پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده

به گزارش دکترای اقتصاد، بانک جهانی در گزارش نیم سالانه دورنمای بازار های کالا بیان کرد قیمت های انرژی به خصوص قیمت نفت در دوران شیوع کرونا بیشترین آسیب را در میان کالا ها دیده و قیمت نفت در سال آینده رشد چندانی نمی کند و به طور میانگین 44 دلار در هر بشکه خواهد بود.

پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده

به گزارش ایسنا؛ بانک جهانی گفت اگرچه قیمت های کالا های کشاورزی و فلزات بخشی از افتی که بر اثر شیوع ویروس کرونا پیدا نموده بودند را جبران نموده اند، اما قیمت نفت حداقل تا سال 2022 به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازنخواهد گشت.

در گزارش بانک جهانی آمده است: علیرغم کاهش چشمگیر فراوری، احیای قیمت نفت اخیرا تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به افزایش موارد ابتلا به کووید 19 و تاثیر آن بر مصرف نفت، متوقف شده است.

تقاضا برای نفت در سال آینده تقریبا در همه کشور ها بجز چین پایینتر از سطح مصرف سال 2019 خواهد بود و در نتیجه قیمت های نفت از سطح فعلی حدود 40 دلار رشد چندانی پیدا نمی نماید.

بانک جهانی انتظار دارد میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال 2021 به 44 دلار بالغ گردد که اندکی بالاتر از میانگین قیمت پیش بینی شده 41 دلار در امسال است. میانگین قیمت نفت در سال 2021 به میزان قابل توجهی کمتر از میانگین قیمت 61 دلار نفت در سال 2019 خواهد بود. سطح بالای ذخایر نفت باعث می گردد قیمت ها تا سال 2022 پایین 50 دلار بماند.

بعلاوه، کشور های گروه اوپک پلاس سطح قابل توجهی ظرفیت مازاد فراوری دارند که احتمال رشد چشمگیر قیمت نفت در کوتاه مدت را کاهش می دهد.

اما قیمت گاز طبیعی در سال 2021 به دلیل بهبود مصرف همسو با احیای اقتصاد جهانی افزایش پیدا می نماید.

بانک جهانی مانند بسیاری دیگر از پیش بینی کنندگان، ریسک های متوجه قیمت نفت را نزولی می بیند. برای تقاضا، پاندمی کووید 19 بزرگترین ریسک و برای عرضه، بازگشت نفت لیبی به بازار، ریسک جدی برای بهبود قیمتهاست.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بانک جهانی در این گزارش پیش بینی کرد اگر اوپک پلاس محدودیت عرضه خود را در ژانویه تسهیل نکند، نفت پتانسیل صعودی پیدا می نماید، اما دستیابی به توافق برای کاهش فراوری در سطح فعلی از نظر سیاسی سخت خواهد بود، زیرا فاینانس بسیاری از فراوریکنندگان نفت که در این پیمان مشارکت نموده اند، از سقوط قیمت ها و شیوع پاندمی آسیب دیده و آن ها به درآمد بیشتر احتیاج دارند.

قیمت های نفت روز پنج شنبه تحت تاثیر کاهش آمار متقاضیان بیکاری در آمریکا و پیشرفت در فرایند مذاکرات بسته یاری اقتصادی کرونایی میان سیاستمداران آمریکایی صعود کردند. بهای وست تگزاس اینترمدیت با 61 سنت افزایش، در 40 دلار و 64 دلار در هر بشکه بسته شد. بهای نفت برنت با 73 سنت افزایش، در 42 دلار و 46 سنت در هر بشکه بسته شد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 629

به "پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بانک جهانی از قیمت نفت در سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید