انتها پُر بارشی در کشور؟

به گزارش دکترای اقتصاد، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از کاهش بارش ها در منطقه خاورمیانه از جمله کشور ما طی سال آبی زراعی آینده اطلاع داد و گفت: بر اساس پیش بینی ها فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود و از این رو مدیران مدیریت منابع آب باید تمهیداتی را اتخاذ نمایند.

انتها پُر بارشی در کشور؟

به گزارش ایسنا، احد وظیفه با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از استان ها بارش سالانه اقلیمی خود را دریافت نموده اند و طی تابستان بارش قابل ملاحظه ای در کشور نخواهیم داشت، توضیح داد: تابستان تنها در بعضی از مناطق جنوب شرق کشور مانند جنوب شرق کرمان، شرق هرمزگان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان بارش های موسمی خواهیم داشت.

افزایش 29 درصدی بارش ها در کشور

وی با بیان اینکه طی شهریور ماه امسال سیستم های بارشی شمالی به تدریج به کشور نفوذ می نمایند و در بعضی روز ها بارش هایی را در نوار شمالی کشور شاهد خواهیم بود، گفت: به طور کلی از ابتدای سال آبی زراعی تا به امروز در کشور 285.5 میلیمتر بارش پهنه ای (بارش های نقطه ای در ایستگاه های هواشناسی) داشتیم که این میزان نسبت به بارش بلند مدت 64 میلیمتر (حدود 29 درصد) بیشتر بود. با این وجود بارش ها طی امسال آبی زارعی نسبت به سال گذشته حدود 8 درصد کمتر شده است.

5 استان بارش نرمال سالانه خود را دریافت نکردند

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره توزیع بارش ها در کشور شرح داد: از ابتدای مهر ماه تا به امروز بارش های بیشتر از نرمال عمدتا در مناطق مرکزی و شرقی ایران اتفاق افتاده است و در نوار غربی بارش ها در حد نرمال و حتی کمتر از آن بود. برای مثال بارش ها در استان اردبیل 2.3 درصد کمتر از میانگین بلند مدت و در استان چهار محال و بختیاری 12 درصد کمتر از حد نرمال گزارش شد.

به گفته وظیفه بارش ها دراستان های کردستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد نیز به ترتیب 0.6، 7.9 و 9 درصد کمتر از میانگین بلند مدت بود.

وی با اشاره به اینکه پربارش ترین استان ها از ابتدای سال آبی تا به امروز استان های گیلان، مازندران و لرستان بودند، گفت: بارش در این استان ها به ترتیب 9، 26.4 و 12.3 درصد بیشتر از حد نرمال گزارش شد.

شرایط دمای هوای کشور

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه درباره شرایط دما در کشور از ابتدای سال آبی زراعی و در تابستان اظهار کرد: به طور کلی دمای هوا از مهرماه سال گذشته تا اردیبهشت امسال بیشتر در شرایط نرمال و در بعضی مواقع پایین تر از حد نرمال بود، اما طی ماه گذشته دمای هوا در بیشتر استان ها بالاتر از میانگین بلند مدت بود و در نقاطی مانند مناطق مرکزی حدود دو تا سه درجه بیشتر از حد نرمال گزارش شد.

این متخصص هواشناسی اضافه کرد: بر اساس آنچه مدل های اقلیمی نشان می دهند تابستان امسال در کشور دمای هوا حدود 0.5 تا 1 درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین است و پیش بینی می گردد که از مهر ماه دمای هوا به حد نرمال برسد.

کاهش بارش ها در خاورمیانه از سال آبی آینده

وظیفه در ادامه درباره شرایط بارش ها در کشور طی سال آبی آینده گفت: شاخص دو قطبی اقیانوس هند بر عکس سال قبل در فاز منفی قرار گرفته است و نوسان جنوبی اقیانوس آرام نیز به احتمال زیاد وارد فاز سرد خواهد شد. نتیجه این تغییرات برای منطقه خاورمیانه و کشور ما بارش های ضعیف و کمتر از نرمال خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه باران های موسمی در تابستان امسال نیز قوی ترند و دیرتر از کشور خارج می شوند، توضیح داد: از این رو بارش های پاییزه در کشور دیرتر از معمول آغاز می شوند و به طور کلی پیش بینی می کنیم که پاییز کم بارشی داشته باشیم.

مسئولان مدیریت منابع آب به هوش باشند

وظیفه در سرانجام با بیان اینکه فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود، تاکید نمود: این موضوع باید از هم اکنون مورد توجه مسئولان مدیریت منابع آب قرار گیرد و تمهیداتی را در بخش کشاورزی و مصرف آبی بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 448

به "انتها پُر بارشی در کشور؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها پُر بارشی در کشور؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید