بالگرد نبوغ دومین چالش پرواز خود در جو مریخ را پشت سر گذاشت

به گزارش دکترای اقتصاد، بالگرد نبوغ که برای نمایش توانایی پرواز در سیاره ای دیگر طراحی شده است، دومین پرواز خود در سیاره سرخ را هم که دشوارتر از پرواز اول بود، با موفقیت به خاتمه رساند.

بالگرد نبوغ دومین چالش پرواز خود در جو مریخ را پشت سر گذاشت

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

در هفته گذشته بود که بالگرد مریخ پیمای نبوغ که همراه مریخ نورد پشتکار به سیاره سرخ رفته است، یک گام تاریخی برداشت و پیروز شد نخستین وسیله ساخته انسان باشد که در مکان دیگری به جز زمین پرواز نموده باشد.

اکنون مجموعه پروازهای درنظر گرفته شده برای این بالگرد باز هم پیشرفت داشته و این مسافر کوچک ساعاتی پیش پیروز شد دومین پرواز خود را در سیاره سرخ به خوبی به خاتمه برساند. این پرواز در ساعت 05:30 منطقه زمانی شرقی (14:00 به وقت تهران) اجرا شده است اما با توجه به تأخیر در ارسال داده ها از فاصله 278.4 میلیون کیلومتری مریخ با زمین، آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا دقایقی پیش پرواز پیروز بالگرد را تأیید کرد.

بالگرد نبوغ هیچ ابزار علمی با خود حمل نمی کند و تنها یک آزمون نمایش فناوری محسوب می گردد تا شرایط پرواز در مریخ امکان سنجی گردد. برای این کار علاوه بر پرواز عمودی اولیه، 4 چالش پروازی دیگر که به ارتفاع بالاتر و حرکت افقی هم می پردازد درنظر گرفته شده است.

با انجام دومین پرواز اکنون نبوغ برای طی گام های دشوارتر آماده می گردد. می می آنگ (MiMi Aung) مدیر پروژه بالگرد در این زمینه گفت: ما به دنبال این هستیم که باز هم رشد کنیم و در حالی که پرواز اول تا ارتفاع 3 متری بود، در آزمایش پرواز دوم، نبوغ تا ارتفاع 5 متری پرواز خواهد نمود.

چنین هم شد و نبوغ نه تنها به ارتفاع بالاتری دست یافت، بلکه اندکی کج شد و 2 متر را هم به صورت افقی طی کرد، اندکی معلق ماند تا دوربین رنگی آن بتواند پیش از بازگشت به میدان هوایی درنظر گرفته شده برای فرود، عکس هایی را از جایی بالاتر از سطح مریخ تهیه کند.

به گفته آنگ اگرچه تصاویری که توسط دوربین های ناوبری و مست کم-زد مریخ نورد پشتکار از نخستین پرواز بالگرد نبوغ تهیه شد، بسیار تماشایی و قابل توجه بود، اما انتظار می رود که در آزمایش پرواز دوم تصاوی جذاب تری را هم ببینیم.

با انجام پیروز پرواز دوم، تیم کنترل مأموریت قصد دارند طی دو هفته آینده حداقل 3 چالش پروازی دیگر را پیش ببرند که هر یک پیچیده تر و بلندپروازانه تر از قبلی خواهد بود. هرچند تیم مأموریت توالی پرواز را برای مرخ نورد درنظر می گیرد و با توجه به فاصله بسیار زیاد، نبوغ همه مراحل را به اتوماتیک انجام می دهد.

عکس کاور: سایه بالگرد مریخ پیمای نبوغ طی دومین پرواز خود در مریخ

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: Space, NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 967

به "بالگرد نبوغ دومین چالش پرواز خود در جو مریخ را پشت سر گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالگرد نبوغ دومین چالش پرواز خود در جو مریخ را پشت سر گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید