روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران

به گزارش دکترای اقتصاد، به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، علیرضا فغانی درباره تصمیم فدراسیون برای ایجاد یک صندوق مالی برای داوران و هزینه درآمدهای اسپانسرینگ برای جامعه داوری گفت: اینکه مدیریت فدراسیون تصمیم جدی دارد تا درآمد ناشی از قرارداد اسپانسرینگ داوران را به خود داوران بدهد قابل تقدیر است. در سال های اخیر این اتفاق رخ نمی داد و حالت خوشی هم نداشت. از این درآمد چیزی به داوران نرسید و حتی در بخش آموزش هم هزینه و اقدامات خوبی نشد. پیش از دوره قبلی مدیریتی درآمد صرف توسعه داوری و آموزش می شد و بخشی از آن هم نسبت به عملکرد داوران و تعداد قضاوت آنها در لیگ به داوران پرداخت می کردند. متاسفانه جلوی این کار برای چند سال گرفته شد و حالا خبر آمده که این درآمدها برای جامعه داوری هزینه خواهد شد.

روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران

این داور بین المللی به موضوع افزایش دستمزد داوران هم اشاره و تاکید کرد: افزایش حق الزحمه داوران تصمیم بسیار خوبی بود. البته به نظر من می تواند باز هم بیشتر باشد. به داوران شاغل در لیگ های پایین تر هم باید توجه شود. فاصله بین دستمزد داور لیگ فزونی با سایر لیگ ها هم باید حتماً وجود داشته باشد. داوران لیگ های دیگر باید مدام تلاش کنند تا با پیشرفت و قضاوت های بهتر به بالاترین سطح داوری فوتبال کشور برسند. این قاعده نباید هیچ وقت از بین برود. اعضای جدید کمیته داوران می توانند در جلسات خود سیستم جدیدی برای پرداخت دستمزد داوران در هر رده و لیگ تعیین کنند و با حمایتی که مدیریت فدراسیون از داوران خواهند داشت آن را در هیات رئیسه هم به تصویب برسانند. در کل اما افزایش 300 درصدی حقوق داوران در این مقطع اتفاق خوبی در قدم های اول مدیریت فدراسیون فوتبال بود.

فغانی اضافه کرد: با تشکیل مدیریت جدید کمیته داوران اول از همه امیدواریم شاهد همکاری و تعامل بین کمیته و دپارتمان باشیم. خداداد افشاریان از جنس داوری است و در هیات رئیسه هم حضور دارد. همه باید به او کمک کنند تا بتواند مدیریت کمیته داوران را با آرامش انجام بدهد. باز هم تاکید می کنم تعامل و آرامش در کنار حمایت رئیس فدراسیون می تواند قدرت و سرعت درست کردن مسائل را بیشتر کند.

نفر اول لیست بین المللی داوری فوتبال ایران در ارتباط با راه اندازی سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) در فوتبال ایران گفت: تجربه من می گوید به محض اینکه فدراسیون پروژه ورود این تکنولوژی در فوتبال کشور را شروع کند، حدود یک سال زمان خواهد برد تا کار به مرحله اجرا برسد. به هر حال کلاس های آموزشی داوران، نرم افزار، قرارداد برای وارد کردن تجهیزات، نصب و راه اندازی آنها در ورزشگاه ها اتفاقی نیست که بتواند ظرف مدتی کوتاه آنها را انجام داد. با این حال با برطرف شدن مسائل تحریمی سرعت انجام کار هم انشاءالله بالاتر می رود.

فغانی هم چنین اضافه کرد: یک بار در زمان حضور داوود برطرفتی در دپارتمان کمیته داوران، تقریباً تمام امور برای ورود سیستم VAR در حال نهایی شدن بود. با تغییراتی که انجام شد مسئولان جدید از ابتدا یک راه دیگر را رفتند و دیگر هم نتیجه ای حاصل نشد. مشکل اصلی سیستم فوتبال ما این است که کار با رفت و آمد آدم ها می خوابد. با این وجود امیدوارم در فدراسیون جدید این عزمی که وجود دارد با یک کار تیمی و اصولی به نتیجه ای مثبت در زمینه ورود VAR به فوتبال کشور همراه شود. اشکالی هم ندارد از نفراتی که قبلاً کار را جلو بردند و آشنایی کامل با سیستم دارند مشورت صورت بگیرد.

علیرضا فغانی هم چنین درباره شرایط داوری فوتبال کشور گفت: در اینکه نیاز اساسی به تغییرات و برداشتن قدم های بزرگ داریم هیچ شکی نیست. متاسفانه در سال های اخیر اتفاقات خوبی رخ نداد و ما مشاهده کردیم که داوری فوتبال کشور هم وارد داستان های عجیب و غریبی شد و به یک باره تعداد داوران را در لیگ برتر و لیگ های دیگر زیاد کردند. الان تمرکز همه باید روی درست کردن ساختار فوتبال ایران باشد. هر مسئولی در هر سِمَتی که قرار می گیرد باید برای برون رفت از مسائل گذشته و ایجاد تحولات مثبت کار کند. توجه به مساله آموزش و پرورش استعداد و حمایت همه جانبه از جامعه داوری و اهمیت دادن به دغدغه های آنها هم باید وجود داشته باشد که امیدواریم مدیریت جدید فدراسیون همان طور که وعده داده و الان هم مشاهده می کنیم تا لحظه آخر پای این کار خود بماند.

وی در خاتمه گفت: هیچ کاری نمی تواند بدون ایراد باشد و قطعاً بسکمک از اهالی فوتبال که نقدهایی را هم مطرح می کنند دلسوز هستند. پس نقد باید حتماً وجود داشته باشد اما این طور هم نباید باشد که مقصران اصلی به وجود آمدن این شرایط در فوتبال کشور فراموش شوند. در شرایط کنونی امیدواریم تیم ملی در بازی های پیش روی خود در مقدماتی جام جهانی نتایج خوبی کسب کند و از گروهش صعود کند. مدیریت فدراسیون هم تمام فکر و حواس خودش را روی ساختارسازی برای فوتبال کشور کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 994

به "روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید