بهبود شرایط خرده فروشی ها در دی ماه

به گزارش دکترای اقتصاد، جدیدترین گزارش طرح شامخ (شاخص مدیران خرید) حاکی از بهبود شرایط خرده فروشی و کاهش شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نسبت به ماه قبل است.

بهبود شرایط خرده فروشی ها در دی ماه

به گزارش خبرنگاران، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران هر ماه گزارش طرح شاخص مدیران خرید(PMI) که شامخ نامیده می شود را منتشر می کند که بر اساس جدیدترین گزارش،شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی در دی 1399، عدد 54 را نشان می دهد که این عدد نسبت به آذر ماه 1399 که برابرا با 45.12 بود، افزایش را نشان داده و خبر از بهبود شرایط بخش خرده فروشی می دهد.

همچنین شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا فرایند کار در دی ماه معدل 57 بوده که بیشترین میزان شاخص ها در بین پنج مولفه اصلی شامخ بوده است.

شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نسبت به ماه قبل بیشترین تغییر را داشته و با کاهش44.65 درصدی به عدد 27 نزول یافته است.

شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز نیز با افزایش 12.92 درصدی منجر به افزایش عدد شاخص قیمت محصولات تولید شده به میزان 15.15 درصدی نسبت به ماه قبل شده است.

گفتنی است که با توجه به دشواری های بررسی تمام خرده فروشی، در این گزارش بر خرده فروشی های زیرمجموعه اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای تمرکز شده است.

تورم عامل بهبود شاخص خرده فروشی!

به طور کلی طبق اظهارات فروشگاه های زنجیره ای سراسر کشور، رقم شاخص بخش خرده فروشی در دی ماه 1399 به عدد 57 رسیده که نسبت به رقم شاخص آذر ماه معادل 19.68 درصد افزایش یافته است. با توجه به عدد به دست آمده در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که وضع خرده فروشی در کشور رو به بهبود بوده و چون عدد بدست آمده بالاتر از 50 است، لذا این واحدها در شرایط رونق به سر می برند.

اما تحلیل اتاق اصناف ایران این است این افزایش، لزوماً به معنای بهبود اوضاع این بخش نبوده است. به عنوان مثال شاخص میزان فروش کالا و خدمات نسبت به ماه قبل 9.33 درصد افزایش یافته، در صورتی که میزان سفارش جدید مشتریان به میزان 13.44 درصد کاهش یافته است؛ بنابراین می توان اینگونه نتیجه گرفت که این افزایش ممکن است ناشی از افزایش 1.4 واحد درصدی نرخ تورم در دی ماه نسبت به آذر ماه 1399 باشد.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2 واحد درصدی به 59.9 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 1.2 واحد درصدی به 39.9 درصد رسیده است. همین عامل سبب شده تا رقم شاخص قیمت خرید مواد اولیه و لوازم مورد نیاز 12.92 درصد افزایش یافته و به تبع آن شاخص قیمت محصولات تولید شده نیز به میزان 15.15 درصد افزایش یابد.

شامخ چیست؟

شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و همچنین برنامه ریزان کشور در مورد شرایط رونق و رکود را بیان می کند. در واقع شامخ (PMI) مقیاسی است که مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران، از طریق دریافت پاسخ بنگاه های نمونه در صنایع مختلف به سوالات معین استخراج می کند.

این شاخص از طریق جمع آوری اطلاعات از مدیران مهم ترین بنگاه های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه شده و بر اساس آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد شرایط متغیرهای مهمی از قبیل مقدار تولید، سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، موجودی مواد اولیه و میزان استخدام شرکت در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می شود. موسسات دنیای معتبر نیز این شاخص را با همکاری بیش از 40 کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 846

به "بهبود شرایط خرده فروشی ها در دی ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود شرایط خرده فروشی ها در دی ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید