پوتین: پایگاه نظامی روسیه در خاک تاجیکستان تقویت خواهد شد

به گزارش دکترای اقتصاد، رئیس جمهوری روسیه به همتای تاجیکستانی خود اطمینان داد که با توجه به اوضاع افغانستان، مسکو از این کشور در برابر تهدیدات خارجی حمایت نموده و در راستای این هدف، پایگاه نظامی روسی در خاک تاجیکستان تقویت خواهد شد.

پوتین: پایگاه نظامی روسیه در خاک تاجیکستان تقویت خواهد شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اینترفکس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز شنبه در ملاقات با امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در مسکو، گفت که با توجه به فرایند اوضاع در افغانستان، مسئله امنیت در منطقه آسیای مرکزی، از جمله جمهوری تاجیکستان در همسایگی این کشور، اهمیت بسیار زیادی برای روسیه دارد.

پوتین گفت: من می دانم که اوضاع در افغانستان همیشه مورد نگرانی جدی مقامات دوشنبه بوده است، چرا که تاجیکستان طولانی ترین مرز را با این کشور دارد. در این رابطه مقامات مسکو تمامی اقدامات لازم برای حمایت از تاجیکستان را انجام می دهند .

رئیس جمهوری روسیه تأکید کرد: پایگاه نظامی 201 روسیه در خاک تاجیکستان مستقر است و ما در حال کار برای تقویت این پایگاه و همچنین تقویت توان نظامی نیروهای مسلح تاجیکستان هستیم. مقامات دو کشور بطور مشترک به روی این مسئله کار نموده و طی سال های گذشته یک سری برنامه های معین برای رسیدن به این هدف معین شده و کوشش می گردد تا تمامی آنها تحقق یابد.

لازم به یادآوری است که پایگاه نظامی 201 روسیه در خاک تاجیکستان، عظیمترین تأسیسات نظامی روسیه در خارج از این کشور است. بر اساس آخرین توافقات اجرا شده بین مسکو و دوشنبه در اکتبر سال 2012، این پایگاه تا سال 2042 در جمهوری تاجیکستان همچنان مستقر خواهد بود و یکی از مهمترین وظیفه آن، تأمین امنیت مرزهای این کشور است.

پوتین همچنین وعده داد که روسیه تا آنجا که به این کشور بستگی دارد، تمام کوشش خود را بکار می بندد تا از تاجیکستان در دوره ریاست این کشور در سازمان همکاری شانگهای در امسال حمایت کند. به گفته وی، مبادلات بازرگانی بین روسیه و تاجیکستان این قابلیت را دارد که بار دیگر به سطح قبل از ایپدمی کرونا افزایش پیدا کند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین از همتای تاجیکستانی خود تشکر کرد که برای شرکت در رژه نظامی به مناسبت روز پیروزی (پیروزی بر ارتش نازی آلمان در جنگ جهانی دوم) به مسکو سفر نموده است. وی یادآور شد که تقریباً یک سوم از جمعیت تاجیکستان در جریان جنگ عظیم میهنی کشته شدند و این جمهوری نقش بسزایی در پیروزی در این جنگ دارد.

در این رابطه دفتر مطبوعاتی کرملین نیز گفت، ولادیمیر پوتین همچنین در پیغام های جداگانه ای فرا رسیدن روز پیروزی - هفتاد و ششمین سالگرد پیروزی در جنگ عظیم میهنی (جنگ جهانی دوم) را به تمامی رهبران و مردم کشورهای جامعه مشترک المنافع و همچنین به ملت اوکراین و گرجستان تبریک گفت.

وی ابراز اطمینان کرد که سنت های مرسوم برادرانه و یاری متقابلی که از زمان جنگ بین تمامی جمهوری های شوروی سابق به یادگار باقی مانده، پایه و اساس محکمی برای توسعه روابط و همکاری های متقابلاً سودمند و تقویت حسن همجواری، دوستی و احترام بین تمامی مردم منطقه جامعه کشورهای مشترک المنافع شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1008

به "پوتین: پایگاه نظامی روسیه در خاک تاجیکستان تقویت خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: پایگاه نظامی روسیه در خاک تاجیکستان تقویت خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید