مخالفان و موافقان وام 50 میلیونی اجاره بها چه می گویند؟

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران : دولت برای کمک به مستاجران دست به ابتکار جدیدی زده است، ابتکاری که یک سر آن به نظام بانکی و یک سر دیگر به مالکان می رسد. قرار است به قشر خاصی از مردم با شرایط ویژه وام 50 میلیونی اجاره بها یا همان ودیعه مسکن داده شود، این طرح، اما مخالفان و موافقانی دارد. با این وجود به نظر می رسد اجرایی شدن این طرح آنطور که تصور می شود نیز راحت نیست و چالش هایی به دنبال دارد. رویداد 24 در این گزارش به این موضوع می پردازد.

مخالفان و موافقان وام 50 میلیونی اجاره بها چه می گویند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویداد24 ،براساس مصوبه جدید هیات دولت و با توجه به شرایط مالی، تصمیم بر این شد تا به مستاجران تهرانی وام 50 میلیونی ودیعه اجاره مسکن داده گردد. این وام در شهر های بزرگ برای مستاجران 30 و در شهر های کوچک 15 میلیون تومان خواهد بود.

طبق این مصوبه خانواده های 5 نفره، خانه اولی ها و زوج هایی که در سال 99 عقد کرده اند مشمول این وام می شوند و برای ضمانت این وام گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و یا سفته نیز کفایت می کند. هم چنین اگر خانواده ای یارانه خود را به عنوان ضامن قرار نداده باشد می تواند به عنوان ضامن دریافت این تسهیلات استفاده کند. از 15 تا 20 مرداد معرفی متقاضیان دریافت این تسهیلات به بانک ها آغاز می گردد. بر اساس این مصوبه، وام ودیعه مسکن قرار است به مدت یک سال در اختیار مستاجران قرار بگیرد چرا که عمده قرارداد های اجاره یکساله هستند. بر همین اساس، وام ودیعه مسکن به صاحب خانه ای که ملک خود را به مستأجر هدف، اجاره داده است، پرداخت می گردد و موجر باید اصل وام را پس از یکسال در موقع اتمام قرارداد اجاره به بانک بازگرداند؛ مستاجر نیز باید 13 درصد سود وام را به بانک عامل پرداخت کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره وام ودیعه مسکن با تذکر اینکه آن کمک ودیعه مسکن است نه وام ودیعه مسکن، گفت: مشمولان این طرح اگر توانایی پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، می توانند با انتخاب خود این وام را با اقساط 30 ماهه و نرخ 12 درصد دریافت کنند.

وی عنوان نمود: جامعه هدف این طرح، اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه است ازکلیه بانک ها می خواهم در کنار تلاش خود برای تأمین مالی واحدهای تولیدی، برای سایر متقاضیان نیز با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (18درصد) وام کمک ودیعه مسکن پرداخت کرده و اولویت لازم را به آن بدهند.

اجرای این طرح در حالی در دستور کار قرار گرفته است که بعضی از کارشناسان معتقدند این وام ها نه تنها سودمند نیستند بلکه تخریب کننده نیز هستند و می توانند باعث افزایش اجاره بها از سوی مالکان گردد؛ چرا که به یکباره نقدینگی در بازار افزایش پیدا می کند و همین موضوع باعث بروز تورم و در نهایت افزایش مبلغ اجاره بها نیز می گردد. یکی از کارشناسان مالی که حاضر به گفت و گو در این باره نشد صرفا اظهار داشت که این طرح به هیچ عنوان طرح مناسبی نیست و کوس رسوایی آن تا چند وقت دیگر تعیین می گردد.

از سوی دیگر اما بعضی از کارشناسان می گویند این طرح برای مستاجران می تواند کمک کننده باشد و از آنجایی که افرادی که آن را دریافت می کنند محدود هستند، این میزان نقدینگی نمی تواند تاثیری در بازار مسکن و اقتصاد کشور بگذارد.

بیشتربخوانید: جزئیات وام ودیعه مسکن مستاجران؛ اقساط ماهیانه وام مستاجران چقدر می گردد؟

وام اجاره بها بازار مسکن را متشنج می کند؟

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک تهران در گفت و گویی در این باره به رویداد 24 می گوید: هر تسهیلاتی که دولت می دهد طبیعتا تبعاتی را به همراه دارد که نمی توانیم این تبعات را نادیده بگیریم. اثر گذاری این وام ها از این جهت که بگوییم باعث افزایش اجاره بها می گردد اشتباه است و تاثیری در بازار مسکن ندارد.

وی ادامه داد: دولت زحمت کشیده و شرایط اعطای این وام را مهیا کرده است و به نظرم طرح خوبی است؛ اما موضوعی که نسبت به آن انتقاد دارم این 12 درصد کارمزدی است که برای این وام تعیین کرده اند. از ابتدا اظهار داشتند و گفتند بعضی به دلیل ویروس کرونا توانایی خود برای تامین هزینه های مسکن را از دست دادند، خب دولت هم کمک کرده است! اما چرا برای این کمک قرار است 12 درصد کارمزد دریافت کند؟ چرا افراد وام گیرنده باید 12 درصد کارمزد پرداخت کنند؟ کاش تدبیری اندیشیده می شد برای این موضوع یا اینکه حداقل کارمزد کمتری دریافت می شد.

کاهش سود وام اجاره به درصد/ دولت مردم را درک کند

خسروی با بیان اینکه نباید کار خلاف را بلد کنیم، اعلام نمود: همواره در جامعه بعضی از افراد هستند که کار های خارج از عرف انجام می دهند. صاحبخانه ها نباید افزایش قیمت داشته باشند و باید رافت و مهربانی را در پیش بگیرند. از سوی دیگر از آنجایی که قرار است صرفا به بخشی از افراد جامعه پرداخت گردد نمی تواند در بازار مسکن و اقتصاد کشور اثر گذار باشد.

وی اضافه نمود: من با هر تسهیلاتی که به مردم داده گردد موافق هستم، اما باید دولت بداند که این کرونا یک شرایط ناخواسته بوده است و مردم نیز وام را برای شرایطی که خودشان در آن دخیل نبوده اند دریافت می کنند و اصلا دلیلی ندارد که بخواهند 12 درصد کارمزد پرداخت کنند. بهتر بود حداقل این 4 یا نهایتا 5 درصد می شد تا فشار بیشتری بر مردم وارد نگردد.

شرایط وام ودیعه مسکن چیست؟

بر اساس اعلام رئیس جمهور، وام ودیعه مسکن فعلا قرار است برای یکسال در اختیار مستاجر یا مالک قرار بگیرد. چون قرارداد های اجاره معمولا یکساله هستند. شنیده ها این گزینه را تقویت می کنند که وام ودیعه مسکن به صاحبخانه ای که ملک خود را به مستاجر داده پرداخت می گردد، اما مستاجر مامور پرداخت اقساط خواهد شد. ظرف روز های گذشته بعضی ها بابت پرداخت اقساط نگران بودند و عنوان می کردند چطور یک مستاجر باید همزمان از عهده پرداخت اجاره ماهیانه و اقساط وام ودیعه بربیاید؟ در پاسخ به این نگرانی می توان گفت وام ودیعه مستاجران با بقیه وام ها تفاوت دارد. با توجه به اینکه اصل پول در خاتمه قرارداد یکساله به بانک برمی گردد، مستاجر تنها باید اقساط سود وام را پرداخت کند که رقم ناچیزی به حساب می آید.

اگر سه مدل وام 50، 30 و 15 میلیون تومانی اعلامی رئیس جمهوری را در نظر بگیریم، اقساط ماهیانه وام 50 میلیون تومانی برای مستاجر ها با نرخ سود 13 درصدی حدود 300 هزار تومان خواهد شد. یعنی در کل سال آن ها باید سه میلیون و 590 هزار تومان به بانک برگردانند. دریافت کننده وام 30 میلیون تومانی هم در خاتمه یک سال موظف است دو میلیون و 154هزار و 200تومان به بانک برگرداند که یعنی اقساط قابل پرداخت ماهی 179هزار و 500تومان می گردد. در مدل پرداخت وام 15 میلیون تومانی هم کل سود یک ساله وام، یک میلیون و 77هزار تومان می گردد و مستاجر باید ماهی 90هزار تومان پرداخت کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 502

به "مخالفان و موافقان وام 50 میلیونی اجاره بها چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفان و موافقان وام 50 میلیونی اجاره بها چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید