875 جریمه 500 هزار تومانی در روز اول فاصله گذاری اجتماعی ، مشاغلی که 24 ساعته می توانند فعالیت نمایند

به گزارش دکترای اقتصاد، رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با تاکید بر جدیت این ستاد برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، گفت: فروشگاه هایی که در لیست مشاغلی هستند که باید در این روزها تعطیل باشند، می توانند بدون باز کردن فروشگاه، فروش الکترونیک داشته باشند و مشاغلی هم که مشخص شده فعال باشند، می توانند حتی 24 ساعته فعالیت نمایند.

875 جریمه 500 هزار تومانی در روز اول فاصله گذاری اجتماعی ، مشاغلی که 24 ساعته می توانند فعالیت نمایند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در برنامه ای تلویزیونی به تشریح جزئیات طرح فاصله گذاری اجتماعی پرداخت؛ طرحی که از 8 فروردین شروع شده و یک روز از اجرای آن می گذرد.

وی در این باره گفت: برابر آمار وزارت راه و شهرسازی، از ساعت 12 شب گذشته تا 8 صبح آدینه نسبت به روز گذشته شاهد کاهش 20 درصدی سفر در کشور بودیم.

وی اضافه کرد: آمار 15 استان کشور نشان می دهد با وجود اینکه روز اول اجرای طرح بوده و ممکن است شهروندان به درستی در جریان اطلاع رسانی قرار نگرفته باشند، همراهی خوبی داشته اند. تا به امروز 441 دستگاه اخطار توقیف از پلیس دریافت نموده اند و حدود 900 باب واحد صنفی اخطار دریافت نموده اند و 875 مورد جریمه 500 هزار تومانی اعمال شده است.

ذوالفقاری تاکید نمود: بی تردید موضوع اجرای طرح، جدی و با سلامت شهروندان در ارتباط است؛ بنابراین اعمال مقررات، جدی و مطالبه مردم است. هیچگونه سستی را در راستای اجرای طرح قبول نداریم و استانداران و فرمانداران باید طرح را قاطعانه اجرا نمایند. از شهروندان درخواست می کنم همه رعایت نمایند و حداقلِ میزان خروج از خانه را داشته باشند؛ سفر نداشته باشیم و نهایت همکاری را با نیروی انتظامی و سایر دستگاه های مرتبط داشته باشیم.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه نزدیک به 40 روز است کشور درگیر ویروس کرونا است و مسئولان به زبان ها و ادبیات مختلف تذکرات و توصیه های لازم برای رعایت شهروندان ارائه نموده اند، اضافه کرد: قطعا مبارزه با کرونا ویروس احتیاجمند کوشش و همکاری جمعی است و تا همه مردم مشارکت ننمایند، زنجیره شیوع این بیماری قطع نخواهد شد و متاسفانه هنوز شیوع این بیماری سیر صعودی دارد.

وی اضافه کرد: نباید حساسیت کاهش پیدا کند؛ ارزیابی ها نشان می دهد بیش از 70 درصد مردم رعایت نموده اند ولی تعدادی هنوز جدی نگرفته اند و مراعات نمی نمایند و همانند هرساله تصور می نمایند سال جاری هم باید به سفر و دید و بازدید بروند و همان روش را استمرار بدهند درحالی که احتیاج با این شرایط ترک عادت کنیم و خود را با این شرایط تطبیق دهیم. بر همین اساس بسیاری می خواستند مداخلات دولت بیشتر گردد که تصمیم گرفته شد محدودیت های بیشتری اعمال گردد و طرح فاصله اجتماعی تهیه شد تا تردد و سفرها کاهش پیدا کند.

ذوالفقاری ادامه داد: کسانی که در سفر هستند به تدریج باید به محل سکونت خود برگردند؛ البته برای این کار زمانی نگذاشتیم ولی نباید این کار به زمان های پایانی موکول نمایند. باید علاوه بر شعار در خانه بمانیم، شعار به خانه برگردیم هم اضافه کنیم؛ متاسفانه از چهارشنبه شیوع بیماری جهش بیشتری داشته است؛ لذا طرح فاصله گذاری اجتماعی با تاکید بر مواردی اجرایی شده است.

وی توضیح داد: در حمل و نقل ریلی، هوایی و اتوبوسرانی برون شهری کاهش تردد معناداری رخ داده است و به طور میانگین 65 درصد کاهش در این بخش شاهد بوده ایم؛ البته خدمات ضروری و مایحتاج ضروری مردم و حمل و نقل بار مجاز خواهد بود تا مسئله ای برای شهروندان به وجود نیاید؛ در حقیقت به گونه ای عمل نموده ایم که تأمین مایحتاج و خدمات ضروری شهروندان دچار خلل نگردد.

ذوالفقاری تاکید نمود: کاهش فعالیت مراکز تجاری در سه دسته تقسیم شده است؛ شامل بخشی که کامل تعطیل است، بخشی که باید حتما فعال باشند و حتی می توانند فعالیت خود را 24 ساعته نمایند و در نهایت بخشی که بر اساس ضرورت ها و شرایط استانی می توانند فعال شوند.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در ادامه به تعطیلی بوستان ها و مراکز تجمع در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: هیچگونه مراسمی اعم از رسمی و غیررسمی که موجب تجمع گردد نباید انجام گردد و ممنوع است. در خصوص کارکنان دولت نیز بخشنامه ای توسط معاون رئیس جمهور اعلام شد که حداقل یک سوم در محل کار باشند و سایرین نیز دورکاری انجام دهند. به این ترتیب باید تعداد مشخصی از کارکنان در محل کار حاضر و جوابگوی احتیاجهای ضروری مردم باشند.

وی اضافه کرد: برای فعالیت دفاتر بخش خصوصی، بر اساس تجاربی که ستاد تنظیم بازار داشت، لیستی تهیه شد برای فعالیت صنوف مختلف و دفاتر بخش خصوصی؛ اما در عمل پرسش های زیادی وجود دارد که قرار شد وزارت صمت (وزارت صنعت، معدن و تجارت) معین تکلیف کند تا این موارد در حد احتیاج بتوانند فعالیت نمایند. در حقیقت مشاغلی که اعلام شد تعطیل شوند، باید کامل تعطیل باشند اما به ستادهای استانی اجازه داده شده بخشی که احتیاج است، به صورت محدود اجازه فعالیت بدهند.

ذوالفقاری ادامه داد: مشاغلی که معین شده فعال باشند، می توانند حتی 24 ساعته فعالیت نمایند از جمله پمپ های بنزین که یکی از مکان هایی است که در هیچ شرایطی نمی توانند غیرفعال شوند. نانوایی ها، سوپرمارکت ها، تعمیرگاه های خودرو و لبنیاتی ها می توانند به صورت 24 ساعته فعالیت نمایند تا حضور مردم در زمان بیشتر توزیع گردد و شاهد تجمع نباشیم.

وی درباره ضمانت اجرایی این طرح نیز گفت: هدایت و رانندگی بر اساس آئین نامه محلی که برای تردد ممنوعیت اعمال گردد، می تواند ممنوع کند و اعمال قانون انجام دهد؛ در حقیقت مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در حکم شورای عالی امنیت ملی و در حکم قانون است و باید از آن تبعیت گردد. بر همین اساس، توقیف یک ماهه و جریمه 500 هزار تومانی برای خودروهای متخلف و پلمب واحدهای صنفی متخلف اعمال می گردد. همچنین واحدهایی که باید فعال باشند، اگر بدون دلایل کافی فعالیت نداشته باشند متخلف هستند و برخورد انجام می گردد؛ البته در این بخش مسئله ای نداریم و برای فعالیت استقبال وجود دارد.

رئیس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ادامه داد: این طرح متمرکز بر کنترل ورودی شهرها است، یعنی برای رفتن به محل سکونت، افراد حق ندارند وارد شهرهایی که محل سکونت آنها نیست بشوند؛ بنابراین پیغام این است که افراد نتوانند به سفر بروند؛ خروجی ها فعلا در محدوده شهرها در اولویت نیست هرچند که ممکن است در ادامه باتوجه به شرایط شیوع ویروس کرونا، تصمیم برای خروجی ها نیز تغییر کند.

وی درباره تردد میان استان های البرز و تهران نیز گفت: در خصوص تهران و البرز تفاوتی با دیگر شهرها نیست. هر شهری نباید افراد غیرساکن به داخل را راه بدهد و برای کارگران و کارمندان که احتیاج برای کارهای خود وارد شهرها شوند فعلا با کارت شناسایی می توانند تردد داشته باشند و مقرر شده با معرفی لیست به وسیله استانداری ها کارت های تردد داده گردد و کنترل لازم اعمال گردد. کوشش ما، رفع کردن ایرادات طرح است و قطعا افراط و تفریط در طرح مشکل ایجاد خواهد نمود، لذا باید شهروندان همکاری نمایند و استانداران و فرمانداران نیز با جدیت باید اجرای طرح را پیگیری نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 254

به "875 جریمه 500 هزار تومانی در روز اول فاصله گذاری اجتماعی ، مشاغلی که 24 ساعته می توانند فعالیت نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "875 جریمه 500 هزار تومانی در روز اول فاصله گذاری اجتماعی ، مشاغلی که 24 ساعته می توانند فعالیت نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید