احتمال استفاده از کپسول اسپیس ایکس برای نجات فضانوردان

به گزارش دکترای اقتصاد، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپیس، کپسول سایوزی که به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده در 15 دسامبر با نشتی مایع خنک کننده روبرو شد.

احتمال استفاده از کپسول اسپیس ایکس برای نجات فضانوردان

پس از آن روسیه بیان کرد در ماه ژانویه درباره ایمن بودن فرایند بازگرداندن فضانوردان به زمین همراه این کپسول تصمیم می گیرد.

در صورتیکه به یک کپسول نجات احتیاج باشد، فضاپیما در ماه فوریه و2 تا 3 هفته قبل از زمان از پیش معین شده برای بازگرداندن فضانوردان به زمین به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می گردد.

اکنون به نظر می رسد ناسا تصمیم دارد در صورتیکه این گزینه ها کارآمد نباشند با یاری یک کپسول اسپیس ایکس (تنها شرکتی که از خاک آمریکا فضانوردان را به فضا می برد) خدمه مذکور را به زمین برگرداند.

ساندرا جونز سخنگوی ناسا در بیانیه ای برای خبرگزاری رویترز در این باره بیان کرد: ما از اسپیس ایکس چند سوال درباره قابلیت شان برای بازگردندان خدمه اضافی به زمین پرسیده ایم، اما هم اکنون روی این گزینه تمرکز نکرده ایم.

ناسا در بیانیه خود تعیین نکرده آیا اسپیس ایکس می تواند یک کپسول دراگون پشتیبان برای بازگرداندن فضانوردان به زمین به کار گیرد یا در کپسول دراگونی که هم اکنون کنار ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفته، صندلی های بیشتری به فضانوردان مذکور اختصاص می دهد.

البته تمام صندلی های این کپسول پر هستند و فضاپیما قرار است خدمه ماموریت کرو5 از جمله نیکول مان، جاش کاسادا، کیوچی واکاتا و آنا کیکیکنا را در اوایل 2023 میلادی به زمین برگرداند.

خدمه ای که از کپسول سایوز MS-22 آسیب دیده استفاده می کردند، سرگی پوکوپیف، دیمیتری پتلین و فرانک روبیو بودند.

علت نشتی این کپسول هنوز تعیین نشده اما ممکن است به علت برخورد زباله های فضایی یا شهاب سنگ ریز غیرقابل ردیابی به وجود آمده باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 دی 1401 بروزرسانی: 13 دی 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1555

به "احتمال استفاده از کپسول اسپیس ایکس برای نجات فضانوردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال استفاده از کپسول اسپیس ایکس برای نجات فضانوردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید