مسئولان از نخست وزیر ژاپن درس بگیرند!

به گزارش دکترای اقتصاد، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن به علت ضعف جسمی کناره گیری کرد و درباره علت این استعفا گفت: نگران هستم که ضعف جسمی من در تصمیم گیری هایم اثر بگذارد و این به سود ژاپن نیست. به همین دلیل، کنار رفتن را بر ماندن ترجیح داده ام.

مسئولان از نخست وزیر ژاپن درس بگیرند!

روزنامه جمهوری اسلامی در ادامه نوشت: این اقدام نخست وزیر ژاپن برای آن دسته از مسئولین کشور ما که تا سنین بالاتر از 90 سالگی هم همچنان به سِمت و مقام می چسبند و حاضر نیستند کنار بروند، بسیار درس آموز است. ما اکنون در کشورمان، افرادی بالای 70 سال در مسئولیت ها داریم که هنوز آرزوی به دست آوردن مسئولیت های بالاتر دارند. افرادی در سنین میان 70 و 80 سالگی داریم که دارای ده ها مسئولیت هستند و باز هم برای به دست آوردن مناصب دیگر کوشش می نمایند. افرادی بالای 80 سال سن داریم که برای راه رفتن مشکل دارند، ولی مسئولیت های حساسی برعهده آنان است.

نخست وزیر ژاپن اکنون 66 سال دارد و بدون آنکه فشاری برای کنار رفتن بر او وارد شده باشد، خودش داوطلبانه کنار رفته است. این، یعنی احترام قائل شدن برای حقوق مردم. ما که مسلمان هستیم و در یک نظام اسلامی زندگی می کنیم، باید به دستور اسلام تعهد بیشتری به حقوق مردم داشته باشیم و به همین دلیل باید در کنار رفتن از مناصب و فرصت را برای افراد توانمندتر فراهم کنیم، ولی حاضر نیستیم قدرت را به دیگران واگذار کنیم.

دو سال قبل، قانون منع بکارگیری بازنشستگان، اجرائی شد، ولی این قانون هم نتوانست چسبیدگان به قدرت و مناصب را کنار بزند. علت اینست که اولاً این قانون با تبصره های متعدد و استثنا های فراوان، کاملاً خنثی شد و ثانیاً به درستی هم اجرا نشد و هرکس و هر دستگاه نهاد و ارگان به بهانه های مختلف افراد موردنظر خود را با توصیه ها و فشار ها و رانت های گوناگون در مسئولیت ها و مناصب نگهداشتند و مانع جابجائی شدند. این، یعنی به بازی دریافت قانون و پایمال کردن حقوق مردم.

وقتی نخست وزیر 66 ساله ژاپن، داوطلبانه کنار می رود، آن دسته از مسئولین ما که از سن بازنشستگی فراتر هستند، باید این اقدام درس آموز را سرمشق خود قرار دهند و داوطلبانه کنار بروند. توجیهاتی از قبیل اینکه بهتر از من پیدا نمی گردد، من احساس تکلیف می کنم و کشور به من احتیاج دارد، فقط نوعی خودخواهی و خودبرتربینی است. کشور ما نیرو های توانمند زیادی دارد که اگر به بهانه های گوناگون طرد نشوند، بسیاری از مسائل با حضور آن ها در مسئولیت های کلیدی رفع خواهد شد و به دور و تسلسل باطلی که مدتهاست گرفتار آن هستیم انتها داده خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 555

به "مسئولان از نخست وزیر ژاپن درس بگیرند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولان از نخست وزیر ژاپن درس بگیرند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید