راهنمای کامل رشد نوزاد پنج ماهه

به گزارش دکترای اقتصاد، نقطه عطف رشد نوزاد پنج ماهه تلاش او برای مستقل نشستن است. او اکنون به اشیا با قدرت چنگ می زند، از خودش سر و صدا در می آورد و با دست ها و پاهایش بازی می کند. توانایی های نوزاد در پنج ماهگی شما را شگفت زده خواهد کرد.

راهنمای کامل رشد نوزاد پنج ماهه

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - نوزاد پنج ماهه حرکات کنترل شده ای دارد و ممکن است از دست و پای خود برای تکان دادن خود به عقب و جلو استفاده کند. از شرایط جدید بیشتر آگاه می شود. متوجه تغییر حالت و فضا می شود و به طور واقعی احساسش را بیان می کند. سطح جدید تطابق و فهم او در این سن به این معنا است که مشتاقانه درمورد هر چیز جدید، مثل بازی و اسباب بازی های جدید واکنش نشان می دهد.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • رشد ذهنی نوزاد پنج ماهه
 • رشد حرکتی
 • رشد مهارت های دستی
 • رشد اجتماعی
 • نشانه های تاخیر در رشد
 • بازی های مناسب نوزاد پنج ماهه

رشد نوزاد پنج ماهه از لحاظ ذهنی

کودک شما بازی کردن، از جمله آب بازی در حمام را دوست دارد. او افزایش تمرکز خود را با صرف وقت بیشتر جهت بررسی اشیا نشان می هد. او در آینه به خود لبخند می زند، سرش را به طرف صدا برمی گرداند. دست و پایش را برای جلب توجه تکان می دهد. او شیشه شیر خود را نوازش می کند.

فعالیت هایی در جهت رشد ذهنی

 • برای اینکه کودک بیاموزد که به خواسته هایش پاسخ داده می شود و شما منبع کمک و آسایش او هستید، هنگامی که سعی می کند توجهتان را جلب کند، با صدا، چرخاندن بدنتان، ایجاد ارتباط چشمی و حرکت کردن به طرف او پاسخ دهید.
 • همه افراد غریبه را به کودکتان معرفی کنید.
 • تا می توانید او را به اسم صدا بزنید.

تمرین

 • تا می توانید با او بازی کنید. دالی موشه و لی لی حوضک بازی هایی هستند که کودک از آن ها لذت می برد. تا می توانید همراه با کودکتان بخندید.

رشد نوزاد پنج ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی

اکنون کودک شما سر خود را به طور کامل کنترل می کند. حتی وقتی که در حالت نشسته قرار گرفته یا به اطراف تکان می خورد، سرش نمی افتد.

فعالیت هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی

 • برای اینکه کودک شما راه برود باید سرش کاملا پایدار باشد. برای اینکه در این زمینه درست پیشرفت کند، او را تاب و تکان دهید.

تمرین

 • بازی هایی برای پایدار کردن سر او انجام دهید. کودک را مکرر تاب و تکان دهید. این کار سبب تمرین با ثبات نگاه داشتن سر او می شود. می توانید همراه او به آرامی در اتاق حرکاتی مانند پایکوبی انجام دهید یا او را در آغوشتان تاب دهید.

بیشتر بخوانید: گردن دریافت نوزاد؛ نکات مهمی که می بایست بدانیم!

رشد نوزاد پنج ماهه از لحاظ مهارت های دستی

کودک شما انگشتان پای خود را یافته است و می تواند مشت خود را در دهان بگذارد. در واقع او هر چیزی را در دهان می گذارد. او برای اشیا بزرگ هر دو دستش را دراز می کند و اشیا را با قسمتی از کف دست که در طرف انگشت کوچکش قرار گرفته است می گیرد. کودک شما به هر چیزی که در دسترس باشد چنگ می زند. او از مچاله کردن کاغذ لذت می برد.

فعالیت هایی در جهت رشد مهارت های دستی

 • برای تشویق او به اینکه انگشتانش را باز و چیزی را رها کند، بازی های بده بستانی با او انجام دهید.
 • آگاهی او از انگشتان پایش را با گذاشتن آن ها در دهان و بازی کردن با آن ها طوری که آن ها را ببیند، مثلا بازی لی لی حوضک تقویت کنید.
 • به او دستمال کاغذی بدهید تا با آن بازی کند (مراقب باشید آن را در دهانش نگذارد)

تمرین

 • دادن و دریافت را با او تمرین کنید. با گذاشتن چیزی در دست او و بعد باز کردن انگشتانش و پس دریافت آن، با او بازی کنید. او برای شیر خوردن دستش را به سوی شیشه دراز می کند. سعی کنید او را وادارید شیشه را به شما پس بدهد.

رشد نوزاد پنج ماهه از لحاظ اجتماعی

کودک شما با برگرداندن صورت و بدن خود، شرم و خجالت را نشان می دهد. او به افراد آشنا لبخند می زند. کودک به چهار روش با شما ارتباط برقرار می کند؛ گریه کردن، صدا در آوردن، حالات صورت و حرکات بدن. او فرق صدای محبت آمیز و صدای خشمگین را تشخیص می دهد و نسبت به دعوا کردن و لبخند زدن، واکنش های متفاوتی نشان می دهد.

فعالیت هایی در جهت رشد اجتماعی

 • همه صدا های کودک خود را با تغییر دادن ابعاد و زوایا و بلندی صدای خودتان تقلید کنید.
 • اگر کودک فقط گوش می کند، توجه او را به صدا های ظریف جلب کنید. موسیقی ملایم بنوازید، دستمال کاغذی مچاله کنید، با زنگ های کوچک صدا درآورید و یک فرفره نزدیک تخت او قرار دهید.
 • همه میهمانان خود را به کودک معرفی کنید تا به افراد غریبه عادت کند.

تمرین

 • توجه او را جلب کنید. اگر کودک شما به جای پاسخ دادن فقط گوش می دهد، صدا های ظریفی ایجاد کنید که توجه او را جلب کند.

بیشتر بخوانید: لالایی برای بچه ها؛ تقویت پیوند عاطفی بین مادر و کودک

مراقب باشید!

اگر رشد نوزاد پنج ماهه به صورت طبیعی پیش نرود، ممکن است علایم زیر را در کودک ببینید.

 1. نوزاد به صدا ها پاسخ نمی دهد.
 2. توانایی دستانش ضعیف است و قادر به چنگ زدن نیست.
 3. بدنش سفت است و حرکات عجیبی می کند.
 4. هیچ احساس و واکنشی نسبت به پدر و مادرش نشان نمی دهد.
 5. هیچ صدایی از خود در نمی آورد.

اگر نسبت به رشد نوزاد پنج ماهه خود نگرانی هایی دارد، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

بازی های مناسب رشد نوزاد پنج ماهه

 • بازی های هیجان انگیز. کودک عاشق بازی هایی است که ناگهان او را به تعجب و غافلگیری بیندازد. عروسکی که با کشیدن زیر آن ناگهان از جعبه بیرون می آید و یا اسباب بازی ای که با فشار دادن یک قسمت از بدن صدا می دهد، برای کودک خوشایند است.

  او را تشویق و کمک کنید که خودش این کار ها را انجام دهد.

 • اسباب بازی های صدا دار. در هر دست کودک یک اسباب بازی صدا دار بگذارید که صدایش با دیگری فرق دارد.

  اسباب بازی باید آنقدر نرم باشد که با کمی فشار به صدا در بیاید. ببینید چگونه تلاش می کند آن ها را فشار دهد و به صدا در بیاورد.

  کودک از اسباب بازی هایی لذت می برد که خودش بتواند به آسانی آن را به کار بیندازد.

  یک دایره زنگی پلاستیکی بچه هاه که چند حلقه رنگی داخل آن قرار داشته باشد و او بتواند آن را تکان دهد، در این سن برای او جذاب خواهد بود. این نوع اسباب بازی ها به او می فهماند که چقدر قدرت دارد.

اکنون نوزاد بیشتر مشتاق است با شما ارتباط برقرار کند تا آنکه فقط تماشا کند که شما چه می کنید. سعی می کند شما را آگاه کند که چه زمانی مایل به بازی کردن است. اسباب بازی را در دسترس او قرار دهید و وقتی به شما می فهماند چه می خواهد، به او پاسخ دهید. اگر او بداند که شما گفته های او را می فهمید، اعتماد به نفس او به شکل مشخص بیشتر می شود.

برگرفته از: momjunction، همه بچه ها تیزهوشند اگر / دکتر میریام استاپرد، کودک از تولد تا شش ماهگی / کتی هالند

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 823

به "راهنمای کامل رشد نوزاد پنج ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل رشد نوزاد پنج ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید