ناصرالدین شاه، کنار جواهرات ملی و کیسه های پول

به گزارش دکترای اقتصاد، در اینجا دو عکس کمتر دیده شده از ناصرالدین شاه قاجار را ملاحظه می کنید که او را در حال آنالیز امورات مربوط به خزانۀ شاهی نشان می دهند. (اصل عکس ها سیاه و سفید هستند و عکس نمایه با استفاده از نرم افزار به صورت رنگی درآمده است).

ناصرالدین شاه، کنار جواهرات ملی و کیسه های پول

به گزارش فرادید، علاقۀ ناصرالدین شاه قاجار به عکاسی باعث شده بود که او علاوه بر وارد کردن لوازم این هنر نوظهور به ایران، خودش هم سوژۀ عکس های زیادی باشد. این عکس ها فعالیت های مختلف ناصرالدین شاه را از مهمانی و شکار گرفته تا رسیدگی به امورات حکومتی به ما نشان می دهند.

در اینجا دو مورد از عکس هایی را خواهید دید که شاه قاجار را در حال نظارت و رسیدگی به امورات خزانۀ شاهی نشان می دهند. هر دوی این عکس ها را آنتوان سوروگین معروف به آنتوان خان، عکاس معروف دوران قاجار گرفته است.

عکس اول مربوط به اردیبهشت ماه سال 1269 شمسی است، یعنی 133 سال قبل. در آن ماه، مبلغ 57 هزار تومان از دارایی های حکومتی، گردآوری شده و به خزانۀ سلطنتی فرستاده شده بود. در این تصویر شاهد تحویل گرفتن کیسه های پول به وسیله ماموران خزانه داری هستیم، درحالیکه خود شاه هم روی صندلی نشسته و بر کار آنان نظارت دارد.

جالب است که شاه در همین حال هم از سرگرمی غافل نبوده و یکی از خدمتکاران در حضور او در حال باد زدن منقل و طبخ خوراکی دیده می گردد. نکتۀ جالب دیگری که در تصویر می بینیم، عینکی است که شاه آن را روی کلاهش قرار داده است.

غیر از خود شاه، چهره های دیگری هم در این تصویر قابل تشخیص هستند. برای مثال، نفر اول از سمت راست میرزا محمد خان گروسی معروف به ملیجک است و نفر سوم که عصا در دست دارد آقا علی آشتیانی ملقب به امین حضور است که محله ای در تهران هنوز به نام او شناخته می گردد.

عکس دوم در تالار سلام در کاخ گلستان گرفته شده است. بعضی از مهمترین جواهرات ایران مثل تخت طاووس و تاج کیانی در این تالار نگه داری می شدند. این تالار به علت اینکه محل رسمی پذیرایی شاه از مهمانانش بود، به تالار سلام معروفیت یافته بود.

در این عکس ناصرالدین شاه به همراه جمعی از درباریان در حال آنالیز تعدادی از جواهرات و اشیاء مرصع و قیمتی خزانۀ سلطنتی است. خود شاه در سمت چپ تصویر بر روی صندلی نشسته و به نظر می رسد که عینکش را هم برای آنالیز دقیق تر اشیاء بر چشم زده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1610

به "ناصرالدین شاه، کنار جواهرات ملی و کیسه های پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناصرالدین شاه، کنار جواهرات ملی و کیسه های پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید