آیا مبتلا به دیابت یا مرض قند هستید؟ 10 نشانه خاموش که باید بشناسیم

به گزارش دکترای اقتصاد، دیابت، بیماری خاموش قرن است. نوع دوم آن رایج تر بوده و به دلیل سبک زندگی اشتباه به وجود می آید. عدم تحرک کافی، تغذیه نامناسب و اضافه وزن از دلایل به وجود آمدن دیابت در بدن هستند. دیابت، بیماریی است که نشانه های خاموشی در بدن دارد و ما وقتی متوجه وجود این بیماری می شویم که به ارگان های اصلی و مهم بدن ما آسیب جدی وارد می نماید. ما می توانیم با شناختن و شناسایی نشانه های خاموش دیابت در بدن، مانع از آسیب به چشم ها،کلیه و قلب شویم. در ادامه، با خبرنگاران زندگی همراه باشید تا با 10 نشانه خاموش دیابت در بدن آشنا شوید.

آیا مبتلا به دیابت یا مرض قند هستید؟ 10 نشانه خاموش که باید بشناسیم

1. دست شویی رفتن های مکرر

اولین نشانه دیابت نوع دوم، تکرر ادرار است. در بدن ما اندازه زیادی از قند (گلوکز)، بلا استفاده وجود دارد که کلیه تشخیص دفع آنها را می دهد. در این صورت تعداد دست شویی رفتن ها زیاد شده و در هر بار، اندازه ادرار به طور محسوسی بیش از حد طبیعی است.

2. تشنه تر از حد معمول

برای اینکه قند اضافی موجود در خون ما دفع گردد، بدن تقاضای آب بیشتر می نماید. کسانی که دیابت خاموش دارند، علائمی مانند تشنگی بیش از حد هم دارند. در این صورت شخص، بیشتر از حد معمول از آبمیوه، نوشابه و شیرکاکائو استفاده می نماید.

3. کاهش وزن بی دلیل

قندهای به دست آمده از موادغذایی، که برای سوخت ماهیجه ها و حفظ بقای بدن به آنها احتیاج داریم، به راحتی در ادرار از بدن خارج شده بدون اینکه سلول های بدن ما بتوانند از آنها مصرف نمایند. در این صورت ما انرژی مورد احتیاج برای هضم را پرداخت نموده؛ اما انرژیی دریافت نمی کنیم. در این صورت است که بدون هیچ رژیم غذایی و تحرک بیشتر، لاغر می گردد.

4. گرسنگی بیش از حد معمول

بالا بودن سطح قند (گلوکز) در بدن به معنای تعمین قند مورد احتیاج ماهیچه های بدن نیست. در واقع، انسولین موجود در خون ما به خوبی برای بدن ما کار نمی نماید و ما بیشتر و زودتر از حالت نرمال احساس گرسنگی مفرط می کنیم. این گرسنگی کاذب نبوده و در بیشتر مواقع با افت فشار ناگهانی و سرگیجه همراه است.

در این باره بخوانید:

در هنگام استعمال و ترک وِیپ چه اتفاقاتی برای بدن میافتد؟

درمان در فضای باز برای بیماران مفیدتر است؟

5. خستگی های همیشگی

خستگی های همیشگی برای بیماران دیابت نرمال است. خستگی ها به این دلیل به وجود می آیند که غذاها، سوخت لازم برای سلول های بدن را تعمین نمی نمایند و قندهای به دست آمده از موادغذایی دفع می شوند.

6. حالات بد روحی

به دلیل وجود گلوکز اضافی در بدن، حالاتی مانند افسردگی های موقتی را تجربه می کنیم. پس نسبت به تغییرات ناگهانی حال خود هم حساسیت های لازم را داشته باشید؛ حتی اگر بدون دلیل رخ می دهند.

7. تاری دید

دیابت با مسدود کردن رگ های خونی پشت چشم ها، موجب تاری دید می گردد. گلوکزی که بر اثر دیابت در خون ما وجود دارند نوع متفاوتی با گلوکزهای رایج برای سوخت بدن هستند و به همین خاطر به ارگان های بدن آسیب های جدی می رسانند. اولین نشانه درمان دیابت با برطرف تاری دید همراه است به شرط آن که هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.

8. تاخیر در بهبود زخم ها و خون ریزی

دیر خوب شدن زخم ها و بند آمدن خون ریزی در هنگام بریدگی یا سوختگی، از نشانه های دیگر دیابت است. ممکن است این نشانه ها با کمبود فاکتورهای پوستی هم بروز کند که در هر دو صورت، بهتر است آزمایشات مربوطه را انجام و با پزشک خود در میان بگذارید.

9. بی حسی و خواب رفتگی دست و پا

یکی از نشانه های خاموش دیابت در بدن مانند بی حسی در انگشتان پا، صدمه به رگ های عصبی است. این صدمات می تواند با بی حسی و خواب رفتگی های مکرر دست ها و پاها خود را نشان دهند که نباید به آنها بی تفاوت باشیم؛ زیرا تخریب رگ های عصبی بدن، غیرقابل ترمیم است.

10. عفونت های ادراری

وجود مقادیر بالای قند در ادرار، موجب جذب باکتری ها در ناحیه تناسلی می شوند. بنابراین، بیماری های باکتریایی و عفونت های ادراری می تواند از نشانه های خاموش دیابت باشد.

منبع: د هلثی

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1197

به "آیا مبتلا به دیابت یا مرض قند هستید؟ 10 نشانه خاموش که باید بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مبتلا به دیابت یا مرض قند هستید؟ 10 نشانه خاموش که باید بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید