شناساییپارکورکار تخت جمشید و پیگیری قضایی متخلف

به گزارش دکترای اقتصاد، حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در پی انتشار ویدئویی در فضا مجازی که جوان پارکورکاری را در حال جست و خیز روی سازه های تخت جمشید نشان می دهد، شرح داد که این ویدئو متعلق به تابستان است و تعیین نیست با چه انگیزه ای از سوی بعضی اکنون در فضای مجازی قرار گرفته است.

شناساییپارکورکار تخت جمشید و پیگیری قضایی متخلف

وی با این حال بیان کرد: متاسفانه این موضوع یکی دو روز است که بخشی از دغدغه پایگاه میراث جهانی میراث تخت جمشید شده است و ما پس از آنالیز، اقدام به پیگیری موضوع کردیم.

فدایی، اضافه نمود: چنین رویدادی تا به امروز در تخت جمشید سابقه نداشته و علی رغم این که یگان حفاظت تخت جمشید به وظایف خود عمل می نماید جای سوال دارد که چگونه این خلأ حفاظتی روی داده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح اینکه از اداره ورزش و جوانان پیگیری موضوع انجام گرفته است، گفت: این شخص شناسایی شده و از آنجا که ما مخالف سرسخت چنین موضوعاتی هستیم و حفاظت از تخت جمشید از اهمیت برخوردار است بنابر این موضوع را تا برخورد با چنین فردی دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان این که یگان حفاظت در تخت جمشید حتی در عبور از طناب کشی ها حساسیت به خرج می دهد، اضافه نمود: این مشکل فرهنگی را باید زنگ خطری برای حرایم تاریخی در نظر گرفت که احتیاج به فرهنگسازی دارد و بیشتر روی چنین مسائلی باید کار گردد.

وندالیسم مشابه در آثار دیگر تاریخی

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نقش رسانه ها در اهمیت بخشیدن به حفظ میراث فرهنگی را یادآوری کرد و گفت: همین جنس از وندالیسم را در آثار دیگری هم داریم که دست کمی از این چنین مواردی ندارد.

فدایی با بیان این که قسمت هایی از آثار تاریخی که دارای نگهبانی نیست و دورافتاده هستند در معرض وندالیسم قرار دارند، گفت: متاسفانه شاهد چنین اتفاقاتی در آن نقاط هم هستیم و کوشش می کنیم آثاری که به این سرنوشت دچار می شوند را پاکسازی کنیم.

وی با تصریح این که مورد خاص پارکورکاری که ویدئو آن منتشر شده است جای تأمل دارد، بیان کرد: این رویداد ناگوار در روزهایی رخ داده که متأسفانه پاندمی کرونا وجود داشته و ار خلوتی سایت تخت جمشید سو استفاده شده است البته شاید این اتفاق در بین تعویض شیفت یگان حفاظت روی داده باشد؛ شاید هم مشکل از دوربین ناحیه فوق بوده است.

فدایی پیرامون این که آیا نقاطی از تخت جمشید خارج از دید دوربین های حفاظتی واقع شده است، بیان کرد: تختگاه تخت جمشید تحت نظارت و مراقبت فیزیکی است و مستمر رصد می گردد و بیشتر نقاط زیر پوشش دوربین های نظارتی است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با این حال بیان کرد: اگر چه ممکن است اتفاق فوق آسیبی جدی در پی نداشته اما همین قبیح بودن این مسئله و جریجه دار شدن اذهان عمومی نسبت به حفاظت از تخت جمشید لطمه ایست که می تواند در حکم قضائی و پیگیری ها تأثیرگذار باشد.

طرح همیاران تخت جمشید متوقف نشده است

فدایی پیرامون اجرا طرح همیاران تخت جمشید هم، گفت: این طرح متوقف نشده است و معمولاً در روزهایی مانند تعطیلات نوروز که شمار بازدیدنمایندگان افزایش می یابد در کنار راهنمایان و یگان حفاظت به فعالیت می پردازند.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تصریح این که در استفاده از طرح همیاران تخت جمشید جدیت وجود دارد، ادامه داد: در نوروز حتما از ظرفیت های مردمی برای حفاظت حدبیشتر استفاده می کنیم اما در روزهایی که بازدیدنماینده نداریم این طرح موضوعیتی ندارد.

وی با این وجود بیان کرد: در حفاظت از حرایم تخت جمشید به جز تختگاه که چند 10 هزار هکتار است به طور معمول از همیاران حفاظت استفاده می کنیم.

مهر نوشت، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در سرانجام با تاکید بر فرهنگ سازی پیرامون حفاظت از میراث فرهنگی، گفت: تا حدودی روی این مسئله کار شده اما باید جدیت بیشتری به خرج داد چراکه حفاظت از میراث تاریخی کشور یک مسئولیت جمعی است و آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی و رسانه ها می توانند به ما یاری نمایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 852

به "شناساییپارکورکار تخت جمشید و پیگیری قضایی متخلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناساییپارکورکار تخت جمشید و پیگیری قضایی متخلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید