دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی دنیا

به گزارش دکترای اقتصاد، در طول جهت این دیوار، 36 قلعه مختلف و سه برج نگهبانی وجود دارد. به این ترتیب می توان این دیوار بزرگ را که قدمت آن به دوران ساسانیان باز می شود یکی از بزرگ ترین استحکامات نظامی ایران دانست.

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی دنیا

تاریخ ایران تاریخی بسیار غنی و پرفرازونشیب است. در دوران اوج ایران، دیواری بسیار بزرگ در گرگان وجود داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار بزرگ چین رقابت می نماید. این دیوار از کرانه های شرقی دریای خزر در ناحیه گمیشان شروع شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه پیدا می نماید. دیوار بزرگ گرگان را با نام های مخلتفی از جمله سد فیروز، سد سکندر، سد انوشیروان، قزل آلان یا همان مارسرخ و … می شناسند. با خبرنگاران همراه باشید.

دیوار بزرگ گرگان کجاست؟

بخش های بسیاری از دیوار گرگان متاسفانه این روزها نابود شده است. به همین دلیل برای اینکه بتوانید از دیوار بزرگ گرگان و بخش های به جای مانده از آن تماشا کنید، باید خودتان را به منطقه پیشکمر در شمال شرق کلاله و شمال گنبد کاووس به سمت کلاله و مراوه تپه برسانید. بخش هایی از بقایای آن هم در روستای تمرقره قوزی وجود دارد.

بخش های مختلف

اگر قصد سفر به گنبد کاووس را دارید، باید بدانید که این دیوار بخش های مختلفی دارد. در ادامه شما را با بخش های مختلف این دیوار بیشتر آشنا می کنیم.

خندق

خندق یک سیستم دفاعی بسیار عالی در دوران گذشته بود. در واقع خندق یک حفره بزرگ است که دور تا دور یک قلعه و کنار دیوارها می نمایدند و آن را پر از آب یا چوب های تیز می کردند. یافته های اخیر نشان می دهند که در کنار این دیوار، خندقی بزرگ نیز وجود داشته است.

سیستم آبرسانی

در اطراف دیوار، تا به امروز حدود 50 کیلومتر از کانال های آبرسانی کشف شده است. این دیوار درست در نزدیکی رودخانه گرگان قرار گرفته است.

کوره های آجرپزی

در بخش جنوبی دیوار و نزدیکی خندق، می توانید شاهد کوره های آجرپزی باشید. این کوره ها ظاهری بسیار ساده و ابتدایی دارند و دارای عمق حداکثر 2 متری هستند.

قلعه های اطراف دیوار بزرگ گرگان

پشت دیوار دفاعی گرگان 36 قلعه با مساحت بین 5 تا 20هکتار کشف شده است. شاید تعداد این قلعه ها بیشتر از 36 عدد هم باشد؛ اما در حال حاضر فقط 36 عدد از آن ها را کشف نموده اند. این قلعه ها در کنار خندق و برج های نگهبانی، سیستم دفاعی منطقه را تکمیل می نماید.

برترین زمان بازدید از دیوار گرگان

گنبد کاووس آب وهوای مناسبی دارد. با این حال در زمستان سرمای هوا شاید کمی آزاردهنده باشد. بعلاوه تابستان های گرمی در این منطقه انتظار شما را می کشد. در طول تابستان شرجی هوا نیز افزایش پیدا می نماید و تنفس را سخت خواهد نمود. از این رو می توان گفت که اوایل بهار و اوایل پاییز برترین زمان بازدید از دیوار بزرگ گرگان خواهد بود.

جاهای تماشای نزدیک به دیوار

بد نیست بعد بازدید از دیوار سری به گنبد قابوس، زیارتگاه خالد نبی و تالاب آلماگل بزنید. همه این ها در فاصله کمی از هم قرار دارند.

تاریخ ایران همواره همه ما را شگفت زده می نماید. پس حتما سری به این دیوار بزنید و از حس غرور ایرانی در وجود خود لذت ببرید. برای تماشا مکان های تماشای در ایران برترین شهرهای ایران برای گردش را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از گردشگری ورود زنان به این جزیره مرموز ممنوع! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1480

به "دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید