در روزهای گرانی؛ چگونه عمر تلفن هوشمند را افزایش دهیم؟

به گزارش دکترای اقتصاد، در بعضی از کشورها نحوه خرید سنتی تلفن به این شکل بود که یک قرارداد 2 ساله امضا می کردیم و یک تلفن ساده (کلاسیک) دریافت و هزینه را ماهانه پرداخت می کردیم.

در روزهای گرانی؛ چگونه عمر تلفن هوشمند را افزایش دهیم؟

آیا به میزان پولی که می پردازیم کار می نماید؟

زمانی که قیمت تلفن های همراه افزایش یافت مردم سعی کردند مدت زمان بیشتری تلفن هایشان را نگه دارند، طبق تحقیقیاتی که سازمان هیلا موبایل انجام داد: در سال 2016 میانه عمر تلفن های هوشمند حدود 3 سال بود. اکنون 3 سال هم برای این وسیله گران قیمت کم است. یه لپ تاپ با قیمت تقریبی 5/4 میلیون حدود 5 سال کار می نماید و لپ تاپ گران تر مسلما باید برای سال های بیشتری کار کند. آیا تلفن های همراه با همین قیمت 5 سال کار می نمایند؟ یکی از دلایل عدم دوام طولانی تلفن ها می تواند این باشد که تعمیر تلفن همراه سخت تر از لپ تاپ است. بسیاری از لپ تاپ ها قابلیت تعویض باتری دارند. اگر باتری لپ تاب شارژ نگه نمی دارد فقط کافی است یک باتری جایگزین بخریم، نه لپ تاپ تازه.

بازار مجبور به خرید می نماید

بسیاری از تلفن های هوشمند دسترسی مستقیم به باتری ندارند و برای تعمیر یا تعویض، نیار به آچارهای مخصوص است. این مشکل از زمانی به وجود آمد که شرکت اپل متوجه شد مصرف نمایندگان دلیل کندی سرعت تلفن یا خاموش شدن های ناگهانی را می دانند.

یک باتری تازه می تواند این مشکل را به طور کلی حل نماید و عمر تلفن را افزایش دهد. هنگامی که کاهش عمدی سرعت آیفون فاش شد، اپل به طور موقت قیمت تعویض باتری خود را کاهش داد و نتیجه آنقدر محبوب بود که باعث کاهش تقاضا برای مدل های تازهتر آیفون شد. منطقی است که هزینه تعویض باتری، کمتر از هزینه خرید یک آیفون تازه است. در همین میان گفته می گردد که موضوع باتری های اپل نقطه عطفی برای مصرف نمایندگان بود، تعویض باتری می تواند عمر تلفن را طولانی کند. این اولین باری بود که اپل اعتراف کرد: باتری داخل آیفون شما مصرفی است، نه خود آیفون.

  • در این زمینه بخوانید:
  • 10 راه برای افزایش عمر باتری تلفن های همراه
  • 10 مدل از گوشی های موبایل پرطرفدار و زیر 5 میلیون تومان

یک تعمیر ساده و عمر طولانی

بسته به نوع تلفنی که داریم، می توانیم خودمان آن را تعمیر کنیم. آی فیکسیت محبوب ترین تلفن ها را تجزیه و به آنها امتیاز تعمیر می دهد. به طور میانه، بیشتر شرکت های تلفن هوشمند طی چند سال اخیر قابلیت تعمیر را کاهش داده اند. چه خودمان تعمیرنماینده باشیم یا تلفن را به مرکز تعمیرات تلفن بسپاریم، گزینه های محدودی برای تعمیر وجود دارند که می تواند عمر تلفن هوشمند را افزایش دهد. تعویض باتری بیشترین تاثیر بر افزایش کیفیت و کمیت تلفن هوشمند را دارد. در واقع بیشتر باتری های فراوری شده عمر 2 ساله دارند. بیایید مانند لاستیک به آنها فکر کنیم. حتی اگر چاقوی آشپزخانه در لاستیک ها فرو نکنیم و فقط در بزرگراه رانندگی کنیم، باید لاستیک ها را تعویض کنیم چون لاستیک ها مصرفی هسنتد. اگر تلفن همراه خود را تا 2 سال نگه داریم مثل روز اول شارژ نگه نمی دارد و کند می گردد و شاید ناگهانی خاموش و روشن گردد. این مشکل تنها با تعویض باتری قابل حل است.

پیشگیری بهتر از تعمیر است

هنگامی که تلفن خود را می خریم بهتر است شیشه یا تلق محافظت نماینده صفحه نمایش را هم خریداری و نصب کنیم تا از ضربه های ناگهانی به برد و صفحه نمایش تلفن جلوگیری کند. صحفه نمایش یکی از گران ترین اجزاء تلفن هوشمند است که اگر خودمان هم این قطعه را تعویض کنیم باز هم هزینه دارد اما کمتر از تعمیرات بیرون. کیت تعویض صفحه نمایش (که برای هر تلفن بسته به مدل و مارک آن فرق دارد) هر چیزی را که برای تعویض صفحه نمایش نیاز داریم را دارد. در بسیاری از موارد شما فقط نیاز به تعویض شیشه روی صفحه نمایش اصلی دارید که این خیلی مقرون به صرفه تر از تعویض صحفه نمایش است.

مورد دیگری که برای افزایش طول عمر تلفن همراه وجود دارد، پاکسازی جای کابل شارژ بیرونی تلفن است، با یک قلم مویی نازک که به محفظه آسیبی نزند. مراقب باشیم که اگر تلفن مان خیس و مرطوب شد، تا زمانی که آن را به طور کامل خشک نکرده ایم روشنش نکنیم. به خاطر داشته باشیم که از باد گرم سشوار برای خشک کردن استفاده نکنیم زیرا قطعات و سیم کشی داخل تلفن همراه را آب می نماید.

اگر بلد نیستیم به متخصص رجوع کنیم

تلفن همراه هوشمند متشکل از قطعات زیاد و کوچک در فضایی کم است و ممکن است دسترسی به برخی اجزا سخت باشد، بهتر است اگر بلد نیستیم که چگونه باتری و صفحه نمایش را تعویض و تعمیر کنیم آن را به متخصصان این کار بسپاریم؛ زیرا هنوز هزینه کمتری نسبت به خرید تلفن هوشمند تازه خرج می کنیم.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1184

به "در روزهای گرانی؛ چگونه عمر تلفن هوشمند را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در روزهای گرانی؛ چگونه عمر تلفن هوشمند را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید