بزرگ ترین یوزپلنگ جهان کشف شد ، عکس

به گزارش دکترای اقتصاد، پژوهش های اخیر دانشمندان روی فسیل تازه کشف شده ای از یوزپلنگی منقرض شده نشان می دهد که این گربه بزرگ الجثه، بزرگ ترین یوزپلنگی است که تابه حال روی زمین زندگی نموده و بیش از سه برابر از یوزپلنگ های امروزی سنگین تر بوده است.

بزرگ ترین یوزپلنگ جهان کشف شد ، عکس

تینا مزدکی: یوزپلنگ تازه کشف شده (Acinonyx pleistocaenicus) از حدود 1.3 میلیون تا 500هزار سال پیش در اوراسیا رندگی می کرد. البته این گونه اولین بار در سال 1925 بر اساس استخوان فک پایینی یافت شده در استان شأنشی در شمال چین توصیف شد؛ اما در مطالعه تازه، محققان آن بقایا را به همراه فسیل های اخیراً کشف شده از چین تجزیه وتحلیل کردند و وزن حیوان را بر اساس طول جمجمه، ارتفاع دندان ها و عرض ساختار استخوانی که جمجمه و ستون فقرات را به هم مرتبط می نماید، تخمین زدند. (این معیارها به عنوان پیش بینی نماینده دقیق شاخص توده بدن در پستانداران شناخته شده است.)

دانشمندان دریافتند A. pleistocaenicus احتمالاً بیش از 130 تا 190 کیلوگرم وزن داشته و ازنظر مقدار و وزن شبیه به ببر امروزی (Panthera tigris) یا شیر (Panthera leo) بوده است. این یوزپلنگ به طور قابل توجهی سنگین تر از یوزپلنگ های آفریقایی امروزی (A. jubatus) بود که وزن آن ها حدود 34 تا 64 کیلوگرم است.

فسیل های تازه شامل دو فک پایین یا استخوان فک بالایی که در سال 2021 از غار جین وان در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین بازیابی شد و بخشی از یک جمجمه است که در دهه 1930 از سیستم غار ژوکودیان در پکن بازیابی و به اشتباه شناسایی شده بود. هر سه نمونه مربوط به حدود 780هزار سال پیش، در دوران پلیستوسن (2.6 میلیون تا 11700 سال پیش) هستند.

این تیم به لطف جمجمه بلند، دیواره ضخیم متمایز، پوزه پهن غیرمعمول و بعلاوه سایر ویژگی ها، این فسیل ها را به عنوان A. pleistocaenicus شناسایی کردند. محققان بعلاوه دریافتند که یوزپلنگ های غول پیکر منقرض شده شباهت های قابل توجهی با یوزپلنگ های آفریقایی مدرن دارند. برای مثال، چینش دندان های یوزپلنگ غول پیکر و فضای استخوانی پشت بینی با آنچه در یوزپلنگ های مدرن دیده می گردد مطابقت دارد.

A. pleistocaenicus حدود 500هزار سال پیش منقرض شد. چیگائو جیانگ زو، دیرینه شناس در آموزشگاه علوم چین در پکن، می گوید: مرگ این یوزپلنگ بزرگ احتمالاً تحت تأثیر تغییرات آب وهوایی رخ داد که در دوران گذار اواسط پلیستوسن رخ داد. در این بازه زمانی، الگوی دوره های یخبندان 41هزار ساله به الگوی طولانی تر دوره های یخبندان شدیدتر در هر 100هزار سال تغییر کرد. این تغییر اقلیم، دوره های طولانی تر و شدیدتر سرما را به همراه آورد که با دوره های طولانی تر گرما قطع می شد.

دریکی از مکان های یافت سنگواره، محققان بعلاوه گونه دیگری از یوزپلنگ منقرض شده A. intermedius را شناسایی کردند که فکر می نمایند گونه ای کاملاً متمایز است و فقط یک نسل کوچک تر از A. pleistocaenicus نیست. بنابراین احتمالاً هیولای بزرگ A. pleistocaenicus جای خود را به گونه های کوچک تر یوزپلنگ داده است.

منبع: livescience

54323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 خرداد 1403 بروزرسانی: 18 خرداد 1403 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1678

به "بزرگ ترین یوزپلنگ جهان کشف شد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین یوزپلنگ جهان کشف شد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید