تاریخ مصرف معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی زود تمام می گردد

به گزارش دکترای اقتصاد، یک شاعر گفت: بسیاری از معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی دور از ذهن هستند و تاریخ مصرفشان زود می گذرد.

تاریخ مصرف معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی زود تمام می گردد

ناصر پروانی شاعر، در گفت و گو با خبرنگار ، در مورد معادل سازی فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: بین زبان نوشتار و گفتار در زبان فارسی یک تفاوت عمده وجود دارد که به آن زبان محاوره می گویند. ما در زبان محاوره به سمت سادگی و راحتی تمایل داریم؛ انسان دوست دارد ساده و راحت سخن بگوید تا تصوری از یک مطلب را در ذهن مخاطب ایجاد کند. برای همین از کوتاه ترین جملات و ساده ترین کلمات استفاده می نماید؛ آن هم وقتی که از سطح سواد مخاطب خود اطلاع ندارد. بسیاری از معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی آنقدر دور از ذهن و سخت است که مدتی پس از فراوری، تاریخ مصرفش تمام می گردد.

او اضافه کرد: معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی نمی تواند به دلیل سختی تلفظش استفاده گردد. مردم فقط و فقط به دلیل سختی و دور از ذهن بودن، معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به کار نمی برند. اگر معادل های فرهنگستان ساده باشد، در بین مردم جا می افتد.

این شاعر ادامه داد: معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی قریب به ذهن نیستند و ما هیچ تصویر ذهنی از آن نداریم. مثلا شاید بتوان معادل های دور سخنی و پزشکی الکترونیک را در نوشتار استفاده کرد اما در زبان محاوره که تابلوی زبان فارسی است، نه. به همین دلیل پس از مدتی این واژه ها محکوم به شکست هستند و تاریخ مصرفشان خیلی زود تمام می گردد.

کلمه پیک به معنای اوج و قله نیست؛ وقتی یک سری عوامل کنار هم باشند می گوییم با پیک یک بیماری روبرو هستیم؛ وقتی می گوییم یک بیماری به پیک خود نزدیک شده است که از نظر شیوع، میزان رشد و عمق بیماری افزایش یافته باشد. حال آیا با کلمه قله این معنی انتقال داده می گردد؟! پس با بیان اوج بیماری به هیچ عنوان معنای پیک بیماری به مخاطب منتقل نمی گردد. پشت بعضی کلمات و عبارات یک جهان حرف و معنی است و ذهن ما تصویر ذهنی آن را ساخته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 383

به "تاریخ مصرف معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی زود تمام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ مصرف معادل های فرهنگستان زبان و ادب فارسی زود تمام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید