آشنایی با کشورهای یورو 2016؛ گروه چهار: اسپانیا

به گزارش دکترای اقتصاد، رقابت های یورو 2016 پانزدهمین دوره این مسابقات است که به میزبانی کشور فرانسه برگزار می شود. این رقابت ها که از آن به عنوان جام جهانی کوچک نیز یاد می شود، هر 4 سال یک بار در قاره اروپا برگزار می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است. این بار قرار است برخلاف دوره های قبلی، این رقابت ها با حضور 24 تیم اروپایی برگزار شود که از این رو تیم های بیشتری شانس حضور در این مسابقات را دارند. به همین منظور قصد داریم در خبرنگاران به معرفی 24 کشور حاضر در این تورنمنت بپردازیم.

آشنایی با کشورهای یورو 2016؛ گروه چهار: اسپانیا

اسپانیا، زیبا و قهرمان

یورو 2016 فرانسه در شهرهای پاریس، بوردو، لیل، لیون، مارسی، لان، سنت دنیز، سن اتین، تولوز و نیس برگزار خواهد شد. اسپانیا به عنوان مدعی عنوان قهرمانی یکی از کشورهایی است که در این مسابقات حضور دارد و همراه با ترکیه، کرواسی و جمهوری چک در گروه چهارم رقابت ها قرار گرفته است. در ادامه بیشتر با این کشور بی نظیر آشنا می شویم.

اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا است که یکی از بهترین مقاصد گردشگری جهان به شمار می رود. مرکز این کشور مادرید است و مردم آن به زبان اسپانیایی مکالمه می کنند. از آنجایی که اسپانیا عضو اتحادیه و منطقه یورو است، مبادلات این کشور نیز با وحد پول یورو انجام می گردد.

پیشینه

اسپانیا در شبه جزیره ایبریا واقع شده و گفته می گردد برای نخستین بار تمدن های ایبری، سلتی و باسکی در این منطقه شکل گرفته است. 200 سال قبل از میلاد مسیح این منطقه تحت حکمرانی رومی ها و بعد از آن ژرمن ها آنجا را تصاحب می کنند. بر اساس اسناد به دست آمده ایبریا 1/2 میلیون سال قبل محلی برای سکونت انسان ها بوده، ولی 35 هزار سال قبل انسان های اولیه وارد آنجا شده اند.

اسپانیا در تاریخ خود امپراتوری ها و سلطنت های زیادی را دیده است و اقوام زیادی بر این کشور حکمرانی کرده اند. قرن 15 میلادی بود که با ازدواج میان پادشاهان کاتولیک و بعد از سقوط آندلس، در سال 1492 میلادی اسپانیان به صورت یکپارچه در آمد و توانست یک امپراتوری پرقدرت جهانی را شکل دهد. اسپانیایی ها اولین اقوامی بودند که پا به قاره آمریکا گذاشتند و اکنون بیش از 500 میلیون اسپانیایی زبان در قاره آمریکا زندگی می کنند.

نام اسپانیا از کلمه رومی هیسپانیا گرفته شده که شاید به معنی سرزمین غرب یا سرزمین غروب خورشید باشد. البته برخی معتقدند نام اسپانیان ممکن است برگرفته از ای شپانیا باشد که معنی سرزمین خرگوش ها یا سرزمین لبه را دارد. چون در تصاویر قدیمی از سکه ای این کشور شکل خرگوش دیده شده و اسپانیا نیز در مرز اروپا قرار گرفته است. البته حدس های زیادی در مورد نام این کشور وجود دارد.

پرچم

پرچم اسپانیا از دو نوار قرمز در بالا و پایین و نوار پهن طلایی رنگ در وسط قرار گرفته که نشان ملی این کشور روی قسمت طلایی متمایل به سمت چپ دیده می گردد. مناش این پرچم به سال 1785 میلادی و زمان چارلز سوم اسپانیا برمی گردد که او طرح فعلی پرچم را از بین 12 نمونه طراحی شده انتخاب کرده است.

در قرون 19 و 20 میلادی، همچنان رنگ پرچم ثابت بوده ولی در دوره دوم جمهوری از سال 1931 تا 1939 میلادی تغییراتی روی نشان ملی پرچم اجرا شده و شکل فعلی آن شامل تصویر قلعه، شیر و نشان های ارتش اسپانیا ثبت شده است.

موقعیت جغرافیایی و همسایگان

اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا است که نزدیک 506 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن بیش 47 میلیون نفر است. اسپانیا در شبه جزیره ایبریا واقع شده و از شمال با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای، از غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس، از جنوب با دریای مدیترانه و از شرق با جبل الطارق مرز مشترک دارد. البته چند جزیره از جمله جزیره مشهور قناری نیز جزو خاک اسپانیا است.

اسپانیا از نظر آب و هوایی به سه منطقه جغرافیایی تبدیل می گردد که می توان به آب و هوای مدیترانه ای، نیمه خشک و اقیانوسی اشاره کرد. البته باید اشاره کنیم که اسپانیا کشوری کوهستانی با رشته کوه های بلند است.

حکومت

اسپانیا به صورت پادشاهی مشروطه اداره می گردد و قانون اساسی آن سال 1978 میلادی به تصویب رسیده است. البته یک بار در سال 1812 میلادی نیز قانون اساسی اسپانیا ثبت شده بود. بر اساس قانون اساسی این کشور، اسپانیا 17 بخش خودمختار و دو شهر خود مختار با سطح متفاوت دارد و هیچ دینی در آن به صورت رسمی برگزیده نشده است.

سلطنت در نظام پادشاهای مشروطه اسپانیا ارثی است و این کشور دو مجلس قانون گذاری دارد. دولت را شورای وزیران تشکیل می دهد که رییس آنها نخست وزیر است. شخص نخست وزیر از سوی پادشاه اسپانیا و بعد از تایید کنگره کنندگان انتخاب می گردد. از 19 ژوئن 2014 میلادی فیلیپه ششم پادشاه اسپانیا است.

جاذبه های گردشگری اسپانیا

اسپانیا یکی از بهترین و با ارزش ترین مقاصد گردشگری در اروپا و جهان است که جاذبه های تاریخی و طبیعی بی شماری را در خود جای داده است. به گونه ای که می توانید و روزها و هفته ها از اقامت در این کشور زیبا لذت ببرید و برنامه خود را با دیدنی جاذبه های گردشگری این کشور پر کنید.

کاخ سلطنتی (Palacio Real)

این کاخ که در مادرید قرار گرفته است، در واقع محل سکونت پادشاه اسپانیا است و مراسم ها دولتی نیز در آن برگزار می گردد. این کاخ بین سال های 1738 تا 1755 میلادی ساخته شده و سال 1764 شاه کالوس سوم در آنجا ساکن شده است.

قنات سگویا (Aqueduct of Segovia)

یکی از بناهای قدیمی و آثار باستانی اسپانیا که از 24 هزار بلوک بزرگ گرانیتی ساخته شده قنات سگویا است که همچنان آب رودخانه فریو را به سگویا منتقل می کند. این قنات 16 کیلومتر طول دارد و به خوبی از آن نگهداری شده است.

شهر کوئنکا (Cuenca)

اگر به تاریخچه قرون وسطی علاقه دارید می توانید بین والنسیا و مادرید، از شهری به نام کوئنکا بازدید کنید که در شب کوه ساحته شده و یکی از شهرهای زیبا و منحصربه فرد اسپانیا است.

کلیسای ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia)

این کلیسا یکی از بزرگ ترین نمونه های ساخته شده از دوران کاتولیک ها در قرون وسطی است که در شهر بارسلونا واقع شده است. این کلیسا هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب می کند و یکی از بهترین جاهایی است که باید در اسپانیا دیده گردد. آنتونی گادی، معماری کاتالانی حدود 40 سال روی ساخت این کلیسا کار کرده است.

کاخ ال اسکوریال (El Escorial Palacio)

قصری با شکوه، مجلل و با عظمت که در منطقه ای خوش آب و هوا واقع شده و بی شک دیدن آن می تواند ساعت ها چشم های شما را خیره کند. این کاخ مرکز سیاسی پادشاهای اسپانیا به حکومن شاه فیلیپ دوم بوده و اکنون از این قصر به عنوان صومعه، قصر سلطنتی و مدرسه استفاده می گردد.

مسجد کوردوبا (Mezuita of Cordoba)

اسپانیا کشوری است که مسلمانان زیادی دارد و مسجد کوردوبا یکی از بهترین نشانه اسلام در اسپانیا است. این مسجد زیبا و منحصربه فرد ابتدا معبد، کلیسا و بعد از آن مسجد شده است.

موزه پیکاسو (Picasso Museum)

موزه پیکاسو یکی دیگر از جاذبه های گردشگری زیبا و جالب اسپانیا است که ساختمان آن در قرون وسطی بنا شده است. در این موزه آثار مشهوری از پیکاسو در کنار آثار دیگر نگهداری می گردد که بازدید از آن می تواند در برنامه شما باشد.

میدان پلازا میر (Plaza Mayor)

این میدان در واقع میدان اصلی مادرید است و در مرکز شهر قرار گرفته است. خیابان های پر پیچ و خم شهر شما را به سفری در تاریخ می برند. در گوشه و کنار شهر، کلیساهای قدیمی، مغازه های فروش تاپاس و آثار معماری تاریخی، توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. هنگامی که در این میدان قدم می زنید از قلم نیاندازید که از آثار تاریخی اطراف آن بازدید کنید، آثاری از جمله Ayuntamiento، San Pedro، San Francisco el Grande و Calle de Cuchilleros. اینجا مکانی محبوب برای خوردن غذا و گشت و گذار است.

موزه پرادو (Prado Museum)

این موزه یکی از بهترین جاذبه های فرهنگی مادرید و یکی از بزرگ ترین نگارخانه های هنری جهان است. آثار خیره کننده ای از هنرمندان اروپایی نظیر ولاسکز (Velázquez)، فرانسیسکو گویا، رافائل، پیتر پل روبنس و Bosch در این موزه نگهداری می شوند. قدمت بنای این موزه به قرن هجدهم باز می گردد. از سال 1819 این موزه بازگشایی شده است.

موزه گوگنهایم (Guggenheim Museum)

یکی از مشهورترین موزه های جهان، موزه گوگنهایم است که در شهر بیلبائو واقع شده و مجموعه گران قدری از هنر مدرن را به نمایش می گذارد. حتی اگر علاقه ای به دیدن آثار هنری مدرن ندارید، بازدید از ساختمان جالب و مشهور این موزه را که از طریق Frank Gehry طراحی و ساخته شده است، از دست ندهید.

آکواریوم بارسلونا (Barcelona Aquarium)

یکی از زیباترین آکواریوم های جهان در شهر بارسلونا قرار گرفته است که 11 هزار نوع و 450 گونه متفاوت از ماهی ها و آبزیان در آن نگهداری می گردد. این آکواریوم به شکل یک تونل شیشه ای است و با دیدنی آن به هیچ عنوان توجه گذر زمان نخواهید شد.

پارک بوئن ریترو (Buen Retiro Park)

این پارک پهناور که در شهر مادرید قرار گرفته است می تواند یکی دیگر از برنامه های گردشگری شما به ویژه در روز یکشنبه باشد. در این پارک می توانید از دیدن دریاچه آرام، انواع گالری ها و مجسمه های زیبا لذت ببرید و پیاده روی کنید.

کلیسای جامع سانتیاگو دکامپوستلا (The Catheral of Santiago de Copostela)

این کلیسا بخشی به جا مانده از زمان رومی ها است که تاریخچه آن به قرن 11 میلادی بر می گردد. بنایی با شکوه و البته عجیب که مأمنی برای انجام اعمال الهی در زمان سنت جیمز بوده است.

الحمرا (Alhambra)

این کاخ مجلل و چشم نواز که برگرفته از هنر آفریقایی در شهر گرانادا بنا شده یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اسپانیا به شمار می رود که هر بخش آن در دوره ای از تاریخ ساخته شده است. این کاخ جزو میراث جهانی یونسکو است که در آن قصر سلطنتی، باغ های پلکانی و قلعه الکازبا وجود دارد.

شهر قدیمی تولدو (Toledo Old City)

یکی دیگر از بهترین مقاصد گردشگری اسپانیا که هم بناهای تاریخی و جاذبه های طبیعی را در خود جای داده شهر قدیمی تولدو است که قدمت آن به زمان قرون وسطی برمی گردد. اگر قصد دارید به تاریخ سفر کنید و از فضایی زیبا لذت ببرید، شهر قدیمی تولدو مقصد بعدی شما خواهد بود.

شهر علم و هنر (City of Arts and Sciences)

این مرکز تفریحی علمی مجموعه ای تاریخی فرهنگی در شهر والنسیا است که که یکی از مقاصد گردشگری مدرن در اسپانیا شناخته می گردد. این بنا که در بستر رودخانه توریا قرار گرفته است، نمایی بسیار زیبا و حیرت انگیز را به نمایش می گذارد.

رژیم غذایی و بهترین غذاهای اسپانیا

رژیم غذایی مردم اسپانیا سرشار از تنوع غذایی است که ترکیبات اصلی آن ها، از موادی تهیه می گردد که مخصوص کشور اسپانیا بوده و از تازگی و طراوت بی نظیری برخوردار است. همین امر باعث شده تا غذاهای کشور اسپانیا دارای طعم و رایحه کاملا منحصر به فردی باشد که هر گردشگری به آن جذب می گردد. روشن است که مردم اسپانیا به دلیل استفاده از مواد کاملا مغزی، انواع گوشت، سبزیجات، غلات و مواد لبنی، از رژیم غذایی متنوع و سالمی برخوردار هستند.

پائلا (paella)

به هرحال، همان گونه که گفته شد، مشهورترین وعده غذایی مردم اسپانیا، پائلا است. البته از این غذای بسیار لذیذ، در اسناد تاریخی این کشور، به نام برنج والنسیایی یاد شده است، اما مطمئنا پائلا تنها غذای تهیه شده از برنج در ژیم غذایی مردم اسپانیا نیست. آن ها با ترکیب انواع مواد غذایی، گوشت و ماهی، با برنج غذاهای متنوع بسیاری را که در نوع خود بی نظیر و خارق العاده هستند، تهیه می کنند.

خوراک مرغ

همچنین نوع دیگری از غذا که با استفاده از برنج تهیه می گردد، خوراک مرغ اسپانیایی است (خوراکی آبکی شبیه به بسیاری از خوراک هایی که در رژیم غذایی ایران وجود دارد، مانند آبگوشت). آن ها برنج پخته شده را به همراه سبزیجاتی مانند هویج، نخود فرنگی و ذرت به خورشت مرغ اضافه کرده و غذایی لذیذ را تهیه می کنند. به نظر می رسد آشپزان اسپانیایی با ابداع این روش، تنوع جالبی را در دستورالعمل آشپزی خود به وجود آورده اند.

Gazpacho

این غذا یا به اصطلاح سوپ قرمز رنگ از گوجه، روغن زیتون، سیر، نان، فلفل و خیار تهیه می گردد. این سوپ خوشمزه یکی از بهترین غذاها در جنوب اسپانیا است و مردم این کشور علاقه زیادی به آن دارند.

Tortilla Espanola

این غذا ظاهری شبیه پیتزا دارد و از تخم مرغ، سیب زمینی، پیاز، سبزیجات و... تهیه می گردد. این غذا را بیشتر به نام املت اسپانیایی می شناسند و روغن زیتون نیز یکی از اجزای اصلی این غذای خوشمزه است.

فوتبال

اسپانیا همواره یکی از تیم های شناخته شده در جهانی فوتبال بوده و لیگ آن پرطرفدارترین و بهترین لیگ جهان است. در سال های اخیر این تیم به اوج قدرت خود رسیده به گونه ای که توانست در مقطعی قهرمانی جام جهانی و جام ملت های اروپا را در فاصله اندک از آن خود کند. اسپانیا در سال های 1964، 2008 و 2012 میلادی قهرمان مسابقات یورو و در سال 2010 قهرمان جام جهانی شده است. تیم اسپانیا تا امروز 14 بار در جام جهانی و 9 بار در مسابقات یورو حاضر بوده است.

به نظر می رسد لقب خشم سرخ واقعا برازنده این تیم قدرتمند است. ایکر کاسیاس با 167 بازی ملی و داوید ویا با 59 گل زده پرافتخارترین بازیکنان اسپانیا هستند. البته بازیکنان بزرگی چون زوبیزارتا، پویول، فرناندو هیرو، دل بوسکه، آرانزابال، سانتیاگو برنابئو و... در این تیم بازی کرده اند.

لالیگای اسپانیا که با حضور 20 تیم برگزار می گردد معتبهترین لیگ باشگاهی جهان است و تیم های رئال مادرید و بارسلونا پرافتخارترین تیم های باشگاهی این کشور هستند. اسپانیا با اینکه به مرحله حذفی یورو 2016 فرانسه صعود کرد ولی نتوانست مقابل نمایش قدرتمند ایتالیا حرف برای گفتن داشته باشد و در یک فینال زودرس از دور مسابقات حذف شد.

منبع: کجارو / tripadvisor.com / wikipedia / touropia.com / planetware.com / bbcgoodfood.com
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1415

به "آشنایی با کشورهای یورو 2016؛ گروه چهار: اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با کشورهای یورو 2016؛ گروه چهار: اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید