درآمدهای مالیاتی در مرز 60 هزار میلیارد تومان

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران - با توجه به اینکه در بودجه سال جاری بیش از 247 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش بینی شده است، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی می گوید که در سه ماهه اول سالجاری نزدیک به 59 هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که نسبت به سال گذشته از رشد 70 درصدی برخوردار شده است.

درآمدهای مالیاتی در مرز 60 هزار میلیارد تومان

در سال گذشته صحبت های زیادی مبنی بر عبور بودجه کشور از اتکا به درآمدهای نفتی و در این راستا افزایش پایه های مالیاتی مطرح شد تا در نهایت در بودجه سالجاری سهم مالیات ها در درآمدهای دولت افزایش یافت و پایه های مالیاتی چون مالیات بر خانه های خالی، خانه و خودروهای لوکس و . .. به خانواده مالیاتی کشور افزوده شد.

با وجود افزایش درآمدهای مالیاتی امسال به 247 هزار میلیارد تومان تا به امروز اقدامات مناسبی برای اجرای پایه های مالیاتی نو، جلوگیری از فرار مالیاتی و هوشمندسازی مالیات انجام نشده که صدای انتقاد کارشناسان را درآورده است.

از سوی دیگر، هر یک از مالیات های اشخاص حقوقی، درآمدها، ثروت، واردات و کالا و خدمات به ترتیب 14 هزار میلیارد تومان، 16 هزار میلیارد تومان، 15 هزار و 900 میلیارد تومان، 2000 میلیارد تومان و 1000 میلیارد تومان افزایش یافته که در این بین مالیات بر درآمدها بیشترین افزایش را در سالجاری داشته است.

در این زمینه، محمد مسیحی درباره تحقق درآمدهای مالیاتی در فصل بهار 1400 گفت: در سه ماهه اول سالجاری نزدیک به 59 هزار میلیارد تومان مالیات وصول شد که نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته از رشد 70 درصدی برخوردار شده است.

مسیحی ادامه داد: همچنین، در سه ماهه ابتدایی سالجاری سهم مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده از مجموع درآمدهای مالیاتی وصول شده به ترتیب معادل 33 هزار میلیارد و 26 هزار میلیارد تومان است.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1090

به "درآمدهای مالیاتی در مرز 60 هزار میلیارد تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدهای مالیاتی در مرز 60 هزار میلیارد تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید