افزایش مصرف اینترنت در دنیا

به گزارش دکترای اقتصاد، با شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، بسیاری از مردم خانه نشین شدند که این موضوع مصرف اینترنت را به شدت افزایش داد و فشار مضاعفی به شبکه اینترنت وارد شد. بر اساس جدیدترین اطلاعات، مصرف اینترنت جهانی در ماه مارس افزایشی 30 درصدی را تجربه نموده، اما دولت ها و اپراتورهای موبایل چگونه با همکاری یکدیگر منابع موردنیاز را تامین می نمایند؟

افزایش مصرف اینترنت در دنیا

در دوره ای که به علت کووید-19 بسیاری از ما خانه نشینی را بجای حضور در جامعه انتخاب نموده ایم، اینترنت ثابت، اینترنت موبایل و اپلیکیشن های موبایل تبدیل به ابزارهای اصلی ما شده اند. میلیاردها نفر در سراسر دنیا از آن ها برای ارتباط با یکدیگر استفاده می نمایند، فرقی نمی نماید این ارتباط با دوستان یا اقوام باشد یا توسط آن ها جلسات اداری برگزار گردد، تمامی آن ها باعث فشار به شبکه اینترنت دنیای می گردد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی آکامای، مصرف اینترنت دنیای در ماه مارس افزایشی 30 درصدی داشته که این موضوع به معنای آن است که میزان رشد قابل انتظار برای تمام سال در مدت زمان کوتاهی ایجاد شده است. بد نیست بدانید در این دوره بسیاری از مسابقات ورزشی در سراسر دنیا لغو شده اند و پخش آنلاین مسابقات نقش چندانی در مصرف اینترنت نداشته است.

در دوره ای که نمی توان آینده ای برای دنیا متصور شد، اپراتورهای موبایل همکاری نزدیکی با دولت ها دارند تا بتوانند حمایت آن ها برای مدیریت شرایط بحرانی و تامین خدمات را بدست آورند. منابع طیفی یا فرکانس، توسط دولت ها در مواقع بحرانی می توانند در اختیار اپراتورها قرار بگیرند که امکان بهینه سازی زیرساخت های شبکه موبایل برای برطرف احتیاج جامعه را فراهم می نماید. بعضی از مکانیزم های در حال انجام عبارتند از:

 • ارائه مجوزهای کوتاه مدت یا اضطراری طیف برای اپراتورهای شبکه موبایل جهت دسترسی به هر بخشی از طیف که غیرقابل استفاده است. این مجوزها با توجه به احتیاجهای ملی می توانند تمدید شوند.
 • سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای کوتاه مدت و آزمایشی برای استفاده از فناوری های جدیدی که می توانند به اپراتورهای موبایل در تقویت سیگنال یا استقرار خدمات به صورت موقت، یاری کند.
 • تسریع و تسهیل در دسترسی به طیف بک هال که برای ارتباط میان شبکه های پایه و سایر شبکه های موبایل و اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • اگر انتقال یا تجدید مجوز توسط شرکت های ارائه دهنده پهنای باند با سرعت بالا یا سایر سرویس های ضروری در حال انجامست، دولت آن ها را تمدید می نماید.
 • محدودیت ها و خطوط قرمز در راه های دسترسی سریع به طیف بیشتر از جمله اشتراک طیف حذف شده است.

در حال حاضر اپراتورها در بعضی کشورها با دولت ها برای برطرف مشکل اینترنت همکاری می نمایند که بعضی از آن ها به توضیح زیر است:

 • ایران: در کشور ما قرار است پس از سال ها اینترنت ثابت VDSL از حالت آزمایشی خارج گردد و در اختیار کاربران قرار گیرد و برای استفاده از باندهای فرکانسی 700 مگاهرتز همچنان بحث هایی میان وزارت ارتباطات و صدا و سیما در جریان است. باندهای فرکانسی 700 تا 800 مگا هرتز در اختیار صدا و سیما قرار گرفته است و با اینکه از آن ها استفاده نمی نماید، حاضر به واگذاری به وزارت ارتباطات نیست.
 • ایالات متحده آمریکا: کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) برای تامین ظرفیت پهنای باند اضافی مورداحتیاج، امکان دسترسی کوتاه مدت به طیف های موبایل مهم را فراهم نموده. این باندها شامل پوشش باندهای 600 مگاهرتز و ظرفیت 1.7 تا 2.2 گیگاهرتز می گردد. هر طیف کارایی متفاوتی دارد، برای مثال فرکانس های زیر 1 گیگاهرتز می توانند مسافت های بیشتری را طی نمایند و همچنین پوشش دهی بهتری دارند. فرکانس های بالا می توانند اطلاعات بیشتری حمل نمایند اما پوشش دهی بالایی ندارند، بنابراین برای بهبود کیفیت خدمات به هر دو نوع فرکانس احتیاج است.
 • ایرلند: کمیسیون تنظیم ارتباطات (ComReg) به طور موقت طیف رادیویی اضافه در باندهای 700 مگاهرتز و 2.6 گیگاهرتز را آزاده نموده تا ظرفیت بالاتری در اختیار شبکه های موبایل قرار بگیرد.
 • اردن: این کشور باندهای موجود را برای اپراتورهای شبکه موبایل آزاد نموده تا ظرفیت و همچنین پوشش دهی آن ها بهبود پیدا کند.
 • عربستان سعودی: این کشور طیف موجود برای بهبود ظرفیت و پوشش دهی را در باند 700 مگاهرتز برای اپراتورهای موبایل آزاد نموده است.
 • آفریقای جنوبی: رگولاتوری این کشور، ICASA در حال کار با اپراتورهای موبایل برای آزادسازی طیف و باندهای فرکانسی است که می تواند ظرفیت را افزایش دهد.

اپراتورهای موبایل در بسیاری از کشورها شاهد افزایش ترافیک خود هستند و برای برطرف این مشکل و ارائه خدمات مناسب احتیاج به منابع بیشتری دارند، بنابراین انتظار می رود همکاری آن ها با دولت ها در آینده ادامه داشته باشد.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 343

به "افزایش مصرف اینترنت در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مصرف اینترنت در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید