بررسی امکانات و مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5

به گزارش دکترای اقتصاد، سیتروئن c5 در قالب مدل New خود اکنون مدتی است که در بازار خودروی ایران حضور یافته است. مدل New خودروی سیتروئن c5 یک خودروی سواری سدان جادار و بزرگ جثه به شمار می رود که قادر است توجه کسانی که به دنبال یک خودروی مناسب خانوادگی می گردند را جلب نماید. برای آگاهی از ابعاد و زوایا این خودرو می توانید مطلب پیش رو را دنبال کنید.

بررسی امکانات و مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5

خبرنگاران | سرویس خودرو - سیتروئن c5 قصد دارد خاطرات خوب مردم ایران از محصولات شرکت سیتروئن را بار دیگر زنده کند. پیش از این خودروی زانتیا از این شرکت حضور پیروزی در بازار ایران داشت و خودروی سیتروئن c5 نیز امید تکرار همان پیروزیت را دارد.

سری C خودروی سیتروئن زیر شاخه های متعددی را در بر می گیرد که C5 یکی از آنها است. سایر زیر شاخه های این سری شامل C1، C2، C3، C4 و C6 می گردد. پیش از این به یکی از محصولات حاضر در زیر شاخه C3 این سری اشاره کرده و به بررسی آن پرداخته بودیم.

خودروی سیتروئن c5 از تنوع بسیار مناسبی در تولید بهره می برد. ساخته شدن مدل های مختلف این خودرو و به کار دریافت موتورهای متفاوت در آنها صحت این امر را به اثبات می رساند. از میان موتورهای موجود در این محصول می توان به موتور 1.6 لیتری، 2 لیتری، 2.2 لیتری، 2.7 لیتری و 3 لیتری اشاره کرد. همچنین مدل های چهار در، پنج در و هاچ بک نیز از جمله مدل های تولید شده از این خودرو به شمار می فرایند. علاوه بر آن خودروی سیتروئن c5 تا کنون چند بار فیس لیفت شده و در شمایل متفاوتی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

در حال حاضر مدل New این خودرو را می توان در بازار خودروی ایران یافت. هر چند که مدل معمولی آن نیز به ایران وارد شده است. سابقه تولید این مدل به سال 2009 میلادی باز می گردد و اکنون چند سالی است که در خیابان ها و جاده های کشورمان مشاهده می گردد. طول این خودرو در حدود 477 سانتی متر بوده و عرض و ارتفاع آن نیز به ترتیب معادل 186 سانتی متر و 146 سانتی متر است. وزن این خودرو نیز تقریبا در حدود 1520 کیلوگرم براورد می گردد. با این اوصاف با یک خودروی سواری نسبتا بزرگ روبرو هستیم.

مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5

همان گونه که به آن اشاره شد خودروی سیتروئن c5 به انواع و اقسام موتور با گنجایش های گوناگون مجهز است. با این حال موتور به کار رفته در مدل New خودروی سیتروئن c5 از نوع انژکتوری بوده و از گنجایشی در حدود 1997 سی سی برخوردار است. این پیشرانه به عنوان یک موتور 4 سیلندر خطی و 16 سوپاپ شناخته می گردد. حداکثر توان خروجی موتور خودروی سیتروئن c5 حدود 143 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه براورد می گردد. حداکثر گشتاور این موتور نیز رقمی معادل 200 نیوتن متر با احتساب 4100 دور در دقیقه است.

مدل New خودروی سیتروئن c5 علاوه بر جعبه دنده دستی 5 سرعته در قالب جعبه دنده اتوماتیک 4 سرعته نیز به بازار عرضه شده است. با این حال در بازار خودروی ایران به طور عمده شاهد وجود نسخه اتوماتیک این خودرو هستیم.

به کمک بهره مندی از مشخصات فنی یاد شده خودروی سیتروئن c5 قادر است در مدت زمانی حدود 9.5 تا 10 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. شتابی که اگرچه روی کاغذ متوسط ارزیابی می گردد، اما برای یک خودروی سواری با این حجم و اندازه کاملا مناسب به نظر می رسد. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز حدود 209 کیلومتر در ساعت است.

با این حال متوسط میزان مصرف سوخت خودروی سیتروئن c5 چندان ایده آل نیست. متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت درون شهری حدود 9.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. این رقم در حالت برون شهری به 6.7 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت می رسد و در حالت سیکل ترکیبی نیز حدود 8.4 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت خواهد بود.

استاندارد آلایندگی خودروی سیتروئن c5 هم در حالت یورو 4 تعریف شده است. به این ترتیب این خودرو به ازای پیمودن هر یک کیلومتر مسافت چیزی در حدود 198 گرم گاز دی اکسید کربن تولید می کند.

سیستم تعلیق خودروی سیتروئن c5 در حالت هیدروپنوماتیکی طراحی شده است تا سرنشینان آن بتوانند فشار کمتر و سفر راحت تری را تجربه کنند. سیستم ترمز این خودرو نیز چه در بخش جلو و چه در بخش عقب آن به صورت دیسکی طراحی شده است. این در حالی است که برخی خودروهای قدیمی از حالت کاسه ای در سیستم ترمز بخش عقب خود استفاده می کنند.

در مجموع می توان سیتروئن c5 را یک خودروی سواری جادار و خانوادگی لقب داد که برای انجام سفرهای طولانی بسیار مناسب است. مشخصات فنی این خودرو نیز با توجه به خصوصیات یاد شده کاملا مثبت ارزیابی می گردد. برای آگاهی از سایر مشخصات فنی خودروی سیتروئن c5 هم می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید.

مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5
طول خودرو4779 میلی متر
عرض خودرو1860 میلی متر
ارتفاع خودرو1458 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2814 میلی متر
وزن خودرو1521 کیلوگرم
تعداد سرنشینان خودرو5 نفر
نوع موتور خودروبنزین سوز انژکتوری با ساختار خطی
تعداد سیلندر 4 سیلندر
تعداد سوپاپ 16 سوپاپ
گنجایش موتور خودرو1997 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو143 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو200 نیوتن متر با احتساب 4100 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرو 4 سرعته اتوماتیک
شتاب صفر تا صد خودرو 10 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی خودرو209 کیلومتر در ساعت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت درون شهری9.8 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت برون شهری6.7 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی8.4 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
گنجایش مخزن سوخت خودرو71 لیتر
استاندارد آلایندگی خودرویورو 4
میزان تولید گاز دی اکسید کربن توسط خودرو198 گرم به ازای پیمودن هر یک کیلومتر مسافت
اندازه و و نوع چرخ های جلو و عقب خودرو245 / 45 R 18
نوع فرمان خودروهیدرولیک، مجهز به کیسه هوای ایمنی، دارای قابلیت تنظیم به شکل برقی و مجهز به کنترل سیستم صوتی روی فرمان
نوع دنده خودروچرخ دنده و میله دندانه دار برقی
نوع سیستم تعلیق خودرودارای قدرت انتقال جلو و محور جلو

قابلیت ها و امکانات مدل New خودروی سیتروئن c5

مدل New خودروی سیتروئن c5 برای حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری خود علاوه بر سیستم ترمز ضد قفل ABS به سیستم های مکمل دیگری نظیر EBD، ESP و EBA نیز مجهز است. این خودرو همچنین از وجود 7 کیسه هوای ایمنی بهره می برد. مواردی که کیسه هوای ایمنی سرنشینان جلو، کیسه هوای ایمنی جانبی و کیسه هوای ایمنی زانویی را شامل می گردد.

از جمله قابلیت های جانبی مهمی که برای این خودرو در نظر گرفته شده است می توان به امکان تنظیم برقی صندلی راننده در 6 جهت مختلف اشاره کرد. علاوه بر آن راننده این خودرو قادر است برای راحتی هر چه بیشتر خود حین رانندگی میزان گودی کمر را تنظیم نموده و به تنظیم کنسول وسط خودرو، که برای جا دادن آرنج دست در نظر گرفته شده است، بپردازد.

سیستم کامپیوتر سفری خودروی سیتروئن c5 قادر است در راستاهای مختلف اطلاعات مهمی نظیر میزان مسافت طی شده، میزان مسافت باقی مانده تا تمام شدن کامل سوخت خودرو و همچنین سرعت و متوسط میزان مصرف سوخت را به نمایش در آورد. از امکانات رفاهی موجود در این خودرو نیز می توان به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک که از قابلیت تنظیم جداگانه برای سرنشینان جلوی این محصول برخوردار است اشاره کرد. سایر قابلیت ها و امکانات به کار رفته در خودروی سیتروئن c5 را نیز می توانید در قالب لیست زیر به صورت فهرست وار مشاهده کنید.

 • برخورداری آینه های خودرو از قابلیت گرمکن
 • بهره مندی خودرو از تودوزی چرم
 • وجود حافظه برای صندلی خودرو
 • مجهز به چراغ های زنون در بخش جلوی خودرو و قابلیت چرخش نور چراغ های جلو هنگام حرکت در پیچ های راستا
 • برخورداری چراغ های عقب خودرو از جنس ال ای دی
 • مجهز به سنسور باران
 • بهره مندی از قابلیت کروز کنترل
 • برخورداری از قابلیت تنظیم باد لاستیک ها
 • مجهز به سان روف
 • برخورداری از سنسور پارک
 • وجود قابلیت تا شوندگی در صندلی های عقب خودرو و امکان اتصال فضای عقب کابین به صندوق عقب
 • برخورداری کمربندهای ایمنی بخش جلوی خودرو از قابلیت محدود کننده نیرو و همچنین سیستم پیش کشنده و قابلیت تنظیم ارتفاع
 • بهره مندی کمربندهای ایمنی بخش عقب خودرو از قابلیت محدود کننده نیرو
 • مجهز به سیستم صوتی که علاوه بر پخش رادیو اف ام و ای ام از درگاه USB و AUX نیز پشتیبانی می کند
 • برخورداری خودرو از آینه های تاشو و برقی
 • بهره مندی خودرو از شیشه بالابرهای برقی
 • مجهز به قفل مرکزی

همان گونه که مشاهده می گردد امکانات و قابلیت های موجود در مدل New خودروی سیتروئن c5 در حد قابل قبولی قرار گرفته است. این خودرو همچنین پیروز به دریافت هر پنج خبرنگاران ممکن از موسسه معتبر ایمنی یورو ان سی ای پی شده است. بنابراین از نظر حفظ امنیت سرنشینان نیز می توان به مدل New خودروی سیتروئن c5 اعتماد کرد.

مشخصات ظاهری مدل New خودروی سیتروئن c5

نمای جلوی

نمای جلوی خودروی سیتروئن c5 به خوبی توانسته است بزرگی بدنه این خودرو را نمایان سازد. خصوصیتی که در کنار پهن بودن نسبی این محصول بر خصلت خانوادگی بودن آن دلالت می کند. در نمای جلوی این محصول آن چه بیش از همه به چشم می آید نوع طراحی و شکل خاص و پر زاویه چراغ های این خودرو است. هر چند بخش جلو پنجره فرم چندان قابل توجهی ندارد و چندان به چشم نمی آید، اما در عوض سپر جلو به شکل نسبتا پهنی طراحی شده است. خطوط حجم دهنده روی کاپوت نیز نقش مهمی در شکل دادن به این بخش از خودرو ایفا نموده است و به نوعی نقش ابرو را برای چشم های جدی آن ایفا می کند. در مجموع می توان گفت که نمای جلوی خودروی سیتروئن c5 از تاثیرگذاری لازم بر بیننده خود برخوردار است.

نمای کنار

در نمای کنار این محصول دو خط حجم دهنده موازی مشاهده می گردد که تقریبا تمام بخش بالا و پایین بدنه این خودرو را به خود اختصاص داده است. این دو خط به خوبی توانسته اند نمای کناری این خودرو را از حالت سادگی و تخت بودن بیش از اندازه خارج کنند.

در کنار آنها گلگیرهای این خودرو نیز از برجستگی لازم برای القای حجم به بیننده برخوردارند. همچنین نوع طراحی پنجره های این خودرو نیز بر تاثیرگذاری هر چه بیشتر این نما افزوده است.

نمای عقب

در نمای عقب خودروی سیتروئن c5 هم مانند نمای جلوی آن چراغ ها بیش از هر جزء دیگری جلب توجه می کند. بخش عمده حجم چراغ های عقب در کناره های بدنه این خودرو قرار گرفته و بخش کوچکی از آنها نیز کمی آن سوتر به سطح صندوق عقب منتقل شده است. علاوه بر آن سپر عقب سیتروئن c5 نیز کاملا پهن طراحی شده و بخش مهمی از نمای عقب این خودرو را به خود اختصاص داده است.

نمای داخل

در نمای داخلی خودروی سیتروئن c5 با طراحی نسبتا جذابی روبرو هستیم. نوع طراحی داشبورد و چگونگی قرار دریافت سیستم صوتی و نمایشگر این خودرو کاملا شیک و چشم نواز طراحی شده است. موضوعی که در سایر اجزای داشبورد و حتی نوع رنگ بندی بخش های مختلف کابین این خودرو نیز مشاهده می گردد. در مجموع می توان به نوع طراحی نمای داخلی و خارجی خودروی سیتروئن c5 نمره قبولی داد.

قیمت مدل New خودروی سیتروئن c5

در حال حاضر نسخه صفر کیلومتر و کار ننموده از مدل New خودروی سیتروئن c5 به سختی در بازار خودروی ایران یافت می گردد. از همین رو اطلاع چندانی از قیمت آن در دست نیست. با این حال می توان با اندکی جستجو نسخه کار نموده این خودرو را در بازار آزاد یافت.

قیمت نسخه کار نموده این خودرو هم اکنون بسته به موارد مختلفی نظیر سال تولید، میزان کارکرد و کیفیت قطعات به کار رفته در آن متفاوت بوده و رقمی مابین 70 میلیون تومان تا 170 میلیون تومان است.

به هر حال در صورت یافتن یک نسخه کارنموده سالم و تمیز از سیتروئن c5 می توان یک خودروی خانوادگی مناسب را در اختیار داشت. در سرانجام این مطلب شما را به مشاهده ویدیویی از این خودرو دعوت می کنیم تا بتوانید بیشتر با ابعاد و زوایا آن آشنا شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 837

به "بررسی امکانات و مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی امکانات و مشخصات فنی مدل New خودروی سیتروئن c5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید