نامه دست نویس نیکولا تسلا در یک حراجی فروخته شد

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران- پس از دوران همه گیری، کلکسیونرها توجه زیادی به حراجی ها داشته اند و تا به امروز مواردی مانند نامه دست نویس آلبرت اینشتین در مزایده ها به فروخته شده است. اکنون یکی از نامه های نیکولا تسلا که سال 1901 نوشته شده به ارزش بیش از 340 هزار دلار فروخته شده است.

نامه دست نویس نیکولا تسلا در یک حراجی فروخته شد

به گزارش خبرنگاران، شاید این روزها، بیشتر افراد تسلا را به عنوان یک شرکت تولیدکننده خودروهای برقی می شناسند که با مدیر عامل خود ایلان ماسک ایده های جاه طلبانه ای را دنبال می کند. با این حال 120 سال قبل، نیکولا تسلا یکی از مهم ترین مخترعین و مبتکران این سیاره بوده است و به نظر می رسد که این دانشمند همچنان یکی از تاثیرگذارترین افراد شناخته شده محسوب می شود، زیرا نامه چهار صفحه ای دست نویس او اخیرا در موسسه حراجی Remarkable Rarities به ارزش 341,295 دلار آمریکا فروخته شده است.

در نامه نیکولا تسلا چه چیزی نوشته شده؟

تسلا نامه خود را در 25 فوریه 1901 (سال 1279 و بیش از 120 سال پیش) خطاب به پل دانا روزنامه نگار و سردبیر وقتِ روزنامه نیویورک سان نوشته است. دانشمند صرب تبار در این نامه، ضمن ارزیابی جایگاه خود در میان توماس ادیسون و الکساندر گراهام بل، به نحو جالبی ادعا می کند که این دو دانشمند از تجربیات متفکران پیشین خود بهره می گرفتند اما او کاملا به خود متکی بوده است.

تسلا در ادامه نامه خود به یوهان فیلیپ رایس فیزیکدان آلمانی اشاره می کند که 15 سال پیش از گراهام بل پیروز به اختراع اولین تلفن شده است. از جمله اسامی دیگری که در نامه آمده می توان به ادوارد آگوستین کینگ و جان ولینگتون استار اشاره کرد که ظاهرا پیش از ادیسون، پیشگامان اولیه لامپ رشته ای محسوب می شوند.

با اشاره به این موضوع، تسلا ادعا می کند که برای توسعه عملی میدان مغناطیسی دوار در موتور AC هیچ الگوی پیشینی نداشته است.

از جمله ابتکارات دیگر این دانشمند می توان به توسعه عملی اولین لامپ شب تاب اشاره کرد و او همچنین در آن سال ها، سعی داشت از نیروی خورشیدی برای انتقال بی سیم بهره برداری کند. سپس در سال 1901 شش اختراع مختلف نیز به نام او ثبت شد که بیشتر آن ها به انتقال بی سیم و استفاده از انرژی تابشی مربوط می شود. ابتکاراتی که تسلا تصور داشت می تواند جهان را متحول کند، اما تا به امروز توسعه پیدا نکرده اند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1351

به "نامه دست نویس نیکولا تسلا در یک حراجی فروخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه دست نویس نیکولا تسلا در یک حراجی فروخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید