نحوه پرداخت بیمه تامین اجتماعی

به گزارش دکترای اقتصاد، اگر به نظر شما برای پرداخت بیمه تامین اجتماعی مراجعه به سایت بانک ملت ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی نباشد، شاید مراجعه به دستگاه های عابر بانک ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی باشد. از قلم نیاندازید که شما مجاز هستید فقط به یکی از دستگاه های عابر بانک بانک های رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت مراجعه کنید.

نحوه پرداخت بیمه تامین اجتماعی

خبرنگاران| به طور کلی حق بیمه مطابق ماده دو بیمه تامین اجتماعی عبارت است از وجوهی که بر اساس این قانون و برای استفاده از مزایای آن به سازمان پرداخت می شود. مبلغ حق بیمه ای که باید توسط کارفرما پرداخت شود با توجه به آنکه پایه حقوق کارمندان یا کارگران چه میزان در نظر گرفته شده است، متغیر است، اما به طور کلی می توان گفت که معادل سی درصد پایه حقوق به حق بیمه اختصاص دارد که 23 درصد آن را باید کارفرما بپردازد و هفت درصد آن از حقوق کارگر پرداخت می شود.

کارفرمایان حداکثر تا آخرین روز ماه بعد فرصت دارند که حق بیمه تامین اجتماعی ماه قبل کارگران یا کارمندان خود را بپردازند و مسلما عدم پرداخت حق بیمه بدون دلیل موجه مستوجب جریمه برای کارفرما خواهد بود. به همین منظور و به منظور جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی دریافت فیش حق بیمه تامین اجتماعی به صورت الکترونیکی برای کارفرمایان فراهم شده است.

شرح ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی

یکی از ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی این است که از سایت بانک ملت کمک بگیرید؛ بنابراین آدرس www.bankmellat.ir را در مرورگر خود وارد کنید. از منوی سایت روی گزینه بانکداری الکترونیک قرار بگیرید تا زیر منوی این گزینه برای شما نشان داده شود. سپس در میان زیر منو های موجود، گزینه سامانه واریز وجوه به حساب سازمان ها را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی سازمان تامین اجتماعی را انتخاب کنید. اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و وارد عملیات پرداخت شوید؛ بعد از تکمیل عملیات پرداخت، رسید پرداخت به شما ارائه می شود. توجه داشته باشید که با اجرای قانون رمز پویا از اول دی ماه 98، هرگونه پرداخت اینترنتی باید با رمز یک بار مصرف یا رمز پویا انجام شود. بانک ملت برای ارائه رمز پویا به کاربران خود اپلیکیشن رمز نگار را در اختیار قرار داده است. البته به روش پیامکی نیز امکان دریافت رمز پویا برای کاربران بانک ملت وجود دارد. در ادامه تکمیل فرایند ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی باید شناسه قبض واریز را وارد کنید.

حتما شناسه بانک ملت را هم وارد کنید. مبلغ حق بیمه را مطابق فیشی که دارید وارد کنید و تمام اطلاعات وارد شده را تایید کنید و به مرحله بعد بروید. گزینه صحت اطلاعات تایید می شود را علامت زده و گزینه تایید را انتخاب کنید تا به صفحه پرداخت الکترونیکی بانک ملت راهنمایی شوید.

اگر به نظر شما مراجعه به سایت بانک ملت ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی نباشد، شاید مراجعه به دستگاه های عابر بانک ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی باشد. از قلم نیاندازید که شما مجاز هستید فقط به یکی از دستگاه های عابر بانک بانک های رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت مراجعه کنید.

نحوه پرداخت حق بیمه در هر یک از عابربانک های این بانک ها تفاوت زیادی با هم ندارد. فقط احتمالا جای گزینه و منو ها کمی تغییر می کند. حسن استفاده از این روش این است که چنانچه رمز پویای حساب خود را فعال نکرده باشید، به کمک این روش می توانید بدون نیاز به رمز پویا و فقط با رمز اول کارت بانکی خود، حق بیمه را پرداخت کنید. لازم است یادآوری کنیم که مهم نیست کارت شما مربوط به کدام بانک باشد، زیرا همه کارت های عضو شتاب در عابر بانک های دارای خدمات قبوض تامین اجتماعی قابلیت استفاده دارند.

حتما دقت کنید که شناسه پرداخت و مبلغ پرداخت حق بیمه را درست وارد کنید. در هنگام وارد کردن شناسه پرداخت، از خط فاصله استفاده نکنید و فقط اعداد را وارد کنید. همچنین شناسه برگ پرداخت (در خط اول) را وارد کنید و شناسه بانک ملت را وارد نکنید.

حتما از رسیدی که از بانک دریافت می کنید، کپی بگیرید. زیرا اطلاعات رسید های عابربانک به دلیل حرارتی بودن خیلی زود از بین می فرایند؛ بنابراین از رسید پرداخت حق بیمه خود کپی بگیرید و این کپی را ضمیمه فیش کنید و یا شماره پیگیری، تاریخ پرداخت و مشخصات فیش را یادداشت کنید تا چنانچه به آن ها نیاز داشتید، بتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید. در نهایت برای جلوگیری از مغایرت، از رند کردن مبالغ حق بیمه خودداری کنید.

تلفن بانک رفاه

اگر مراجعه به هر یک از عابربانک های یاد شده برای شما کار سختی بود و این روش را ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی نمی دانید، می توانید به سراغ تلفنبانک بانک رفاه بروید. البته از قلم نیاندازید که در این روش نیز به رمز پویا نیاز دارید. برای پرداخت حق بیمه در این روش به ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید:

1. شماره 84043000-021 را شماره گیری کنید.

2. عدد 3 مربوط به پرداخت قبوض است، آن را وارد کنید. البته اپراتور راهنمایی های لازم را به شما می دهد.

3. عدد 2 مربوط به پرداخت قبض تامین اجتماعی است. آن را وارد کنید.

4. شماره کارت (16 رقم) را وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را بزنید.

5. شناسه برگ پرداخت را وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را بزنید.

6. اکنون مبلغ حق بیمه را طبق فیش وارد کنید و پس از آن علامت ستاره * را بزنید.

7. بعد از اینکه سامانه شناسه پرداخت و مبلغ را برای شما بیان نمود و صحت آن ها را یک بار دیگر بررسی کردید، عدد 1 را وارد کنید.

8. اکنون رمز دوم کارت را وارد کنید. منظور از رمز دوم همان رمز پویا و یک بار مصرف است.

9. شماره پیگیری را یادداشت کنید.

احتمالا استفاده از کدهای دستوری ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی است. این روش بسیار بسیار ساده است. فقط کافی است کد دستوری#1420*4* را وارد کنید و از منوی ظاهر شده روی تلفن همراه خود، گزینه پرداخت الکترونیکی حق بیمه سازمان تامین اجتماعی را وارد کنید. بعد از ثبت اطلاعات قبض، با هریک از کارت های عضو شتاب پرداخت را انجام دهید.

اگر نتوانستید از هر یک از روش های غیر حضوری برای پرداخت حق بیمه خود استفاده کنید، ساده ترین روش پرداخت بیمه تامین اجتماعی برای شما مراجعه به شعب و کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی است. به هر حال زمانی که به هر دلیل امکان دسترسی به روش های بالا برای شما وجود نداشته باشد، فقط باید به یکی از شعب و کارگزاری های بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید تا بتوانید حق بیمه خود را پرداخت کنید.

از قلم نیاندازید که روش های یاد شده برای آن دسته از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی است که به صورت غیر اجباری بیمه این سازمان هستند. زیرا بیمه شدگان اجباری به صورت شخصی حق بیمه خود را پرداخت نمی کنند. بلکه کارفرماها در قالب شرکت ها و سازمان های مختلف به صورت ماهانه لیست بیمه را برای آنها رد می کنند. بنابراین اگر به صورت غیر اجباری، اختکمک و مشاغل آزاد برای خود بیمه رد کرده اید، می توانید از هر یک از روش های یاد شده حق بیمه خود را پرداخت کنید.

منبع: ویرگول

منبع: فرادید
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 804

به "نحوه پرداخت بیمه تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پرداخت بیمه تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید