بیش از 1000 فیلم به جشنواره زمین آمدند

به گزارش دکترای اقتصاد، مدیر بخش بین الملل جشنواره زمین گفت: بیش از 1000 فیلم از 80 کشور به جشنواره زمین ارسال شده که محتوای عمیق و مرتبط معیار انتخاب است.

بیش از 1000 فیلم به جشنواره زمین آمدند

مزدک میررمضانی، عضو هیئت انتخاب آثار این رویداد سینمایی گفت: از آن جایی که جشنواره زمین موضوعی و متمرکز بر توسعه پایدار است، آثار سینمایی که توانایی نفوذ داشته و تأثیرگذار و جریان ساز باشند برای هیئت انتخاب و برای معرفی به هیات داوران اولویت دارند.

میررمضانی که سابقه داوری چند جشنواره بین المللی فیلم عضو شبکه GFN (شبکه دنیای جشنواره های سبز) را در کارنامه دارد اضافه نمود: بدون شک در انتخاب آثار، دارا بودن استاندارد قابل قبول از نظر کیفیت سینمایی و هنری اهمیت بسیاری دارد، اما علاوه بر آن، توانایی انتقال درست ضرورت و مفهوم توسعه پایدار به مردم از جمله ملاک های انتخاب است.

او با اشاره به این که در چیدمان هیئت انتخاب به دید مدیریتی و جشنواره ای، دید تخصصی سینمایی و دید مبتنی بر توسعه پایدار توجه شده است اعلام نمود: با توجه به موضوع محوری دوره دوم یعنی اقتصاد پایدار، مرتبط بودن محتوای فیلم ها با این مقوله یک معیار اصلی در انتخاب خواهد بود.

این کارشناس محیط زیست و توسعه پایدار اضافه نمود: اصولاً کیفیت سینمایی و کیفیت تأثیرگذاری ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با هم دارند، اما بار ها دیده ایم که فیلمی با کیفیت سینمایی بالا که جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده نتوانسته برد زیادی داشته باشد و از سوی دیگر آثار بسیاری بوده اند که در جشنواره های سینمایی جایزه بزرگی نگرفته اند، اما بین مردم نفوذ و تأثیرگذاری داشته و جریان ساز بوده اند.

او اضافه نمود: جشنواره زمین متعهد است که نقشی ترویجی و آموزشی ایفا کند و بنابراین انتقال تجربیات کشور های مختلف و نیز منطقه ها مختلف کشور خودمان در قالب فیلم و نمایش عمومی آن ها می تواند برای عموم و بعلاوه برای متخصصان و دست اندرکاران توسعه آموزنده و قابل استفاده باشد؛ بنابراین هیات انتخاب جشنواره درصدد است تا مجموعه فیلم های انتخاب شده برای نمایش و شرکت در رقابت، مسائل متنوع مرتبط با موضوع کلی جشنواره و موضوع محوری این دوره را پوشش داده و از جامعیت کافی برخوردار باشند.

میررمضانی استقبال قابل توجه و تعداد بسیار زیاد آثار ارسالی به جشنواره را، هم یک موهبت و نشانه اهمیت و اقبال جشنواره و هم چالشی برای هیئت انتخاب دانست و گفت: تماشای بیش از هزار فیلم از بیش از هشتاد کشور در زمان کوتاه، چالشی واقعی است، اما اعضای هیات انتخاب با تعهد و دقت بالا وظیفه خود را انجام خواهند داد و امیدوارند تا بتوانند برترین و مرتبط ترین آثار را از میان فیلم های ارزشمند ارسالی در بخش های مختلف برای پخش عمومی و استفاده مخاطبان گران قدر و هوشمند جشنواره زمین انتخاب نموده و برای شرکت در رقابت و دریافت جوایز معتبر و باارزش آن، به هیات محترم داوران معرفی کنند.

او از کیفیت بالای فیلم های ایرانی ارسال شده اظهار خشنودی نموده و اضافه نمود: خوشحالیم که سینمای ایران چه در بخش داستانی و چه در بخش مستند و حتی انیمیشن، هم پای سینمای دنیا پیش رفته و فیلم های بسیاری با کیفیت بالا فراوری شده و به دبیرخانه جشنواره ارسال شده اند که این جشنواره برترین فرصت برای دیده شدن آن ها و ارزیابی این فیلم ها در کنار فیلم های ساخته شده در اقصی نقاط دنیا است. امیدواریم یکی از مهمترین رسالت های جشنواره زمین که ارتقاء کیفیت فیلم های فراوریشده در ایران است محقق شده و بعلاوه امیدواریم انگیزه بیشتری برای فراوری فیلم های داستانی و آموزشی و تجربی با رویکرد توسعه پایدار در میان فیلمسازان کشور ایجاد کنیم.

دومین جشنواره بین المللی زمین با موضوع محوری اقتصاد پایدار از 16 تا 22 مهرماه امسال به دبیری فرهاد توحیدی و به صورت برخط و با امکان تماشای رایگان فیلم ها برای همه، برگزار خواهد شد.

خبرنگاران فرهنگی هنری سینما و تئاتر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 شهریور 1401 بروزرسانی: 23 شهریور 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1505

به "بیش از 1000 فیلم به جشنواره زمین آمدند" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیش از 1000 فیلم به جشنواره زمین آمدند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 1000 فیلم به جشنواره زمین آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید