نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد

به گزارش دکترای اقتصاد، جاذبه های گردشگری بافق را با توجه به موقعیت جغرافیایی اش می توان جزو جاذبه های طبیعی دانست؛ کویر درانجیر یکی از جاذبه های گردشگری شاخص بافق است.

نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد

بافق مرکز شهرستان بافق، یکی از شهرهای استان یزد در ایران است. شهرستان بافق از شرق با شهرستان بهاباد و از جنوب با استان کرمان هم جوار است. بزرگ ترین شوره زار استان یزد که براثر شوراب های رودخانه شور ایجادشده است کویر درانجیر نام دارد، که در شمال غربی بافق قرار گرفته است. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های گردشگری بافق انداخته ایم.

موقعیت جغرافیایی شهر بافق بر روی نقشه

1. کویر و بیابان درانجیر

کویر بافق در فرو رفتگی مشرق یزد که در واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته است. رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و معمولا سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل توجه زمینهای اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق در حدود 75 کیلومتر و عرض آن در حدود 20 کیلومتر بوده و مساحت آن در حدود 750 کیلومتر مربع می باشد. 60 درصد از آن را زمینهای رسی و 40 درصد از آن را نمکزار وسیعی پوشانده است.

زمینهای رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند. رودخانه های جنوبی باعث تراکم زیاد گیاهان شور زیست در قسمت جنوبی این کویر شده اند، در حالی که در قسمتهای شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود. نمکزاری در قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می کند. سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که در بعضی نقاط به وسیله نمک تازه پوشیده شده است. با توجه به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا اینکه به طرف بالا برگشته، می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته است. به دلیل وجود رطوبت در زیر قشر نمکی، رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و در بعضی قسمتها غیر ممکن است.

کویر و بیابان درانجیر نزدیک به شهر بافق

2. شن های روان صادق آباد

یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی بافق تپه های شن های روان که با وسعت بیش از 1500 هکتار و ارتفاع بیش از 50 متر در فاصله 17 کیلومتری بافق در حاشیه روستای صادق اباد قرار گرفته است. محلی ها این منطقه رو به اسم ریگ صادق آباد می شناسند.

شن های روان صادق آباد یکی از جاذبه های گردشگری بافق

3. مسجد جامع بافق

مسجد جامع بافق از قدیمی ترین مساجد این شهرستان با سبک معماری بسیار زیبا در عصر صفوی بنا شده و در اصطلاح مردم به این مسجد، مسجد جمعه گفته می شود. این شاهکار معماری در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده که قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد و در دو ردیف با پایه های محکم بنا شده که سقف آن در ابتدا دولایه بوده که امروزه تخریب و مسجد نوساز دیگری به سنگ نوین بنا شده است. در پیشانی این بنا و شبستان آن کاشی کاری قاجاری است و مؤسس و بانی اولیه آن فردی به نام ملا محمد باقر می باشد.

نمای درونی مسجد جامع بافق

4. چنار تاریخی روستای باجگان

چنار تاریخی روستای باجگان از درختان کهنسال است که در ارتفاع دو هزار و 400 متر از سطح دریا و در 100 کیلومتری جنوب شرق بافق در منطقه باجگان قرار گرفته قدمتی حدود یکهزار سال دارد و ارتفاع آن 34 متر می رسد. این درخت تک پایه بوده و از نظر ظاهری تقریباً سالم و دارای 3 شاخه قطور است که محیط هرکدام بالغ بر 5.2 متر است. ارتفاع تشکیل تاج این درخت 3 متر و محیط بقیه آن 6.7 متر و قطر حدودی تاج آن 29 متر می باشد.

بازدیدکنندگان از چنار تاریخی روستای باجگان

5. قلعه باقر آباد بافق

قلعه باقر آباد به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی با حفر قنات در سال 1320 ه.ق در سه مرحله ساخته شد، که ابتدا برج شمالی را ساختند و بعد قسمت برج جنوبی که ده سال بعد ساخته شده است. در سال 1298 هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار کشیدند. این قلعه با مصالح خشت و گل بنا شده و برج شمالی قلعه با ارتفاع 8 متر دارای 2 طبقه،3 سنگ انداز و 140 تیر انداز می باشد.

نمای بیرونی قلعه باقر آباد بافق

6. روستای بهاباد

بیشتر مردم این شهرستان به کشاورزی و دامپروری مشغول بوده و دین مردم، اسلام (شیعه) می باشد.بهاباد به نقل از مقدسی در 1100 سال قبل شهری آباد با باغات بسیار و خوش آب و هوا بوده است که توتیای آن به شهرهای دیگر صادر می شده است.در زمان مغول ها این شهر به کلی نابود شده و دوباره بازسازی شده است این شهر در حدود 700 سال قبل در زمان سلطنت آل مظفر ولایت مستقلی به نام ولایت بهاباد بوده است مردم غیور آن در حدود 300 سال قبل در قلعه بهاباد در مقابله با محمود افغان آنها را متحمل شکست سختی می کنند.

یکی از مکان های تاریخی روستای بهاباد

پیشنهاد خبرنگاران

در مسافرت به شهر بافق، در کنار جاذبه های گردشگری آن، از محصولات محلی و سنتی و سوغاتی شهر نیز خریداری کنید.

منابع: سیری در ایران، همگردی، ویکی پدیا، ایرنا

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 753

به "نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید