زمان ثبت خانه در سامانه املاک کی تمام می گردد؟ ، آیا خانه های خود را ثبت کنیم؟

به گزارش دکترای اقتصاد، به گزارش خبرنگاران، ثبت املاک در سامانه ای که وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده از فروردین شروع شده، آخرین زمان ثبت ملک در این سامانه چه زمانی است؟

زمان ثبت خانه در سامانه املاک کی تمام می گردد؟ ، آیا خانه های خود را ثبت کنیم؟

فرصت ثبت املاک در سامانه املاک و اسکان دو ماهه بوده، از آنجایی که این فرایند از روز 19 فروردین شروع شده تا روز 19 خرداد هم ادامه دارد، یعنی زمان ثبت نام دقیقا چهارشنبه دو هفته بعد تمام می گردد.

در دو هفته آینده باید همه کسانی که املاک خود را ثبت ننموده اند فرایند ثبت نام را انجام دهند. فرقی نمی کند که فرد مستاجر باشد یا مالک، ملک در روستا باشد یا شهر، شهر یا روستا کم جمعیت باشد یا پرجمعیت، همه افراد جامعه باید این کار را انجام دهند.

اگر در این مدت زمان مالک یا مستاجری که ملکی را اجاره نموده فرایند ثبت را انجام ندهد مشمول مالیات می گردد. املاکی که ثبت نشوند جزء خانه های خالی حساب می شوند و مالیات بر خانه خالی به آنها تعلق می گیرد.

علاوه بر مالیات بعلاوه از بعضی خدمات دولنی محروم می گردد که می توانید در لینک 10 جریمه برای عدم ثبت نام خانه در سامانه املاک جزئیات بیشتری درباره آن بخوانید.

اما ایراداتی که این سامانه دارد باعث شده که اجرا کردن طرح مالیات بر خانه های خالی را حداقل برای سال جاری در هاله ابهام قرار دهد.

در این سامانه الزامی برای ثبت نام حقوقی ها وجود ندارد و به نوعی معاف از مالیات شده اند. این در حالی است که بیشترین خانه های خالی در اختیار این گروه است.

بعلاوه این سامانه باید به اطلاعات چندین دستگاه از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک، اتحادیه املاک، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد مسکن، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها وصل باشد که نیست.

به خاطر ضعف هایی که این سامانه دارد، کارشناسان می گویند که اجرا کردن این طرح سال جاری کمی بعید به نظر می رسد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1096

به "زمان ثبت خانه در سامانه املاک کی تمام می گردد؟ ، آیا خانه های خود را ثبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان ثبت خانه در سامانه املاک کی تمام می گردد؟ ، آیا خانه های خود را ثبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید