جولان مگس میوه مدیترانه ای در غرب گلستان

به گزارش دکترای اقتصاد، مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان از شیوع گسترده آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغ های غرب استان گلستان به ویژه شهرستان کردکوی اطلاع داد.

جولان مگس میوه مدیترانه ای در غرب گلستان

حق نما مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از گرگان، گفت: گزارش های رسیده از باغ های غرب استان به ویژه شهرستان کردکوی نشان می دهد فرایند شکار میانه 24 ساعته مگس میوه مدیترانه ای از حد نرمال گذشته و این به معنی ضرورت اجرای اقدام کنترلی است.

او گفت: در حال حاضر این آفت بیشتر میوه درختان خرمالو را تهدید می نماید و متاسفانه بعضی باغداران هنگام برداشت میوه هایی نظیر هلو و شلیل بهداشت باغی را رعایت نمی نمایند و در نتیجه میوه های به جای مانده بر درخت ها موجب انتقال آفت مگس میوه مدیترانه ای می شوند.

حق نما ادامه داد: توسعه این آفت در باغ های رها شده بیشتر است و همین امر باعث می گردد حتی محصول باغدارانی که نکات بهداشتی را رعایت نموده اند هم خسارت ببیند.

او اضافه کرد: در صورت مشاهده مگس میوه مدیترانه ای باغداران 25 روز قبل از برداشت میوه باید اقدامات کنترلی نظیر سم پاشی را انجام دهند.

حق نما گفت: این کار تا زمانی که آمار شکار مگس میوه مدیترانه ای 2 عدد در 24 ساعت باشد باید ادامه پیدا کند، اما با نزدیک شدن به زمان برداشت میوه برای جلوگیری از سمی شدن میوه ها به جای سم پاشی باغداران باید از روش هایی نظیر عملیات طعمه پاشی استفاده نمایند.

او ادامه داد: این طعمه پاشی نباید در زمان بارندگی انجام گردد چراکه اثرش از بین می رود.

حق نما گفت: به باغداران توصیه می کنیم در باغ خود گودال هایی به طول 50 سانتی متر حفر نمایند و میوه های آلوده که پای درخت افتاده اند را جمع آوری نمایند و درون این گودال ها دفن نمایند تا آفت فرصت تکثیر شدن نداشته باشد.

ق

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1180

به "جولان مگس میوه مدیترانه ای در غرب گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جولان مگس میوه مدیترانه ای در غرب گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید