تصادف آئودی و پرتاب یک موشک به خیابان!

به گزارش دکترای اقتصاد، خودروهای الکتریکی با تمام جذابیت و ویژگی های مثبتی که در بهبود شرایط آلودگی هوای شهرهای بزرگ ارائه می دهند، همیشه با یک چالش اساسی نیز روبرو بوده اند که آن مساله تامین ایمنی بخش باتری است.

تصادف آئودی و پرتاب یک موشک به خیابان!

با توجه به کوشش برای دستیبای به برد حرکتی بیشتر که امروزه هر خودروی الکتریکی خالص تقریبا حدود 500 کیلومتر برد حرکتی(با یک بار شارژ کامل باتری) دارد، از بسته های باتری بزرگی برای آن ها استفاده می گردد تا بتوان برد حرکتی مذکور را فراهم کرد. حال این بسته باتری با چالش هایی مانند مدیریت دما و بعلاوه ایمنی در تصادف های شدید روبرو می گردد. مدیریت دمایی با توجه به پیشرفت فناوری و استفاده از سامانه های هوشمند تقریبا به شکل کاملی کنترل و مدیریت شده است اما در رابطه با چالش ایمنی بسته باتری در تصادف نمی توان به طور کامل تمام شرایطی که برای باتری ایجاد می گردد را پیش بینی کرد.

از این رو گاهی تصادف های شدیدی برای خودروهای الکتریکی را مشاهده می کنیم که باقی ماندن بسته باتری در محل آتش سوزی ابعاد حادثه را بسیار توسعه می دهد.

آئودی و شلیک موشک در خیابان!

اخیر فیلمی در رسانه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است که در آن یک دستگاه آئودی ئی-ترون تصادف می نماید و می بینیم که بسته باتری بزرگ و بسیار سنگین آن از کف کنده شده و به هوا پرتاب می گردد!

حال تعیین نیست که این اتفاق یک تدبیر ایمنی برای دور کردن بسته باتری از محل حادثه است یا خود تبدیل به یک چالش ایمنی تازه می گردد؟!

در فیلم، آئودی ئی-ترون در یک تقاطع با سدان تویوتا برخورد می نماید اما دقیق نمی توان تمام حادثه را به علت فاصله و کیفیت فیلمبرداری مشاهده کرد اما کاملا تعیین است که بسته باتری به سرعت از قسمت زیر آئودی کنده شده و مانند یک موشک آماده پرتاب به سمت وسط بلوار پرتاب می گردد!

یکی از نیروهای پلیس گاردن سیتی ریچموند(کانادا) که در محل حادثه حاضر شده، در این رابطه می گوید: علت جدا شدن باتری حتی اگر نوعی اجکت(پرتاب برنامه ریزی شده) باشد، بازهم بسیار خطرناک است. بویژه زمانی که یک شی مانند این بسته باتری چنین سنگین و بزرگ باشد.

با چندین بار تکرار و مشاهده دقیق فیلم، احتمالا شما هم متوجه شده اید که این باتری بر اثر ضربه خودروی دیگر از کف آئودی کنده می گردد و خبری از پرتاب برنامه ریزی شده نیست.

انتشار این فیلم در فضای مجازی نگرانی های مربوط به فناوری خودروهای الکتریکی را بار دیگر در کانون توجه قرار داده و لزوم تمرکز بر تامین ایمنی این فناوری را مورد تاکید قرار می دهد.

آئودی کیو8 ئی ترون اس

جالب تر آنکه، مدتی پیش آئودی از کیو8 ئی-ترون اس به عنوان کراس اوور تازه خود که مجهز به بسته باتری بزرگ تری در مقایسه با مدل های قبلی خود است، رونمایی کرد.

آئودی کیو8 ئی-ترون اس از دو موتور الکتریکی با جانمایی یک موتور برای هر محور، استفاده می نماید. مجموع خروجی پیشرانه 496 اسب بخار و گشتاور 973 نیوتن متر است. خودروی طی 4.5 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد.

آئودی مهمترین ویژگی این تریم را استفاده از باتری با ظرفیت 114 کیلووات ساعت عنوان می نماید که این به مفهوم 20 درصد انرژی بیشتر برای خودرو در مقایسه با مدل های قبلی خواهد بود.

البته در فیلم نوع تریم ئی-ترونی که تصادف می نماید، مورد اشاره قرار نگرفته اما با فرض اینکه آن باتری در مقایسه با مدل تازه که بالا اشاره شد، باتری کوچک تر و سبک تری داشته است بازهم نگرانی ها نسبت به افزایش برد حرکتی خودروهای الکتریکی به علت استفاده از باتری بزرگ تر افزایش می یابد...

منبع: فرارو
انتشار: 17 بهمن 1401 بروزرسانی: 17 بهمن 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1574

به "تصادف آئودی و پرتاب یک موشک به خیابان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصادف آئودی و پرتاب یک موشک به خیابان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید