رفتارشناسی خانه اولی هایی که بورس اولی شدند

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرنگاران : نشانه های بازگشت اولیه دو گروه از طیف تقاضا به بازار مسکن بعد از فعالیت چندماهه آنها در بازار سهام ردیابی شد.

رفتارشناسی خانه اولی هایی که بورس اولی شدند

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران دسته ای از خانه اولی ها که سال گذشته و به خصوص اواخر پارسال و اوایل سال جاری - با مشاهده صعود ممتد بازدهی سهام - برای تقویت بودجه خرید مسکن، وارد بورس شده بودند، در حال حاضر به فکر خروج از بورس و ورود به بازار مسکن هستند. تقاضای مسکن نه تنها در تهران که در شهرهای عظیم از اهرم سود بازار سرمایه برای جبران نسبی قدرت خرید بر اثر جهش قیمت ها، استفاده می نماید.

عده ای از خانه اولی های بالقوه که از سال گذشته با مشاهده فرایند صعودی شاخص بورس، روانه بازار سهام شده بودند تا نقدینگی محدود خود را برای خرید مسکن تقویت نمایند، در روزهای اخیر شرایط بازگشت به بازار مسکن را آنالیز نموده اند. این موضوع احتمال تبادل تقاضا بین دو بازار سهام و مسکن را تقویت نموده است. به گزارش دنیای اقتصاد، بورس کشور هم در نیمه دوم سال گذشته به میزان محسوس و هم در ابتدای سال 99 به میزان قابل توجه شاهد ورود خانه اولی های بالقوه به بازار سهام بوده است. رشد پی در پی شاخص بورس کشور طی یک سال اخیر سبب شد تعداد بورس اولی ها در ماه های اخیر به حد چشمگیری افزایش پیدا کند و در این بین تعدادی از سرمایه گذاران بورسی جدید، خانه اولی هایی بوده اند که نقدینگی آنها کفاف خرید مسکن در بازار مسکن ماه های گذشته را نداده است. اما طی روزهای گذشته نشانه هایی از تصمیم بعضی خانه اولی ها و دیگر سرمایه گذاران مهاجر از بازار مسکن به بورس برای بازگشت به بازار مسکن مشاهده شده است. هرچند رفت و برگشت شاخص بورس امری کاملا طبیعی و منطبق بر روال طبیعی معاملات در بازار سرمایه است، اما در روزهای اخیر درباره آینده بورس دو نگاه متفاوت مطرح شده است. بعضی معتقدند عبور شاخص از مرز روانی یک میلیون واحد و بازگشت آن به زیر این سطح نشان می دهد بعید است این مرز روانی بار دیگر در کوتاه مدت درنوردیده شود. با این حال یک گروه دیگر معتقدند رشد شاخص استمرار خواهد داشت و مواردی که به شکل افت مشاهده می شود، فرایند طبیعی اصلاح است، اما ارتباطی با احتمال ریزش بورس در آینده ندارد.

به هر حال وجود دو تحلیل متفاوت درباره آینده بازار سرمایه، یک گروه از سرمایه گذاران نوپا در این بازار را به تحقیق برای تصمیم جدید واداشته است. مهاجرانی که از بازار مسکن روانه بورس شدند، در زمره همین گروه هستند که طی روزهای اخیر درباره کم و کیف بازگشت به بازار مسکن در حال تحقیق و آنالیز هستند. به هر حال پیش بینی می شود در دوره پساهیجان رونق بورس، احتمال خروج سرمایه ها به سمت بازارهای موازی همچون ارز، طلا و مسکن تقویت شود و این پیش بینی کسانی را که پیش تر قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را داشته اند اما به هر دلیل موقتا سرمایه خود را روانه بورس نموده اند، به بازگشت و معامله ملک وسوسه نموده است.

همان طور که در هیجان بازار بورس، ردپای خانه اولی ها به شکل محسوس مشاهده شد، اکنون نیز در زمانی که بعضی معتقدند آغاز دوره پساجهش است، نشانه های اولیه بازگشت سرمایه گذاران ملکی به بورس مشهود شده است. یک گروه از این مهاجران خانه اولی هایی بودند که نقدینگی آنها برای خرید ملک کفاف نمی داد و وارد بازار سرمایه شدند تا کسری خود را به وسیله این سرمایه گذاری تامین نمایند. گروه دیگر نیز بعضی از سرمایه گذاران باسابقه بازار مسکن بوده اند که به هر حال رونق بورس آنها را به این مهاجرت وسوسه نموده بود و اکنون نیز خود را آماده خروج از بازار سرمایه نموده اند. البته تحقیقات میدانی دنیای اقتصاد از واسطه های ملکی نشان می دهد تبادل تقاضا بین بورس و مسکن هنوز رخ نداده و صرفا بعضی از سرمایه گذاران فعلی بورس، به پرس و جو در بازار مسکن برای اطلاع از سطح قیمت ها پرداخته اند، اما هنوز خریدی در بازار ملک انجام نداده اند.بورس کشور در هفته های اخیر پررونق ترین روزهای تاریخی خود را سپری کرد و داده های مربوط به شاخص بورس نشان می دهد، سرمایه گذاران بازار سهام که ابتدای سال 99 وارد این بازار شده اند، تا زمان بسته شدن معاملات روز یکشنبه بورس بازدهی 99 درصدی را تجربه نموده اند و ارزش سرمایه آنها نزدیک دو برابر شده است، کمااینکه شاخص بورس دو روز پیش در ایستگاه 968 هزار واحد توقف کرد.

البته مهاجرت سرمایه های خرد از بازار مسکن به بازار سهام در تمام شهرهای کشور رواج داشت اما تحقیقات میدانی نشان می دهد این موضوع در شهرهای دیگر به جز تهران، به مراتب بیشتر بوده است و به همان نسبت بازگشت از بازار سرمایه به بازار مسکن نیز در سایر شهرها می تواند بیشتر از تهران باشد. علت این تمایل موقت به بورس از سوی متقاضیان مسکن سایر شهرها به تفاوت قابل توجه قیمت مسکن در پایتخت و دیگر شهرها باز می شود. در حال حاضر میانگین قیمت مسکن در اغلب شهرهای عظیم استان ها حدود 6 میلیون تومان است و در شهرهای کوچک تر این قیمت کمتر از این میزان است. به این ترتیب برای خرید یک واحد آپارتمان 100 مترمربعی بودجه ای حدود 500 تا 600 میلیون تومان برای متقاضیان مسکن شهرستان های دیگر کافی است. اگرچه همین قیمت ها نیز نسبت به سال قبل از آن 40 درصد رشد داشته است، اما مقایسه همین قیمت های افزایش یافته با میانگین قیمت مسکن در شهر تهران که در معاملات فروردین سال جاری 5/ 1 میلیارد تومان بوده، قابل توجه است. بنابراین خانه اولی های تهران حساب ویژه ای روی بهره برداری از رونق بورس و جبران کسری نقدینگی خود ننموده اند چراکه فاصله قیمت مسکن در تهران با بودجه اغلب خانه اولی ها که زیر 500 میلیون تومان است، بسیار زیاد بوده و این در حالی است که این فاصله در شهرهای دیگر به مراتب کمتر بوده است. بنابراین خانه اولی ها به ویژه در خارج از تهران یکی از گروه های بورس اولی طی ماه های اخیر و به ویژه ماه ابتدایی سال جاری بوده اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، شاخص بازار سهام در فاصله ابتدا تا انتهای سال 98 رشد 2/ 181 درصدی را پشت سر گذاشت و این یعنی اگر کسی در ابتدای پارسال در این بازار سرمایه گذاری نموده باشد، در سرانجام سال 98 با رشد نزدیک سه برابری سرمایه خود روبه رو شده است که بازدهی فوق العاده و قابل توجهی است. اگر همین فرد سرمایه خود را تا دو روز پیش در بازار سهام حفظ نموده باشد، از بازدهی دو ماه اخیر نیز برخوردار شده که با توجه به شاخص 968 هزار واحدی دو روز پیش در مقایسه با شاخص 185 هزار واحدی ابتدای سال 98، بازدهی پنج برابری را تجربه نموده است. طبعا بعضی از خانه اولی های بالقوه و سرمایه گذاران ملکی که سال گذشته وارد بازار سهام شده اند، با تجربه سودهای کلان در این بازار، اکنون نسبت به دیگر سرمایه گذاران بورس، برای خروج و بازگشت به بازار مسکن مصمم تر هستند.تحقیقات میدانی از بازار ملک نشان می دهد بعضی از سرمایه گذاران بورسی در یک سال اخیر نیز موجرانی بوده اند که ودیعه دریافتی خود را روانه بورس نموده اند. حداقل ودیعه دریافتی از مستاجران تهرانی عموما 50 میلیون تومان و میانگین ودیعه نیز 100 تا 150 میلیون تومان است که رقم قابل توجهی برای سرمایه گذاری در بازاری که با ارقام ناچیز نیز می توان به آن ورود کرد، به شمار می آید.

اما با این وصف آینده بازار معاملات ملکی را می توان در یک سناریوی احتمالی پیش بینی کرد. پیش از هر چیز پیش بینی می شود تحرک معاملات مسکن از محل بازگشت بورس اولی ها به بازار ملک افزایش یابد. سال گذشته حجم معاملات مسکن در 30 استان به جز تهران با افت 36 درصدی روبرو شد و در نیمه دوم سال میزان افت معاملات استان ها حتی از میانگین کل سال نیز بیشتر بود. در تهران نیز طی یک سال 98 حجم معاملات مسکن نسبت به سال قبل از آن 30 درصد افت کرد. به این ترتیب عمق رکود هم در تهران و هم در سایر استان ها در سال گذشته بیشتر شد. اما با توجه به پیش بینی بازگشت خانه اولی های بالقوه از بازار سهام به بازار مسکن، پیش بینی می شود در ماه های آینده شاهد تحرک نسبی در این بازار باشیم.سال گذشته بیش از 820 هزار بورس اولی با دریافت کد بورسی وارد بازار سرمایه شدند و این در حالی است که تنها در فروردین سال جاری یک میلیون و 200 هزار بورس اولی جدید روانه این بازار شده اند. هرچند تمام این افراد از جنس متقاضیان و سرمایه گذاران مسکن نیستند، اما قطعا بخشی از خارج شدگان از بازار مسکن نیز در جمع پرشمار بورس اولی ها حضور دارند که بازگشت آنها می تواند به افزایش نسبی معاملات ملکی منجر شود.

تنها در میان دریافت نمایندگان کد بورسی در فروردین، 263 هزار تهرانی وجود دارد که بخشی از این بورس اولی های تهران، خریداران ملکی آینده خواهند بود. اگر حتی یک درصد از این تعداد نیز در یکی، دو ماه آینده وارد بازار مسکن شوند، معاملات مسکن به لحاظ تعداد تغییر محسوسی نسبت به شرایط رکودی فعلی خواهد داشت.در تهران دو گروه از متقاضیان ملک، دو بخش مختلف از بازار معاملات را دستخوش تغییر خواهند کرد. خانه اولی های بورس اولی با توجه به سطح قدرت خرید خود روانه مناطق میانی و رو به پایین خواهند شد. کف قیمت هر مترمربع آپارتمان در این مناطق 7 میلیون و 700 هزار تومان است اما با این حال عمده فایل های موجود نزد بنگاه ها در حال حاضر در سطح قیمتی 600 تا 700 میلیون تومان قرار گرفته است. البته این به معنای نایاب بودن آپارتمان با قیمت پایین تر نیست اما تعداد فایل های با قیمت مناسب تر از این میانگین، بسیار کم است. در هر صورت مقصد خانه اولی ها این بخش از بازار معاملات ملک خواهد بود.

در مقابل سرمایه گذاران با سابقه بازار مسکن که بخشی از سرمایه خود را روانه بازار سهام نموده بودند و این روزها در صدد بازگشت هستند، مناطق مصرفی نیمه شمالی تهران را برای خرید ملک انتخاب می نمایند. کف قیمت آپارتمان در عمده مناطق متوسط یک میلیارد تومان است که با بودجه سرمایه گذاران ملکی تناسب بیشتری دارد. به این ترتیب این دو احتمال در خصوص شکل بازگشت سرمایه به بازار مسکن در دوره پساهیجان بورس قوت گرفته است. در عین حال یک گزینه احتمالی نیز از سوی بعضی مطرح می شود و آن شدت دریافت سفته بازی در بازار مسکن با خروج بخشی از سرمایه ها از بورس است. اما وقوع این احتمال بسیار بعید به نظر می رسد چراکه از یکسو انتظارات غالب در بازار مسکن از رشد غیرجهشی قیمت ملک پشتیبانی می نماید و کسی انتظار جهش در کوتاه مدت را ندارد. طبعا در بازاری که تغییرات قیمتی کاملا تدریجی باشد، جایی برای سفته بازان نیست چراکه آنها در صدد کسب سود از خرید و فروش های مکرر در کوتاه مدت هستند. از طرفی در بازار رکودی فعلی سختی فروش برای سفته بازان نسبت به پارسال دوچندان شده است. بنابراین احتمال تشدید سفته بازی در بازار ملک طی ماه های آینده بسیار بعید است و یک گروه از سفته بازان نیز که اکنون در بازار معاملات حضور دارند، عمدتا سفته بازان نوپا هستند که بر اساس تحلیل های خود به بازار ورود نموده اند. یک احتمال دیگر درباره ایام پساهیجان بورسی، افزایش عرضه آپارتمان های اجاری است. طبیعی است خریداران جدید ملک چه از نوع سرمایه ای و چه خانه اولی ها، با گزینه اجاره موقت آپارتمان خود به عنوان بهترین گزینه روبه رو هستند. در عین حال اگر فرایند رشد شاخص بورس ادامه پیدا کند، شاهد افزایش عرضه آپارتمان های رهن کامل در بازار اجاره نیز خواهیم بود تا موجران مبالغ ودیعه را در بازار سهام سرمایه گذاری نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 318

به "رفتارشناسی خانه اولی هایی که بورس اولی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفتارشناسی خانه اولی هایی که بورس اولی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید