در سال جدید دل و جان تان را ریسِت کنید

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران: حالا که سال رو به پایان است چه احساسی دارید؟ هیجان زده اید، پریشانید؟ بی تفاوت و بیخیالید؟ با وجود تمام بدوبدو های روز های آخر سال عقیده داریم باز هم می توانید سال جدید را با آرامش و آمادگی کامل شروع کنید تا از همان لحظات شروعین سال نو، اولین قدم ها را به سمت هدف جدید و رویا های بزرگ تان بردارید.

در سال جدید دل و جان تان را ریسِت کنید

امسال و سال های گذشته شما هر چقدر هم که خوب بوده باشند، سال پیش روی شما باز هم می تواند بهتر از آن ها باشد.

برای اینکه در این روز های پرشتاب، آشفته و پریشان نشوید راه هایی به شما توصیه می کنیم که بتوانید استراحت کنید، تفکر کنید و شاٰرژ شوید تا بتوانید سال جدید را با روحیه ای قوی و نگاهی عمیق تر آغاز کنید. دفترچه یادداشت و فنجان چای تان را بردارید و گوشه ای بنشینید و هر چیزی را هنگام خواندن این مطلب به ذهن تان خطور می کند یادداشت کنید.

آنفالو کردن ها و لغو عضویت ها

با گردگیری کردن نیوزفید های شبکه های اجتماعی تان و لغو عضویت در خبرنامه های بیخود و بی ارزش، فکر و ذهن تان را سبُک و آزاد کنید. نگاهی به اینباکس ایمیل تان بیندازید تا ببینید هر روز چندین پیام بی اهمیت و وقت گیر دریافت می کنید که به خیلی از آن ها دیگر نیازی ندارید؛ همه آن ها را اسپم یا لغو عضویت کنید.

تصمیم بگیرید که چه چیز هایی را باید کنار بگذارید

عادت های بد، تعهدات بیخودی و حتی شاید روابطی که بیشتر باعث استرس تان می شوند تا لذت، همه را کنار بگذارید. مشغله های بی ارزش و اضطراب آور را رها کنید تا تعادل و رضایت تان بیشتر شود.

خودتان را در معرض انتخاب های متعدد قرار ندهید

با انتخاب یک زندگی ساده تر، مغزتان درگیر ارزیابی گزینه های متعدد نخواهد شد. ساده و محدود کردن گزینه های پیش رو، به مغزتان استراحت می دهد.

کابینت های آشپزخانه تان را سالم سازی کنید

اگر می خواهید سال جدیدتان را با تغذیه سالم تری آغاز کنید (مثل کاری که بیشتر افراد انجام می دهند)، خیلی ساده می توانید از هله هوله های موجود در کابینت ها و یخچال تان آغاز کنید تا بتوانید آن ها را با خوراکی های سالم تر در سال جدید جایگزین کنید. از انتخاب اسنک های سالم آغاز کنید.

فایل های الکترونیکی تان را سازماندهی کنید و بک آپ بگیرید

حالا وقت آن است که از فایل ها و عکس هایی که در دسک تاپ دارید، اما دیگر استفاده ای برای تان ندارند خلاص شوید. یا حذف شان کنید و یا آن ها را مرتب نمایید. از فایل های مهم بک آپ بگیرید، چون قرار نیست کار های مهم تان را که برایشان زحمت کشیده اید از دست بدهید.

دوباره انرژی بگیرید

برای اینکه بتوانید رویاهای تان را در سال جدید به واقعیت نزدیک تر کنید، باید برای آرام سازی روح و جسم تان در بحبوحه مشغله ها و شتاب ها وقت بگذارید. اگر مدام آنقدر به خودتان فشار وارد کنید که به خواب تان اهمیت ندهید و از سلامتی تان غافل شوید، نتیجه کار و تلاش تان هرگز بهترین چیزی که انتظار دارید نخواهد بود. مکث کنید، قدمی به عقب بردارید و آرام باشید و به خودتان فرصتی برای تنفس آگاهانه و تمرکز بدهید.

به چیز هایی که در سال گذشته به دست آورده اید فکر کنید

ببینید در سالی که پشت سر گذاشته اید چه چیز هایی به دست آورده اید و در چه چیز هایی پیروز بوده اید که به آن افتخار می کنید. توصیه می کنیم هر روز چند خطی درباره کار های روزمره تان بنویسید تا همه حوادث و پیروزیت های ریز و درشت در خاطرتان بماند.

ببینید آیا با خودتان مهربان بوده اید

آیا بابت هر چیزی که به دست آورده اید به خودتان امتیاز داده اید؟ یا اینکه بار ها به خودتاتن شک کرده اید؟ به این فکر کنید که چطور می توانید با خودتان مثل یک دوست عزیز رفتار کنید و تصمیم بگیرید با خودتان مهربان تر باشید.

کارآیی و مدیریت زمان تان را ارزیابی کنید

آیا احساس می کنید در انجام پروژه های تان پیروز بوده اید یا اینکه همیشه درگیر بوده اید و عقب افتاده اید؟ آیا شیوه کنونی کارتان جوابگو است یا اینکه باید روش دیگری در سال جدید در پیش بگیرید؟

ببینید آیا قدردانی خود را نشان داده اید

بیشتر ما در خاتمه سال بابت داشته ها و پیروزیت های مان سپاسگزاری می کنیم، اما آیا این حس خوب را به دیگران نیز نشان می دهیم؟ با نوشتن یک نامه، یک تماس تلفنی و یا فرستادن هدیه، به دیگران نیز نشان دهید چقدر از آن ها ممنون و سپاسگزارید.

از خودتان بپرسید چگونه می توانید آرام تر باشید

اگر استرس های زیادی دارید و سرگردانید که چگونه از پس اینهمه کار و مسئولیت بربیایید، پس باید خودتان را تشویق به آرامش کنید و نفس عمیق بکشید. لیست کار هایی که باید انجام دهید خاتمه ناپذیر است، پس مجبورید همیشه برای آرام سازی خودتان برنامه داشته باشید.

ببینید چگونه می توانید روابط خود را بهتر کنید

آیا دوست، فرزند، خواهر یا برادر و یا همکاری خوبی بوده اید؟ شاید نبوده اید، و حالا باید به این فکر کنید که چگونه می توانید روابط خود با دیگران را بهبود دهید. ببینید بیشتر اوقات خود را با چه کسانی گذرانده اید و برای چه کسانی کمتر وقت گذاشته اید (پدر و مادربزرگ، دوستان دوران دانشجویی و...).

برای هر ماه سه هدف تعیین کنید

به جای اینکه در آغاز سال، برای کل سال تان هدف تعیین کنید (که در واقع منتهی به پیروزیت هم نخواهد شد)، سعی کنید در آغاز هر ماه، سه هدف برای خود در نظر بگیرید. با این کار به حس و درک بهتری نسبت به الویت های تان می رسید.

بر یکی از ترس های تان غلبه کنید

هر کسی حداقل یک کار در ذهن خود دارد که دوست دارد انجامش دهد، اما می ترسد و از انجامش طفره می رود. تصمیم بگیرید امسال هرطوری که شده این گره را باز کنید.

کار های روزمره تان را ساده تر کنید

چگونه می توانید کار های روزانه تان را کمی سبُک تر کنید؟ شاید لازم باشد کمی از بار برنامه ریزی های تان کم کنید و نسبت به بداهه ها سخت نگیرید، یا شاید هم برای بیرون آمدن از رختخواب نیاز به فرمول خاصی دارید؟ به این فکر کنید چگونه می توانید با محول کردن بخشی از مسئولیت های خود به دیگران، از تعهدات خود کم کنید.

تصمیم بگیرید برای چه چیز هایی بیشتر می خواهید وقت بگذارید

قصد دارید چه کارها، مسئولیت ها و آدم هایی الویت زندگی تان باشند؟ به این فکر کنید که دوست دارید هر روز چه احساسی داشته باشید (آرامش، انرژی و یا رضایت؟) و آیا الویت هایی که تعیین کرده اید شما را به این احساس ها می رسانند.

باور های درونی تان را دوباره ارزیابی کنید

باور های درونی شما، راهنمای اصلی تان در انجام هر کاری هستند و اگر پنج باور اصلی تان را بشناسید، می توانید تصمیم گیری های سخت را راحت تر انجام دهید. مثلا اصالت، ذهن آگاه بودن، اشتیاق داشتن و کاربردی بودن هدف ها و سادگی ممکن است باور های درونی شما باشند، پس باید هر تصمیمی که می گیرید بازتابی از این باور ها باشند.

یک شعار برای سال جدیدتان انتخاب کنید

برای سال جدیدتان کلمه یا شعاری در نظر بگیرید تا راهنمای تان برای این سال باشد و جایی آن را بنویسید که هر روز ببینید. مثلا کلمه ارتباط.

منبع: theblissfulmind

منبع: برترین ها
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 442

به "در سال جدید دل و جان تان را ریسِت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سال جدید دل و جان تان را ریسِت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید