کتاب صوتی برای بچه ها مفید است، تحقیق و نظرسنجی بنیاد ملی ادبی بریتانیا

به گزارش دکترای اقتصاد، به گزارش خبرنگاران به نقل از پابلیشینگ، اتحادیه ناشران بریتانیا به اقدام مثبت دولت این کشور در کاهش مالیات بر ارزش افزوده کتاب های الکترونیک اشاره نموده است که به گفته این اتحادیه تاثیر بسزایی در فروش بالای این کتاب ها در ایام قرنطینه داشته است. حالا این اتحادیه با انتشار بیانیه ای به تحقیقی توسط کتابخانه ملی بریتانیا و بنیاد ملی ادبی بریتانیا (NLT) نیز اشاره نموده است که نشان می دهد کتاب های صوتی در ایام قرنطینه نسبت به بقیه کتاب ها برای بچه ها و نوجوانان مفیدتر هستند.

کتاب صوتی برای بچه ها مفید است، تحقیق و نظرسنجی بنیاد ملی ادبی بریتانیا

اتحادیه ناشران بریتانیا از دولت این کشور خواسته است مثل سایر کتاب ها، مالیات بر ارزش افزوده کتاب های صوتی را نیز بردارد چون علاقه به این کتاب ها در ایام قرنطینه در میان بچه ها و نوجوانان زیاد گزارش شده است.

بنیاد ملی ادبی بریتانیا موسسه ای خیریه و غیردولتی است که در سال 1992 توسط سیمون هورنبی تاجر انگلیسی برای یاری به خانواده های این کشور در بالا بردن سطح سواد بچه ها تاسیس شد. این بنیاد در سال های گذشته با یاری های خیریه جمع آوری شده با یاری شرکت های تجاری سعی در ارتقای سطح سواد و مطالعه خانواده ها و بچه ها دبستانی نموده است.

این بنیاد اخیراً در گزارشی گفته بود که آمارهای سال 2019 نشان می دهند که تنها 26درصد بچه ها و نوجوانان زیر 18سال به طور روزانه کتاب مطالعه کردند ولی در گزارش جدید این بنیاد معلوم شده است که در ایام قرنطینه نرخ مطالعه به خصوص گوش دادن به کتاب های صوتی در میان بچه ها و نوجوانان بیشتر شده است.

بر اساس نظرسنجی این بنیاد از زمان شیوع ویروس کرونا مقدار بیشتری از نوجوانان در بریتانیا به کتاب صوتی گوش داده و تحقیقات نشان می دهد که میزان رضایت والدین از آنها نیز بیشتر شده است. در این نظرسنجی بیش از 58هزار نوجوان بین 5 تا 18 سال به پرسشنامه هایی درباره علاقه به کتاب های صوتی و میزان دسترسی به آنها را تکمیل کردند که معلوم شد گوش دادن به کتاب صوتی برای آنها مفید بوده است و موجب آرامش و کاهش استرس شده است.

از فواید گوش دادن به کتاب صوتی در میان این جمعیت می توان به بهبود مهارت های مطالعه کتاب های دیگر، بهبود سلامت روحی روانی، بالا رفتن قدرت درک مطالب و علاقه به خواندن کتاب های بیشتر اشاره نمود. آمارها نشان می دهند میزان رضایت والدین از فرزندان مخاطب کتاب های صوتی بیشتر از رضایت والدین از فرزندان مخاطب کتاب های الکترونیک بوده است. البته آماری درباره کتاب های چاپی منتشر نشده است.

بیش از 42 درصد از شرکت کنندگان نوجوان در نظرسنجی بنیاد ادبی بریتانیا گفتند که تا قبل از شیوع کرونا و ایام قرنطینه هیچ وقت به کتاب صوتی گوش نداده بودند ولی در زمان قرنطینه به این کتاب ها علاقمند شدند. آمار جالب تر این است که بیش از 69درصد از مخاطبان این نظرسنجی اعلام کردند که گوش کردن به کتاب صوتی موجب شده تا درک راحت تری از محتوای کتاب ها داشته باشند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 708

به "کتاب صوتی برای بچه ها مفید است، تحقیق و نظرسنجی بنیاد ملی ادبی بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب صوتی برای بچه ها مفید است، تحقیق و نظرسنجی بنیاد ملی ادبی بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید