آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی های اجباری

به گزارش دکترای اقتصاد، در شرایطی که زمان بازگشایی دوباره کلاس های درس حضوری نامشخص است، وزارت علوم، بخش های آموزش عالی را برای تعطیلی اضطراری اجباری آماده می نماید و کوشش نموده با برطرف موانع اداری و فنی، شرایط را به نفع دانشجو و آموزش الکترونیکی رقم بزند.

آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی های اجباری

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، بعضی کاربران فارس با ثبت سوژه در سامانه فارس خواهان تعطیلی دانشگاه ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا شده اند که این کمپین جواب داد و با نظر کمیته ملی مدیریت کرونا، دانشگاه ها و مدارس تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد و فعلا این تعطیلی تا 20 فروردین تمدید شده و پس از آن هم زمان بازگشایی دوباره کلاس های درس هم منوط به نظر این کمیته خواهد بود.

گزارش زیر در این باره است:

در ایام تعطیلات نوروز، احتمالاتی مبنی بر تداوم تعطیلی بعد از تعطیلات نوروز 99 شنیده می شد که حدس ها به حقیقت پیوست و اکنون هم بازگشایی دانشگاه ها بعد از 20 فروردین ماه هنوز در هاله ای از ابهام است.

با نظر کمیته ملی مدیریت کرونا، دانشگاه ها و مدارس تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد و فعلا این تعطیلی تا 20 فروردین تمدید شده و زمان بازگشایی دوباره کلاس های درس هم منوط به نظر این کمیته خواهد بود

وزارت بهداشت: بازگشایی دانشگاه ها زودهنگام نخواهد بود

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه احتمال تعویق در بازگشایی مدارس و دانشگاه ها را مطرح نموده و گفته: در صورت لزوم تعطیلی مدارس و مراکز آموزش عالی پس از 15 فروردین هم تمدید می گردد و می توان با تغییر در زمان بندی ها، تعطیلی تابستانی مدارس را به تعویق انداخت.

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی هم در گفت وگو با خبرنگار، گفت: تا زمانی که از بین رفتن ویروس کرونا در کشور اطمینان خاطر پیدا نکنیم نمی توانیم اجازه دهیم بچه ها به مدارس و دانشگاه ها بازگردند و معلوم نیست چه زمانی ویروس کرونا به طور کامل در کشور از بین خواهد رفت پس احتمال بازگشایی نشدن مدارس و دانشگاه ها بلافاصله بعد از عید نوروز وجود دارد. با شرایط موجود احتمالا بازگشایی مدارس و دانشگاه ها حداقل تا نیمه اردیبهشت ماه مقدور نیست.

در آخرین اظهارنظر هم حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید نمود: از نظر علمی زمانی ما می توانیم در مورد بازگشایی مدارس صحبت کنیم که دو دوره 10 روزه فرایند کاهنده ابتلا را ببینیم و ویروس به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا نموده باشد. در مورد دانشگاه ها با توجه به اینکه تعداد زیادی از دانشجویان از شهرستان های مختلف حضور می یابند و بحث خوابگاه ها را داریم باید شرایط سخت گیرانه تری اعمال گردد. ضمن اینکه جو اجتماعی نیز مهم است و زمانی که والدین دانش آموزان و دانشجویان مضطرب باشند حتی اگر مدارس و دانشگاه ها هم باز باشند مشارکت خانواده ها کم است. از نظر علمی بازگشایی مدارس و دانشگاه ها زودهنگام نخواهد بود.

تعویق تمامی آزمون های بین المللی

سازمان سنجش آموزش کشور هم اظهار داشت: تمامی آزمون های بین المللی در ایران با هماهنگی مراکز بین المللی تا اول اردیبهشت ماه 1399 برگزار نخواهد شد و زمان و نحوه برگزاری این آزمون ها متعاقبا به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور یا مراکز برگزارنماینده این آزمون ها اعلام خواهد شد.

به این ترتیب تمامی آزمون های UKVI ،Life Skills ،IELTS ،GRE Subject ،GRE General و TOEFL با هماهنگی به عمل آمده با موسسات ETS و IDP در ایران تا 20 ماه آوریل 2020 برابر با اول اردیبهشت ماه 1399 برگزار نخواهد شد.

حق دوست معاون وزیر بهداشت هم از احتمال تعویق در برگزاری آزمون های جامع اطلاع داده است.

دوراندیشی وزارت علوم برای جلوگیری از ایجاد وقفه آموزشی در صورت ادامه تعطیلی اضطراری

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت وگو با خبرنگار تمهیدات وزارت علوم برای جلوگیری از ایجاد وقفه آموزشی در صورت ادامه تعطیلی اضطراری در سال 99 را تشریح کرد و اظهارداشت: روش برگزاری کلاس ها و دیگر امور درسی دانشجویان در شرایط اضطرار فعلی اخیرا به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

به گفته وی، با این دستورالعمل، با توجه به شرایط پیش آمده اختیار دانشگاه ها در برگزاری کلاس های الکترونیکی بیشتر شده است، زیرا طبق پیش بینی دانشگاه هایی که در طول 20 روز گذشته آموزش الکترونیکی را آغاز نموده اند عملا قبل از سال 99، سقف 10 درصد برای آموزش الکترونیکی را پوشش داده اند و احتیاج به عبور از سقف قبلی 10 درصد برای ارایه آموزش های الکترونیکی داشتند.

وی همچنین از امکان افزایش تعداد غیبت مجاز دانشجویان با تشخیص مدیریت دانشگاه ها اطلاع داد و گفت: تعداد غیبت مجاز دانشجویان برای حضور در کلاس های برخط با تصویب شورای عالی دانشگاه ها می تواند افزایش پیدا کند.

حذف درس یا نیم سال تحصیلی برای دانشجو بسته به شرایط آموزش و نظر دانشگاه، افزایش تعداد غیبت، حذف محدودیت ارایه 10 درصد یک از دروس به صورت الکترونیکی و برگزاری جلسه دفاع انتها نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به صورت الکترونیکی یا نیمه حضوری از تمهیداتی است که وزارت علوم بسته به شرایط ویروس کرونا در کشور اندیشیده تا دست دانشجو و دانشگاه را استفاده حداکثری از این شرایط باز بگذارد

خاکی صدیق همچنین از امکان مساعدت دانشگاه با دانشجو در برگزاری جلسه دفاع از انتها نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اطلاع داد و گفت: طبق مقررات، دفاع باید حضوری انجام گردد و هیئت داوران در جلسه دفاع حضور داشته باشند، اما مقرر شده که جلسه دفاع با رعایت سایر شرایط و ضوابط برگزاری جلسات دفاع، می تواند به صورت الکترونیکی یا نیمه حضوری برگزار گردد.

امکان حذف درس یا نیم سال تحصیلی بدون احتساب در سنوات دانشجو براساس شرایط آموزش در دانشگاه و با نظر مدیریت دانشگاه یکی دیگر از تمهیدات وزارت علوم برای این روزها است که خاکی صدیق درباره این شرط این طور شرح داد که اگر دانشگاهی نتوانسته باشد خدمات آموزشی را ارائه دهد و با تصمیم شورای مقابله با کرونا شرایط تعطیلی دانشگاه ها ادامه پیدا کند، دانشجویان می توانند از این بند به تشخیص معاون آموزشی و رئیس دانشگاه استفاده نمایند. اما اگر شرایط به گونه ای باشد که آموزش حضوری از سر گرفته گردد و آموزش های الکترونیک هم به طور مطلوب برگزار شده باشد احتیاجی به استفاده از این بند نیست.

آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی های اجباری

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در گفت وگو با خبرنگار از رقم خوردن حرکتی عظیم توسط دانشگاه های دولتی برای ارایه آموزش های الکترونیکی در حدود یک ماه و نیم گذشته اطلاع داد و گفت: در حال حاضر بیش از 50 دانشگاه دولتی آموزش الکترونیکی دارند به طوری که بیش از 90 درصد دانشجویان آنها تحت پوشش آموزش الکترونیکی هستند.

محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران هم در گفت وگو با خبرنگار از شرایط برگزاری کلاس های آموزش الکترونیکی در این دانشگاه، گفت: 70 درصد برنامه های آموزشی دانشگاه تهران به صورت الکترونیکی برگزار شده است.

رشتچیان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف هم درباره شرایط برگزاری کلاس های آموزش الکترونیکی در این دانشگاه، گفت: 81 درصد از اعضای هیات علمی حداقل یکی از روش های تدریس غیر حضوری را برای تدریس درس خود انتخاب نموده اند و 77 درصد از دروس نظری به روش مجازی ارایه شده است.

شرایط فعالیت دانشگاه ها بعد از تعطیلات نوروز

دانشگاه تربیت مدرس اعلام نموده که با توجه به دستورالعمل وزارت بهداشت در مورد کاهش رفت و آمد و جلوگیری از ترددهای غیر ضروری، از اعضای هیات علمی دانشگاه تقاضا شده ضمن استفاده حداکثری از امکانات آموزش مجازی و سایر روش های موجود، به آموزش از راه دور دانشجویان ادامه دهند و از حضور در دانشگاه به غیر از موارد خیلی ضروری و اجتناب ناپذیر خودداری نمایند. از شنبه شانزدهم فروردین ماه صرفا در صورت احتیاج ضروری و بنا به تشخیص مسئول آن واحد به صورت شیفت بندی و با حضور حداکثر یک نفر در هر یک از بخش های آموزشی، پژوهشی و اداری و اقتصادی فعالیت خواهند داشت.

همان طور که پیش بینی می شد پس از انتها تعطیلات نوروزی هم آموزش در دانشگاه ها به صورت الکترونیکی باقی ماند و همچنان بر دورکاری و آموزش از راه دور تاکید می گردد

دانشگاه شهید بهشتی هم اظهار داشت: در صورت ادامه شرایط موجود پس از تعطیلات نوروزی، فعالیت های دانشگاه به شیوه فعلی استمرار خواهد داشت و کلاس های دانشگاه نیز تا اطلاع ثانوی به شیوه غیر حضوری ادامه خواهد داشت.

دانشگاه علم و صنعت هم اظهار داشت که کلاس های آموزشی این دانشگاه از 16 فروردین کماکان به صورت الکترونیکی ادامه خواهد یافت.

علی اشرفی زاده معاون آموزشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با تاکید بر اینکه از 16 فروردین اساتید ملزم به برگزاری کلاس های مجازی هستند، گفت: از این تاریخ همه دروس نظری به صورت الکترونیکی برگزار می گردد.

اعلام زمان بازگشایی دانشگاه ها فقط از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم مانند دیگر سازما ن ها و وزارتخانه هاست و بارها به دانشجویان و دانشگاه ها اعلام نموده که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، تنها مرجع تصمیم گیری درخصوص آغاز مجدد فعالیت های آموزشی حضوری دانشجویان در دانشگاه هاست و هرگونه تصمیم در مورد آغاز فعالیت های آموزش حضوری دانشگاه براساس تصمیمات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا خواهد بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 265

به "آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی های اجباری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی آموزش عالی در برابر تداوم تعطیلی های اجباری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید