مسنجر رومز، رقیب سرسخت زوم

به گزارش دکترای اقتصاد، در نهایت این شرکت چند روز پیش از عرضه نسخه مجهز به قابلیت ویدئو کنفرانس اپلیکیشن مسنجر خود تحت عنوان مسنجر رومز (Messenger Rooms) اطلاع داد.

مسنجر رومز، رقیب سرسخت زوم

در طول یک ماه گذشته که ویروس کرونا در سراسر دنیا گسترش پیدا نموده است، بسیاری به این نتیجه رسیدند که شرکت های تکنولوژی باید نقش خلاقانه تری برای یاری به حفظ فاصله اجتماعی افراد در هفته ها و ماه های پیش رو داشته باشند.

به همین دلیل هم هست که در این روز ها استفاده از اپلیکیشن های پیغام رسان و ویدئوکنفرانس به عنوان مهم ترین ابزار های ارتباطی و دورکاری، رواج پیدا نموده و ابزاری مانند Zoom در مدتی کوتاه توانسته رشد قابل توجهی داشته باشد. با این حال، اما دنیای ما برای میزبانی مجازی از کارها، دوره های تحصیلی و آموزشی و تعاملات و حتی بازی های آنلاین به ابزار های جدید و قدرتمندتری احتیاج دارد.

این پتانسیل حالا مورد توجه شرکت های عظیم هم قرار گرفته و پیش از همه فیس بوک به فکر ارائه یک اپلیکیشن کاربردی در این زمینه افتاده است. در نهایت این شرکت چند روز پیش از عرضه نسخه مجهز به قابلیت ویدئو کنفرانس اپلیکیشن مسنجر خود تحت عنوان مسنجر رومز (Messenger Rooms) اطلاع داد.

این اپلیکیشن تمام محصولات این شرکت شامل فیس بوک، مسنجر، واتس اپ و اینستاگرام را در خود گنجانده و در نهایت به سه دسته تقسیم نموده است. دسته اول مربوط به ویدئوچت ساده مانند آنچه در واتس اپ وجود دارد، است و امکان برقراری تماس ویدئویی بین چهار تا هشت نفر را فراهم می نماید.

دسته دوم مربوط به پخش مانند فیس بوک لایو و لایو اینستاگرام است که امکان آوردن نفر دوم به پخش آنلاین به وسیله حساب شخصی شان را به کاربران می دهد و قرار است برای اولین بار به وسیله دسک تاپ هم در دسترس قرار بگیرد.

دسته سوم همان مسنجر رومز است و ورود فیس بوک به عرصه ای محسوب می گردد که در حال حاضر توسط رقبایی مانند Houseparty و Zoom اشغال شده است. به همین دلیل مجله آنلاین TheVerge به وسیله تماس ویدئویی مصاحبه ای کوتاه با مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک انجام داده است که آن را در اینجا می خوانیم:

ایده پشت اپلیکیشن مسنجر رومز چیست؟

ایده اولیه این بود که به کاربران یاری کند تا یک لینک ایجاد نموده و آن را به وسیله کانال های اجتماعی شان به اشتراک بگذارند. اما در عین حال روی قابلیت کشف و پیدا کردن متمرکز شدیم. مثلا در کاربرد های اجتماعی شما برای یک مهمانی شام یا چیزی شبیه به آن برنامه ریزی می کنید، اما گاهی ترجیح می دهید روی کاناپه تان دراز بکشید و بگویید: آهای من اینجا هستم و دلم می خواهد دوستانم هم اینجا باشند.

این را در حالی می گویید که برنامه ای برای دعوت هشت نفر از دوستان تان ندارید؛ بنابراین می توانید یک اتاق را باز کنید و بگویید: سلام! خیلی خوب است که دوستانم اینجا هستند. حتی می توانید لینک ورود به آن را در فیس بوک به اشتراک بگذارید. مسنجررومز امکان ایجاد ارتباطات جالب و نزدیک به واقعیت را فراهم می نماید. به همین دلیل واقعا از عرضه آن خشنود هستم.

شنیده ایم که شما وقت زیادی را روی این محصولات ویدئویی گذاشته و در بسیاری از روز ها تا دیر وقت روی آن ها کار نموده اید. این درست است؟

بله، روی این محصولات متمرکز هستم. در حال حاضر روی سه حوزه عظیم تمرکز دارم و کار می کنم و این سه حوزه به محصولاتی مربوط هستند که امکان برقراری ارتباطات بهتر را به افراد می دهند. خیلی بیشتر روی موضوع حضور از راه دور کار می کنم؛ اینکه احساس کنید در کنار فردی هستید وقتی به شکل فیزیکی در آنجا نیست.

بعد روی دور کاری برای کسب وکار های کوچک و همچنین امکان واکنش و پاسخ سریع از سوی کادر درمان به صورت از راه دور کار می کنم.

بسیاری از ما منتظر بودیم تا داستان هایی درباره رخوت و تکراری شدن امکانات Zoom بشنویم و ببینیم که ایده ارتباط ویدئویی مداوم خسته نماینده می گردد یا همچنان جذاب است. دیدگاه شما در این باره که چنین ابزار هایی چقدر مفید هستند، چیست؟ آیا این ابزار ها می توانندبا تکنولوژی موجودشان واقعا مفید باشند یا برای بهره بهتر از آن ها به هدست های واقعیت مجازی احتیاج خواهیم داشت؟

فکر می کنم عوامل مختلفی در این زمینه موثر هستند. بخشی از آن فقط کیفیت اولیه است و به همین خاطر فکر می کنم انجام تماس ویدئویی از روی مسنجر دسک تاپ مفید است. اگر تاخیر در این تماس ها بالا باشد و احساس یک تعامل واقعی را به کاربران ندهد، باید این تاخیر به حداقل برسد.

این اپلیکیشن به شکل زیرکانه ای این حالت روانی و احساسی را ایجاد می نماید. با این حال فکر می کنم رقبای دیگر مسنجر رومز هم می توانند این کار را بنمایند.

واضح است که همچنان چیز های عجیبی درباره تماس ویدئویی وجود دارد. من قبلا تجربه برگزاری جلسه گروهی در حالت واقعیت مجازی را داشته ام، آن هم در شرایطی که همه از خانه مشغول کار بودند. حتی اگر واقعیت مجازی همچنان در راستا رشد و توسعه باشد و تماس ویدئویی کامل تر باشد، حس فضا موضوع دیگری است.

انگار در اتاقی در یک دایره ایستاده ایم و من تصویری از استان چادونوسکی (مدیر بخش مسنجر) داشتم که ایستاده و صدایی از همان سمت می آمد؛ بنابراین چیزی وجود داشت که احساس واقعی تری را القا می کرد. به نظر من چیز هایی هست که باید برای غلبه بر زمان داشته باشیم و تماس ویدئویی نهایت آن ها نیست.

با این حال فکر می کنم مواردی هم مربوط به عرف های اجتماعی باشند. من وقتی به صورت مداوم در دفتر کار می نشینم، سردرد می گیرم. گمانم قبل از همه اینها، برنامه ریزی لحظه به لحظه یک روز آن هم بدون آنکه زمانی برای استراحت یا فکر کردن داشته باشم، بسیار سخت خواهد بود.

به نظر می رسد که در حال حاضر برخی افراد وقتی تمام روز را مشغول انجام ویدئو کنفرانس هستند، چنین واکنشی دارند. اما این به خاطر آن نیست که تمام روز مشغول انجام ویدئو کنفرانس هستند، بلکه به خاطر این است که تمام روز در جلسه های متعدد و پشت سر هم هستند؛ بنابراین فکر می کنم بخش زیادی از این حس بیشتر مربوط به عرف های اجتماعی است و نه تکنولوژی.

اپلیکیشن مسنجر رومز چه تلاشی برای حل این مشکل نموده است؟

ویژگی منحصر به فرد این اپلیکیشن این نیست که یک جلسه را هماهنگ و برگزار کنیم و بعد در زمان مشخصی افراد دیگر هم به آن جلسه بپیوندند.

فکر می کنم چنین شرایطی بسیار تکراری و خسته نماینده خواهد بود که تمام کار ها را به صورت ویدئو کنفرانس انجام دهیم و در سرانجام روز هم از خودمان بپرسیم که آیا می خواهم یک برنامه از پیش مشخص شده دیگری داشته باشم یا خیر؟

اما فکر می کنم چیزی که واقعا درباره این اپلیکیشن جالب و متفاوت به نظر می رسد، آن است که مسنجررومز تنها برای برنامه ریزی کاری نیست. به عنوان مثال در آخر هفته برای تمرین گیتار با استادم، یک اتاق درست می کنم و اگر شخص دیگری هم بخواهد می تواند آن را ببیند تا به این ترتیب یک تعامل کاملا متفاوت را تجربه کنم.

می دانید افرادی هستند که شاید در یک رویداد اجتماعی یا جلسه کاری در دفتر من لزومی به حضورشان وجود نداشته باشد، اما وقتی جلوی دفترم مکث می نمایند و وارد می شوند، بسیار خشنود می شوم. یا وقتی فیس بوکم را می گردم و می بینم که دوستانم یک اتاق درست نموده اند، به سرعت وارد آن می شوم. این قابلیت جالبی است و شکل جدیدی از تعامل را ایجاد می نماید که فکر می کنم مردم از آن لذت می برند.

فکر می کنم خیلی برای این موضوع زود باشد، اما مردم به تدریج درباره این موضوع بحث می نمایند که چیزی که در حال حاضر در تماس های ویدئویی وجود دارد، موقتی است یا ماندگار. دنیای را تصور می کنم که در آن می توانم اغلب تعاملات شخصی ام را در یک لحظه تکرار کنم.

این به وضوح به معنای یک سرمایه گذاری عظیم برای شما خواهد بود که با این اوصاف به نظر می رسد بسیاری از این قابلیت ها ماندگار خواهند بود. شما درباره این موضوع چه فکر می کنید؟

فکر می کنم درست است. ما در حال حاضر بیش از 700 میلیون تماس روزانه به وسیله واتس اپ و مسنجر داریم و احتمالا این تعداد افزایش هم پیدا می نماید. مطمئن هستم که این رشد فعلی کمی موقتی باشد، اما این فرایند تا مدتی ادامه خواهد داشت.

وقتی 700 میلیون نفر هر روز کاری را انجام می دهند و این کار از مدت ها پیش هم انجام می شده است، به نظر نمی رسد اتفاقی موقتی باشد. فکر می کنم این فرایند رشد تا چند سال آینده به طور موقت ادامه داشته باشد، اما واضح است که ما در حال حاضر در شرایط نسبتا غیرعادی هستیم.

منبع: فرادید
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 333

به "مسنجر رومز، رقیب سرسخت زوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسنجر رومز، رقیب سرسخت زوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید