وام کرونا چند ضامن می خواهد؟

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران : درراستای پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، وزارت کار مبلغ وام کرونا و تضامین و وثایق مورد نیاز برای دریافت وام را بیان نمود.

وام کرونا چند ضامن می خواهد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا فعالیت بسیاری از صنوف و کسب و کارها به ویژه مشاغل خدماتی مختل و دچار مشکل شد و بر این اساس دولت با هدف حفظ اشتغال موجود در بنگاهها و حمایت از کارگران پرداخت تسهیلات حمایتی با نرخ سود ترجیحی 12 درصد را مصوب کرد تا در اختیار شرکت های خدماتی و تولیدی آسیب دیده از کرونا قرار گیرد.

پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و فعالان اقتصادی 14 رسته منتخب از سیزدهم خرداد ماه آغاز شده و مشمولان برای دریافت وام به بانکها معرفی شده اند.

نرخ سود تسهیلات 12 درصد و دوره بازپرداخت تسهیلات، با احتساب دوره تنفس از اول آبان ماه و به مدت دو سال است. وثایق و تضامینی که برای دریافت تسهیلات از سوی بانکها دریافت می شود، متفاوت و با ارائه سفته و معرفی ضامن خواهد بود. سقف مبلغ سفته نیز 1.5 برابر اصل سود تسهیلات است.

برابر اعلام وزارت کار، تسهیلات تا سقف 16 میلیون تومان، نیازمند سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک و تسهیلات 16 میلیون تا 48 میلیون تومانی نیازمند سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن است. تسهیلات 48 تا 160 میلیون تومانی، به سفته متقاضی یا چک با دو ضامن نیاز دارد. برای وام 160 تا 200 میلیون تومانی ارائه سفته متقاضی یا چک به همراه سه ضامن لازم است و برای درخواست تسهیلات بالاتر از 200 میلیون تومان هم ارائه تضمین صادره از سوی صندوق های ضمانت و یا به تشخیص بانک ارائه وثیقه های متعارف مورد نیاز است.

بر اساس آخرین آمارها، بیش از 407 هزار واحد در سامانه کارا به نشانی https://kara.mcls.gov.ir ثبت نام کردند که از این تعداد پرونده 165 هزار واحد معادل 7 هزار و 800 میلیارد تومان از تسهیلات تکمیل و جهت پرداخت به مؤسسات و بانک های عامل ارسال شده است.

پیش از این وزارت کار بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بودند را شناسایی و با ارسال پیامک، مشمول دریافت تسهیلات حمایتی کرونا اعلام کرده است.

در حال حاضر 14 رسته اصلی و 550 زیر رسته در پرداخت وام و تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا وجود دارد که بیش از یک میلیون و 200 هزار بنگاه را شامل می شود.

مهلت ثبت نام برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا که پیش از این تا پایان تیرماه اعلام شده بود با مصوبه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، 5 روز دیگر تمدید شد و بر این اساس متقاضیان تا 5 مرداد فرصت دارند به سامانه کارا مراجعه و درخواست وام خود را ثبت کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 492

به "وام کرونا چند ضامن می خواهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام کرونا چند ضامن می خواهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید