روش کاشت سبزی خوردن در گلدان

به گزارش دکترای اقتصاد، کاشت سبزی خوردن بسیار آسان بوده، بذر سالم، خاک و گلدان مناسب، آبپاش و بیلچه تنها ابزارهای مورد احتیاج کاشت سبزی خوردن در منزل و در گلدان هستند.

روش کاشت سبزی خوردن در گلدان

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - سبزیکاری یکی از جالبترین و جذابترین کارهای کشاورزی است. کاشت یک بذر یا یک اندام گیاهی و تماشای سر برآوردن جوانه از خاک، رویش و قد کشیدن آن لذت بخش است.

چیدن یا برداشت محصول و خوردن سبزی تازه در اوج شادابی و تازگی و عطر، طعم و مزه نیز بسیار دلچسب و پرخاصیت است . پرورش بعضی از سبزیها به ویژه انواع سبزی خوردن بسیار ساده و آسان است و به امکانات و فضای زیاد احتیاج ندارد.

بیشتر سبزیها در مدت کوتاهی رشد مینمایند و شما به راحتی میتوانید سبزی خوردن مورد احتیاج خانواده خود را در گلدان کوچکی در بالکن و یا حتی در روی میز آشپزخانه خود پرورش بدهید. کاشت سبزی خوردن در منزل موجب می گردد در همه روزهای سال سبزی خوردنهای تازه خود را چیده و میل کنید و از خوردن این گیاهان و سبزی و زیبایی شان (به صورت کاملا خانگی) لذت ببرید . ما در خبرنگاران، شما را برای داشتن یک گلدان از سبزی خوردنهای سالم و تازه هدایت میکنیم.

مراحل کاشت سبزی خوردن در منزل در گلدان

برای کاشت سبزی خوردن، می توانید بسته به نوع سبزی از نشاء و یا بذر آن سبزی بهره ببرید، بعضی از سبزیجات برای کاشت احتیاج دارند که فقط بذرشان روی خاک پاشیده گردد، اما بعضی احتیاج به نشاء دارند که می توانید نشاء آماده آنها را بخرید .

بذر سالم، خاک و گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک و بیلچه تنها ابزارهای کاشت سبزی خردن در گلدان و در منزل هستند .

توجه داشته باشید بذرهای خریداری شده باید فراوری همان سال باشند و بهتر است این بذرها را از گلخانه های گل و گیاه خریداری کنید. در خصوص نشاء هم توجه کنید آن دسته از نشاهایی را بخرید که ضخیم بوده و دارای قامتی راست هستند و هیچ برگ زرد و یا سوراخی بر روی آنها نیست .

 • برای کاشت به صورت بذر، گلدان مورد نظر خود را با خاک مناسب پر کنید (خاک باغچه مخلوط با خاکبرگ بهترین خاک برای کاشت سبزی خوردن است.) برای پر کردن گلدان به ارتفاع حداقل 15 سانتی متر خاک میریزیم و سطح آن را مرطوب کنید.
 • در حدود 10 عدد بذر سبزی مانند بذر ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و جعفری را در هر گلدان بکارید. بهتر است قبل از کاشت چند روزی بذرها را بخیسانید. برای انتقال، بذرها را از آب خارج و به روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی منتقل کنید تا نم آنها گرفته گردد.
 • بیشتر این بذرها را بایستی در سطح رویی خاک بکارید و به عمق نروید.
 • به آرامی یک لایه نازک از خاک بر روی دانه ها اضافه کنید. دقت داشته باشید، روی تمام بذرهائی که کاشته می شوند فقط دو برابر اندازه خودشان خاک ریخته گردد. اگر بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می شوند و نمی توانند رشد نمایند .
 • در ابتدای رشد برای آبیاری، یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید، طوری که روی سطح خاک را بگیرد بعد با آبپاش آغاز به آبیاری کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانیکه بذرها جوانه بزنن .
 • گلدان آماده شده را دور از نور و در جای تاریک نگه دارید تا سبزی ها دو تا سه میلی متر رشد نمایند و پارچه آرام آرام بالا بیاید.
 • بعد از این مرحله، پارچه را برمی داریم و مستقیما به گیاه آب می دهیم و در این مرحله گلدان را در معرض نور قرار می دهیم. هر چه نور بیشتری به سبزی ها برسد بهتر است.
 • گلدان خود را به طور منظم آبیاری کنید طوری که سطح خاک مرطوب بماند.
 • بعد از گذشت حدود دو هفته به گیاه کود می دهیم و ترجیحا از کود طبیعی استفاده می کنیم اما اگر این کود در دسترس نبود، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد می رویم. البته میزان مورد احتیاج روی بسته این کودها نوشته شده است و جای نگرانی نیست.
 • اگر تمام این مراحل به درستی انجام گردد بعد از گذشت حدود دو هفته سبزی ها آماده خوردن می شوند.
 • وقتی که جوانه ها رشد کردن و 8 تا برگ داد، دو تا برگ کوچولوئی که تازه در آمده و در سر ساقه واقع شده است را به آرامی بکنید این کار باعث می گردد که از پائین، ساقه فرعی آغاز به رشد نمایند و محصول چندین برابر گردد.

ذکر این نکته لازم است که هر چند میتوان انواع بذر سبزی خوردن را به صورت درهم کاشت و لی این شیوه برای گلدانهای کوچک، چندان مناسب نبوده و بهتر است برای کاشت سبزی خوردن در گلدان، گلدان نسبتا بزرگی را انتخاب و آن را تقسیم بندی کرده، در هر قسمت بذر مربوط به یک نوع سبزی را بکارید و یا از گلدانهای مجزا برای کاشت سبزی خوردن بهره ببرید. چرا که طول دوره رشد هر سبزی متفاوت بوده و نحوه برداشت آن نیز مختص به خود میباشد.

منابع: کتاب سبزیکاری در منزل، خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 769

به "روش کاشت سبزی خوردن در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش کاشت سبزی خوردن در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید