اظهارنظر پزشکی قانونی در خصوص سلامت روان والدین بابک خرمدین

به گزارش دکترای اقتصاد، رئیس بخش معاینات روانپزشکی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران گفت: سازمان پزشکی قانونی هنوز در خصوص شرایط سلامت روان والدین بابک خرمدین هیچ گونه اظهار نظر رسمی و قطعی نکرده است.

اظهارنظر پزشکی قانونی در خصوص سلامت روان والدین بابک خرمدین

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دکتر مهدی صابری اضافه نمود: هفته گذشته پدر و مادر مرحوم بابک خرمدین به پزشکی قانونی منتقل شدند و معاینات و مصاحبه های اولیه با آن ها انجام شد از آن جایی که در آن موقع هنوز معین نبود آن ها از نظر شرایط سلامت روان در زمان ارتکاب جرم در چه شرایطی قرار داشته اند، توصیه شد در یکی از مراکز دانشگاهی تحت نظر باشند و آزمایش های لازم بر روی آن ها انجام گردد.

وی اضافه نمود: در مصاحبه سرپرست دادسرای جنایی تهران به درستی نتیجه آنالیز های اولیه مورد اشاره قرار گرفته است، اما متاسفانه طوری خبر انعکاس داده شد که آنالیز های پزشکی قانونی به طور کامل به انجام رسیده و آن ها به لحاظ روانی، سالم تشخیص داده شده اند این در حالی است که متعاقب آن در این زمینه شبهاتی مطرح شد و بحث هایی به دنبال این موارد در فضای مجازی پیش آمد که لازم می دانم به عنوان مسئول بخش معاینات روانپزشکی، پزشکی قانونی توضیحاتی در این زمینه داده گردد.

صابری تاکید نمود: این که پزشکی قانونی هنوز در خصوص سلامت روان پدر و مادر بابک خرمدین اظهار نظر رسمی و قطعی ننموده است به این دلیل است که موضوع روان شناسی قتل های زنجیره ای (اصطلاحی که در خصوص بیش از سه فقره قتل که با روش مشابه در طی زمان رخ می دهد به کار می رود) بسیار پیچیده است و باید معاینات دقیق روان پزشکی و ارزیابی ها، آزمایش ها و آزمون های روانی مختلفی در زمینه آن انجام گردد که همه این موارد احتیاجمند صرف زمان کافی است و در یک زمان کوتاه اظهارنظر قطعی درباره این گونه موارد ممکن نیست.

این متخصص روانپزشکی گفت: هرچند در مصاحبه ها و آنالیز های صورت گرفته اولیه معیناتی از ویژگی های شخصیتی و روانی متهمان به دست آمده اما بر اساس روال آنالیز چنین پفراینده هایی، آنالیز های بیشتری در این خصوص ضروری است تا انجام گردد.

صابری توضیح داد: در ارزیابی های روانی متهمان، تشخیص بیماری روانی به دلیل تاثیر در تصمیمات کیفری دارای اهمیت است و دادستان در این بخش از تحقیقات قضایی می خواهد، بداند که آیا اختلالات روانی فرد به شدتی بوده که متهم در زمان ارتکاب جرم فاقد قوه تشخیص باشد و به عبارت دیگر شدت بیماری روانی به این حد بوده که او بر رفتارش مطلع نباشد و مغایرت رفتار خود با قانون را درک نکند یا خیر.

این عضو هیات علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: حساسیت های موجود در چنین مواردی باعث خواهد شد که معاینات در این زمینه طولانی باشد، روز گذشته دومین جلسه آنالیز شرایط روانی آن ها برگزار گردید و در فرایند این آنالیز ها باید دید و به این نتیجه رسید که آیا این مسائل به حدی بوده است که قوه تشخیص آن ها را از بین ببرد؟

این در حالی است که هنوز چیزی در خصوص مسئولیت یا برطرف مسئولیت کیفری آن ها محرز نشده، به همین دلیل است که در اولین جلسه معاینه توصیه شده در یک مرکز روان پزشکی دانشگاهی بستری شوند و چنانچه به هر دلیل این امر میسر نباشد، روانپزشکان قانونی قادرند با تکمیل اطلاعات اخذ شده از منابع دیگر و انجام آزمایش های طبی و روان شناختی به نتیجه برسند که البته این فرایند زمان بر خواهد بود.

صابری با اشاره به موضوع قتل های زنجیره ای محمد بیجه که در آن کودک و نوجوانان پسر 12- 13 ساله را مورد تعرض قرار می داد و به قتل می رساند، گفت: این مورد و موارد مشابه هم یک جنایت سریالی بود و در خصوص آن بسیار بحث شد که در آن فردی که دارای انگیزه های بیمارگونه روانی بود و مسائل واضح شخصیتی داشت به مجازات هم رسید برای این که صرفاً داشتن مسائل روانی و شخصیتی رافع مسئولیت فرد نبوده و دلیل بر این نیست که فرد مرتکب جنایت شده ولی مجازات نگردد.

وی به بیان یک مورد مشابه دیگر پرداخت و گفت: مثال دیگر خانمی بود به نام مهین در یکی از شهرستان ها که خانم های مسن را به عنوان قربانی انتخاب و با یک روش مشابه و خوراندن آبمیوه مسموم آن ها را به قتل می رساند و طلاهای آن ها را سرقت می کرد. همه اینها ممکن است ناشی از انگیزه های روانی و خیلی پیچیده باشد.

صابری ادامه داد: در خصوص والدین بابک خرمدین باید منابع اطلاعاتی درباره سابقه آن ها داشته باشیم و آنالیز های تکمیلی از نظر آزمایشات بالینی و روان پزشکی بر روی آن ها انجام گردد که ممکن است احتیاج به زمان بیشتری داشته باشد به همین دلیل با تاکید دادستانی سعی بر این است که این آنالیز ها از جمله آزمایش های روانشناسی تا حد امکان با سرعت و در عین حال با دقت انجام گردد.

وی تاکید نمود : با توجه به سالخوردگی والدین بابک خرمدین احتمال آسیب های روانی و حتی اختلالات مغزی در آن ها وجود دارد و این موضوع نیز مطرح است، اما قطعیتی در کار نیست تا نتیجه آزمایش ها معین گردد.

صابری توضیح داد: تاکید ما در پزشکی قانونی بر این است که برخلاف آنچه در جامعه شایع شد، پزشکی قانونی در یک مصاحبه روانپزشکی و در یک زمان کوتاه نمی تواند، تشخیص دهد که آن ها از سلامت روان برخور دارند و این موضوع را نمی تواند، اعلام کند تا این که بر اساس آزمایش های نهایی به نتیجه برسد.

بابک خرمدین کارگردان سینما، توسط پدر و مادرش در شهرک اکباتان به قتل رسید. پدر بابک خرمدین در اعترافات خود، گفت: پسرم مجرد بود، به خاطر اختلافاتی که داشتیم صبح قتل (روز یکشنبه، 26 اردیبهشت) او را با خوراندن مواد بیهوشی بیهوش کردم سپس با ضربات چاقو به قتل رساندم و برای خارج کردن جسدش آن را تکه تکه نموده و در نزدیکترین سطل آشغال خیابانی انداختم.

بابک خرمدین متولد 1353 در تهران و کارگردان سینما بود و برنده جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی برای بور بیجاده رنگ در جشنواره بین المللی فیلم آسا (فیلم های انسان محبت آمیز) 1388، برنده دیپلم افتخار بهترین کارگردانی برای فیلم بور بیجاده رنگ در پنجمین جشنواره بین المللی پروین اعتصامی1388، برنده جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه و بهترین صدا برای فیلم بور بیجاده رنگ در ششمین جشنواره دانشجویی فیلم نهال (دانشگاه هنر) 1388 و نامزد بهترین تصویر برداری و تدوین را در کارنامه کاری خود ثبت نموده بود.

همچنین پدر و مادر بابک خرمدین در فرایند بازپرسی به قتل دختر 49 ساله و داماد 55 ساله خود به شیوه خوراندن داروی بیهوش کننده و مثله کردن اجساد با انگیزه های اخلاقی و موادمخدر اعتراف نموده بودند، آنها اعتراف کردند که داماد خود را در سال 1390 و دخترشان را در سال 1397 به قتل رساندند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1031

به "اظهارنظر پزشکی قانونی در خصوص سلامت روان والدین بابک خرمدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارنظر پزشکی قانونی در خصوص سلامت روان والدین بابک خرمدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید