جزئیات طرح پیشنهادی تعطیلی پنج شنبه ها

به گزارش دکترای اقتصاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تعطیلی پنج شنبه ها را فرصتی برای برنامه ریزی سفر به خصوص در مقاصد گردشگری با مسافت های کوتاه دانست.

جزئیات طرح پیشنهادی تعطیلی پنج شنبه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، مهدی جاقتصادی نژاد به اهمیت ساماندهی تعطیلات به عنوان یکی از موضوعات حیاتی در کشور اشاره و اظهار کرد: به نظر می رسد وجود تعطیلات منسجم دو روز در هفته برای کشور نتایج مثبت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قابل توجهی را به همراه داشته باشد و این اقدام از سوی دولت می تواند منجر به افزایش بهره وری کارکنان و همچنین رونق بخشیدن به حوزه گردشگری به ویژه از نوع درون استانی و استان گردی شود.

وی با بیان این که در شرایط فعلی کشور، فراهم کردن زمینه هایی برای جبران خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا با تعریف مکانیزم های اثربخش یکی از ابزارهای اساسی برای رونق بخشی به حوزه گردشگری است، گفت: در این زمینه تعطیلی پنج شنبه ها می تواند فرصت مناسبی را برای شهروندان به منظور برنامه ریزی سفر به خصوص در مقاصد گردشگری با مسافت های کوتاه را فراهم کند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهکمک های کشور که شهردار بودن جهانشهرهای یزد و اصفهان را در کارنامه خود دارد، افزود: در این زمینه، تعریف نقاط هدف برای سفر و شهرهای مقصد گردشگری از جمله در استان های فارس، یزد و اصفهان که به عنوان مثلث طلایی گردشگری هم شهرت یافته اند، می تواند راهگشا باشد و بخشی از خسارات این صنعت را در دوران پساکرونا جبران کند.

وی با بیان این که وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان در کشور و مسافت بین استان های مثلث طلایی گردشگری شرایط سفر را برای شهروندان این استانها فراهم می کند، گفت: قطعا این اقدام با افزایش سفرها و ایجاد شادابی و نشاط اجتماعی رابطه ای مستقیم دارد و اثرات مثبتی بر رونق بخشی گردشگری ایفا خواهد کرد.

این مسئول، گردشگری را یکی از حوزه های مهم و بسیار متضرر از شیوع ویروس کرونا ویروس در کشور برشمرد و گفت: به دلیل همزمانی پاندمی کرونا با تعطیلات نوروز، کاهش بیش از 50 درصدی سفرها در نوروز سال جاری منجر شد تا گردشگری بسیار از این رخداد متضرر شود و فعالان این حوزه را در شرایط کرونایی و پس از آن در مباحثی مانند بیمه، اقتصادیات و تسهیلات اخذ شده و سایر موارد مشابه نیازمند حمایت جدی کند.

معاون وزیر کشور با تاکید بر این که با توجه به سیاست های دولت مبنی بر حمایت از اقشار و صنوف آسیب دیده و راهبردهای کلان در جهت حمایت از صنعت گردشگری است، پیشنهاد کرد: کمک دولت به صورت وام های کم بهره برای رونق بخشی به فعالان این بخش محرک فعالیت گردشگری قلمداد می شود، تهیه بسته سفرهای ارزان قیمت برای مردم و پیشنهاد آن برای رونق بخشی و تحرک در بخش گردشگری هم می تواند با ابزار پرداخت یارانه های هدفمند تکمیل و اجرایی شود.

وی افزود: پیش اندیشی و مشارکت فعال ذی نفعان بخش گردشگری در سطح استان ها و شهرستان ها برای تهیه برنامه های ویژه توسعه گردشگری و برگزاری نشست های کارشناسی برای ایجاد هماهنگی و هم افزایی در این زمینه و با هدف جبران خسارات وارده به فعالان گردشگری با اولویت قراردادن بازگشایی فضاهای اقامتی و گردشگری باید با مالکان بخش خصوصی باشد و سپس از ظرفیت های زیرساخت هایی با مالکیت دولتی بهره برداری شود.

جاقتصادی نژاد با تاکید بر لزوم توجه به حوزه مشاغل غیررسمی بخش گردشگری و همسویی این بخش با صنایع دستی به عنوان بخش مکمل، گفت: کاربرگ های دارای تخفیفات ویژه و نیم بها برای کارمندان و بازنشستگان برای استفاده از هتل ها و مراکز تفریحی نیز می تواند اقدامی موثر در این رابطه به شمار رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 353

به "جزئیات طرح پیشنهادی تعطیلی پنج شنبه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح پیشنهادی تعطیلی پنج شنبه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید