سفر های دریایی نوروز 1401 منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش دکترای اقتصاد، خبرگزاری خبرنگاران-عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طرح تسهیل سفر های دریایی در نوروز 1401 منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا است.

سفر های دریایی نوروز 1401 منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، آقای حسین عباس نژاد با اشاره به اینکه این سازمان از نیمه دوم امسال به منظور ارتقاء ایمنی سفر های دریایی و گردشگری دریایی در تعطیلات دهه مبارک فجر و نوروز 1401 تمهیدات لازم را اتخاذ نموده است، اضافه نمود: با تشکیل کمیته سفر های دریایی و برگزاری جلسات متعدد با مجموعه های دخیل در اجرای طرح تسهیل و ایمنی سفر های دریایی نوروز به منظور هماهنگی و آمادگی حداکثری در خاتمهه های مسافری و اسکله های گردشگری سواحل شمالی و جنوبی کشور در راستای ثبت سفر های دریایی و بدون سانحه گام بر می داریم.

وی ادامه داد: کمیته سفر های دریایی در سه بخش تأمین ایمنی آبراه، تأمین ایمنی شناور و تأمین ایمنی بندر فعالیت های اجرایی خود را آغاز نموده و مقامات بندری و افسران کنترل و بازرسی نظارت ها را انجام می دهند.

انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ظرفیت مسافری

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: نظارت های مستمر و ممیزی اماکن و بنادر، بازرسی شناور ها قبل از آغاز سفر های دریایی نوروزی و انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ظرفیت مسافری از فعالیت های عمده این کمیته در راستای آماده سازی برای جابجایی ایمن و مطلوب مسافران دریایی در ایام نوروز است.

بازرسی متمرکز از شناور های مسافری

عباس نژاد با اشاره به اینکه برنامه ریزی لازم برای کنترل راستا های تردد، اسکله ها، خاتمهه ها و ترمینال های مسافری برای ایام نوروز اجرا شده و یا در حال اجرا است، گفت: با توجه به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور مسئولیت حفظ جان افراد در دریا و ایمنی تردد شناور ها را طبق مقررات ملی و بین المللی بر عهده دارد از ابتدای دی ماه امسال، بازرسی های متمرکز از شناور های مسافری اجرا شده تا اشکالات فنی برطرف گردد و در ایام نوروز تردد ها بدون هیچ نقصی صورت گیرد، ضمن آنکه کنترل ایمنی شناور ها نیز در حال اجرا است.

هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی تواند تردد کند

وی ادامه داد: هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی تواند تردد کند و همه اقدامات لازم در راستای آماده سازی هرچه بیشتر شناور ها برای تردد های سنگین در ایام نوروز در حال اجرا است.

معاون امور دریایی با اشاره به اینکه تعداد شناور های درگیر در طرح ایمنی سفر های دریایی حدود 50 شناور و با حدود 7000 جایگاه است، گفت: در دو سال گذشته سفر های دریایی به دلیل شیوع ویروس کرونا همچون سایر شقوق حمل و نقل تحت الشعاع نهاده شد و محدودیت های کرونایی اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در خاتمهه های مسافری و اسکله های گردشگری اِعمال شد.

وی اضافه نمود: با توجه به احتمال اتمام واکسیناسیون هموطنان تا خاتمه امسال، انتظار می رود در نوروز 1401 عده زیادی از هموطنان به جهت استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل موجود در منطقه ها ساحلی قصد سفر به این منطقه ها را داشته باشند.

عباس نژاد با اشاره به اینکه پایش و غربالگری سلامت مسافران و خدمه شناور های مسافری در تمامی مبادی حرکتی مدنظر قرار می گیرد، بیان کرد: توزیع اقلام بهداشتی و خودمحافظتی بین مسافران و عوامل مستقر در خاتمهه های مسافری و گردشگری از دیگر پروتکل هایی است که همیشه از سوی سازمان بنادر و دریانوردی اجرا شده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تمامی دستورالعمل های صادره از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا به بنادر مسافری و شرکت های مسئول ابلاغ شده است و بر حسن اجرای آن ها نظارت می گردد، گفت: اتصال به سامانه ماسک از دیگر اقدامات مهم این سازمان است به گونه ای که سامانه یکپارچه فروش بلیت از سال گذشته به سامانه ماسک وزارت بهداشت متصل شد و در 2 مرحله (زمان خرید بلیت و سوار شدن مسافران به شناوران) شرایط تست مسافران آنالیز می گردد و امکان تهیه بلیت و سوار شدن به شناوران برای مسافرانی با تست کووید 19 مثبت، مقدور نخواهد بود.

وی ادامه داد: به منظور اجرای طرح مدیریت و کنترل هوشمند کرونا، بستر لازم از سوی شرکت های فروش بلیت جهت اتصال به سامانه امید (سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا) اجرا شده و به محض ایجاد دسترسی، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

طرح تسهیل سفر های دریایی نوروز 1401؛ منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا

وی با اشاره به اینکه طرح تسهیل سفر های دریایی در نوروز 1401 منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملی کرونا است، گفت: در صورت برقراری مسافرت های دریایی، ضرورت دارد مسافران نوروزی صرفا از بنادر و شناور های مجاز و تحت نظر سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده نمایند و برای مسافرت های دریایی از محل هایی که غیرمجاز است یا از شناور های غیرمجاز استفاده ننمایند تا در ایام نوروز دچار مشکل نشوند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر اضافه نمود: در عین حال هماهنگی لازم با مسئولان کشوری و استانی در حال اجرا است تا مردم از مبادی مجاز مورد نظر سازمان بنادر و دریانوردی تردد نمایند.

عباس نژاد تاکید نمود: مسافران هنگام سفر حتما از تجهیزات ایمنی دریانوردی نظیر جلیقه نجات استفاده نمایند تا در نوروز پیش رو سفر ها بدون حادثه انجام گردد؛ در صورت بروز هر گونه سانحه دریایی، شماره تلفن 1550 در استان های ساحلی کشور بدون احتیاج به گرفتن پیش شماره به مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی وصل می گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1345

به "سفر های دریایی نوروز 1401 منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر های دریایی نوروز 1401 منوط به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید