تنها رودخانه خون واقعی در دنیا!

به گزارش دکترای اقتصاد، رودخانه خون در کلمبیا

با گشت و گذار در میان جاذبه های جهان همواره می توان چشم اندازهایی را پیدا کرد که معمولی نیستند و خاصند. گردشگران با تماشا این جاذبه ها مات و مبهوت پدیده ای را می بینند که نمونه اش در جهان پیدا نمی گردد. کلمبیا رودخانه ای زیبا و خاص دارد که همه جذابیتش را مدیون رنگ های متنوع اش است و عده ای به آن رودخانه خون می گویند. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا با رودخانه خون کلمبیا بیشتر آشنا شوید.

تنها رودخانه خون واقعی در دنیا!

کانیو کریستالس نام رودخانه ای حدودا 100 کیلومتری است که با همه رودخانه هایی که تا به حال دیده اید فرق دارد و یک شگفتی طبیعی منحصربفرد است. ترکیبی از رنگ های شاد، این رودخانه را زیباترین رودخانه جهان نموده و به آن لقب رنگین کمان مایع را داده است. این پدیده که فقط در ماه های خاصی از سال اتفاق می افتد چنان خیره نماینده است که می تواند ساعت ها شما را میخکوب کند. این رودخانه در جهان نظیر ندارد و در هیچ نقطه ای از زمین به جز کلمبیا این پدیده هیجان انگیزی را نمی توانید ببینید. به این رودخانه به خاطر همین رنگ های مجذوب نمایندهش رنگی کمان 5 رنگ هم می گویند، رودخانه ای که سفر به کلمبیا بدون تماشا از زیبایی حیرت آورش کامل نمی گردد.

رنگ غالب رودخانه طیف های رنگ قرمز است؛ از صورتی روشن گرفته تا قرمز خونی و زرشکی. در دیگر قسمت های رودخانه، سبز روشن در ترکیب با زرد و آبی در نقطه مقابل طیف رنگی قرمز هستند. شاید فکر کنید خزه ها و یا جلبک ها رنگ های این رودخانه را ایجاد نموده اند اما این پدیده به خاطر خزه و یا جلبک اتفاق نیفتاده! مسئول این رنگ های چشم نواز یک گیاه آبزی به نام macarenia clavigera است که برای اینکه به این رنگ های مجذوب نماینده در بیاید احتیاج به شرایط خاصی مثل دمای آب مناسب و میزان کافی نور خورشید دارد. این گیاهان زیبا خودشان را به بستر سنگی رودخانه می چسبانند و با هم ترکیب می شوند تا رنگین کمانی از رنگ های قرمز، آبی، سبز و زرد را به وجود بیاورند.

در بازدید از این رودخانه چیزی که بیشتر از همه توجهتان را جلب می نماید رنگ قرمز آن است برای همین هم عده ای به آن رودخانه خون می گویند. جریانی از رنگ قرمز در پایین درختان نخل سربفلک کشیده و نازک در حرکت هستند و اگر این قسمت از رودخانه را ببینید رنگ دیگری به جز قرمز نظرتان را جلب نمی نماید اینجاست که شاید فکر کنید این به اصلاح رودخانه 5 رنگ هیچ شباهتی با عکس های فریبنده اش ندارد! اما این تنها گوشه ای از چشم اندازهای این رودخانه است، در ادامه منتظر جادوی طبیعت باشید! ترکیب گیاهان آبزی و ترفندهای نور دست به دست همدیگر می دهند تا آب را تبدیل به طیف کاملی از رنگ ها نمایند. در قسمت هایی از رودخانه حوضچه های سنگی مدور به منظره ها اضافه می گردد و کف آنها به رنگ های زرد و سپس سبز می درخشد. اینجاست که می فهمید چرا مردم این ناحیه به این رودخانه رنگین کمان مایع می گویند. تا همین چند سال پیش این رودخانه که در اعماق نواحی کوهستانی کلمبیا قرار گرفته است بیشتر از اینکه یک جاذبه تماشای باشد یک جاذبه نتماشای بود چون به دلایلی، کتابچه های گردشگری چندان توصیه ای به بازدید از این رودخانه نمی کردند اما 10 سال پیش ورق برگشت و کم کم گردشگران کنجکاو مشتاق تماشا این رودخانه شدند.

به هر جای کلمبیا که سفر کنید جاذبه ای به مجذوب نمایندهی این رودخانه را نمی توانید پیدا کنید. اگر می خواهید رودخانه را در رنگارنگ ترین حالت ممکن ببینید در بین ماه های خرداد تا دی به بازدید از رودخانه بروید. چون در ماه های بین دی تا خرداد گیاهان این رودخانه به خواب زمستانی می فرایند و بی رنگ می شوند تا دوباره در آخر فصل بهار، رنگ های مجذوب نماینده و زیبا به خود بگیرند. البته برترین زمان بازدید از این رودخانه از شهریور تا دی است چون در این ماه ها بارندگی های استوایی کم شده است. اما فکر می کنید چرا ماه های بی باران را برای بازدید از این رودخانه توصیه می کنیم؟ در روزهایی که هوا بارندگی است (این اتفاق بیشتر در روزهای تابستان رخ می دهد) باران می تواند شدت رنگ ها را کم کند برای همین در هنگام بارندگی هیچ تضمینی نیست که بتوانید همه 5 رنگ قرمز، سبز، آبی، زرد و نارنجی آن را ببینید.

حالا که این رودخانه برای گردشگران تا این حد مجذوب نماینده است و گردشگران زیادی به تماشا آن می فرایند طبیعی است که مسئولان به فکر محافظت از رودخانه بیفتند و قوانین تعیینی را برای بازدید از آن به وجود بیاورند. در سال های اخیر، برای اینکه رودخانه از دست آلودگی ها در امان باشد و به خاطر فعالیت های گردشگران، گیاهان آبزی منحصربفردش هیچ آسیبی نبینند قوانین محیطی زیادی به وجود آمده است. اگر همراه گروه های گردشگری به تماشا از این رودخانه می روید این گروه ها نباید بیشتر از 7 نفر باشند چون مطمئنا تعداد زیاد گردشگران می تواند به رودخانه ای به این زیبایی آسیب هایی بزند. در این رودخانه محدودیت هایی هم برای شنا وجود دارد و در قسمت های خاص آن در ساعت های تعیین نباید شنا کرد. اگر قرار است که در رودخانه شنا کنید نباید از کرم ضد آفتاب استفاده نموده باشید و در صورت بودن در اطراف رودخانه به هیچ عنوان نباید چیزهایی مثل حشره کش را به کار ببرید چون برای گیاهان آبزی کف رودخانه ضرر دارد.

منبع: ecophiles.com

منبع: الی گشت
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1349

به "تنها رودخانه خون واقعی در دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها رودخانه خون واقعی در دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید