگون می نمایند و با شرایط محیطی خود را تطبیق می دهند.

جهش جدید کروناویروس چقدر نگران باشیم؟

به همین دلیل است که واکسن آنفلوآنزا به طراحی مجدد در هر سال احتیاج دارد و با این حال در همان سال فراوری هم در برابر بسیاری از گونه های ویروس تاثیر چندانی ندارد.

کرونا ویروس ها هم از این قاعده مستثنا نیستند؛ البته جهش های ایجاد شده در این خانواده گسترده ویروسی نسبت به ویروس آنفلوآنزا کوچک تر است و دیرتر اتفاق می افتد، ولی با توجه به طولانی شدن همه گیری، قطعا ویروس فرصت بیشتری برای تطابق و ایجاد تغییرات برای ماندگاری و بیماری زایی و البته شدیدتر شدن خواهد داشت؛ به همین دلیل در روزهای اخیری خبرهایی مبنی بر بروز جهش مهمی در کروناویروس در انگلستان و پس از آن در آفریقای جنوبی، استرالیا و بعضی کشورهای اروپایی منتشر شد.

این جهش منجر به افزایش 70درصدی امکان سرایت ویروس شده است. افزایش شیوع کووید 19 قطعا به افزایش موارد بدحالی بیماران و مرگ ومیر منجر خواهد شد.

نظرات مختلفی مبنی بر ورود این ویروس به کشور ما وجود دارد، یک سری با این عقیده که هنوز مورد قطعی از آن در کشور گزارش نشده، صرفا بر موارد احتیاطی و محدودیت ها برای پیشگیری تاکید دارند و سایرین احتمال می دهند موج دوم و سوم در ایران در اثر فرم جهش یافته باشد.

در هفته های آینده قرار است اثر واکسن های عرضه شده روی نوع جهش یافته ویروس کرونا آنالیز گردد.

پیش بینی ها بیشتر بر مؤثربودن آنها در شرایط فعلی تکیه دارند، اما احتمالا با ادامه ماندگاری ویروس در ماه های پیش رو به طراحی مجدد واکسن ها احتیاج خواهد بود.

به هرحال با توجه به محدودیت واکسن و احتمال ماندگاری کووید 19 در بیشتر مناطق جهان تا ماه های آینده، فعلا به نظر می رسد تنها راه عملی برای کنترل بیماری، رعایت اصول بهداشتی و تنفسی باشد.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری های عفونی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 776

به "جهش جدید کروناویروس چقدر نگران باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش جدید کروناویروس چقدر نگران باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید