نکاتی برای افراد مبتلا به وسواس در دوره همه گیری کرونا

به گزارش دکترای اقتصاد، همه ما جوک و شوخی های مربوط به کرونا را شنیده ایم. ویروسی که باعث شده است همه ما در حال تمیز کردن سطوح و ضدعفونی خریدهایمان باشیم، در حالی که شاید فکر هم نمی کردیم روزی بسته چیپس را با آب و صابون بشوییم. در این شرایط افرادی که به وسواس مبتلا هستند، باید به نکاتی توجه داشته باشند تا با آرامش بیشتری این دوره را پشت سر بگذارند.

نکاتی برای افراد مبتلا به وسواس در دوره همه گیری کرونا

در دوره همه گیری همه افراد اضطراب را تجربه می کنند و این مسأله فقط در مورد افراد مبتلا به وسواس صدق نمی کند، اما احتمالا اضطراب افراد مبتلا به وسواس بیش از سایر افراد باشد. چه نکاتی در زمینه این افراد وجود دارد که می تواند به آن ها در گذران بهتر این دوران کمک کند؟

از خود بپرسید

افراد مبتلا به وسواس در حالی که دیگر افراد نیز همواره در حال شستشوی دستانشان هستند، ممکن است این کار را بیش از حد لازم انجام دهند. در این شرایط باید از خود بپرسند که این کار را برای رهایی از افکار وسواسی و مزاحم انجام می دهم و یا برای توصیه های ضد شیوع کرونا.

انجام توصیه ها کافی است

در اغلب منابع توصیه شده است که دستانمان را بین 20 تا سی ثانیه بشوییم. ممکن است فرد مبتلا به وسواس تا مدت بسکمک بیشتری این کار را انجام دهد. در این شرایط به خود بگویید: کافی است. توصیه ها را نه بیشتر و نه کم تر انجام دهید.

اضطراب خود را بپذیرید

طبیعی است که همه افراد در این دوره اضطراب را تجربه کنند و این امر مختص به افراد مبتلا به وسواس نیست. افراد مبتلا به وسواس ممکن است اضطراب بیشتری داشته باشند که باید به خود بگویند: داشتن اضطراب در این دوره طبیعی است.

به افکار وسواسی بی توجه باشید

در بسکمک از مواقع افراد از خود می پرسند که آیا دست خودم را درست شستم و یا اینکه مدت زمانی که دستم را شستم کافی بود. در این شرایط سعی خودتان را بکنید که این افکار را کنار بگذارید و به توصیه ها وفادار بمانید.

در این زمینه بخوانید:

برای پیشگیری از کرونا چطور خریدهایمان را ضدعفونی کنیم؟

کارمندان برای پیشگیری از ابتلا به کرونا چه کار باید بکنند؟

خطر کرونا را اغراق شده نبینید

بسکمک از افراد گمان می کنند که دریافت کرونا مساوی مرگ است. خطر ابتلا به کرونا را اغراق شده نبینید. بسکمک از افراد مبتلا علائم خفیف و ناچیزی دارند که در برخی موارد حتی متوجه ابتلا نمی شوند. نکات بهداشتی را رعایت کنید و خطر کرونا را در حدی که هست ببینید، نه بیشتر و نه کم تر.

خود را سرگرم کنید

اگر روی کرونا تمرکز کنید، احتمالا اضطراب زیاد و وسواس بیشتری به سراغ شما می آید. روی کرونا کم تر تمرکز کنید و سعی کنید کارهای دیگری انجام دهید که حواس شما را از مساله کرونا پرت کند.

مدام به فکر آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد نباشید

در اکنون زندگی کنید. مدام با فکر کردن به آینده، خود را نگران و نگران تر نکنید. اکنون در اینجا زندگی شما جریان دارد و بهتر است با فکر کردن به چگونگی آینده، حال خود را بدتر نکنید. قطعیتی در مورد شرایط وجود ندارد و ما نمی توانیم همه چیز را کنترل کنیم. این اصل را بپذیرید و آرامش خود را حفظ کنید.

به پزشک مراجعه کنید

اگر مشاهده کردید که علائم شما بیش از حد ادامه دارد و اوج گرفته است، بدون شک به روانشناس یا روانپزشک خود مراجعه کنید. البته خوشبختانه مشاوره آنلاین و تلفنی هم وجود دارد و شما می توانید بدون اینکه مجبور به مراجعه حضوری باشید مسائل خود را مطرح و حل کنید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 722

به "نکاتی برای افراد مبتلا به وسواس در دوره همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی برای افراد مبتلا به وسواس در دوره همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید