قانون جدید روسیه برای موبایلها

به گزارش دکترای اقتصاد به نقل از رویترز، طبق قوانین جدید در روسیه، موبایل های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی که در این کشور برای فروش عرضه می شوند باید به طور پیش فرض دارای نرم افزاری باشند که ارزش های سنتی روسیه را منعکس می نماید.

قانون جدید روسیه برای موبایلها

نوامبر سال گذشته ولادیمیر پوتین قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تمام موبایل ها، رایانه ها و تلویزیون های هوشمندی که در روسیه فروخته می شوند باید دارای نرم افزار روسی مذکور باشند. بنابراین فروش گجت ها بدون وجود نرم افزار پیش فرض روسی در آنها ممنوع می گردد. این قانون از جولای 2020 اجرایی می گردد.

اکنون سازمان فدرال ضد انحصار (Federal Anti-Monopoly Service) در این کشور نسخه اولیه دستورالعملی را تهیه نموده تا معین گردد نصب پیش فرض چه نرم افزاری روی دستگاه ها الزامی است.

طبق گزارش رویترز نرم افزار مذکور باید به اولویت شدن ارزش های سنتی اخلاقی و معنوی روسیه یاری کند. همچنین این نرم افزار باید محبوب و ایمن باشد. این در حالی است که پوتین سعی دارد از ارزش های فرهنگی غربی دوری کند.

در متن دستورالعمل به طور واضح ارزش های اخلاقی و معنوی روسیه شرح داده نشده و سازمان انحصار این کشور نیز اظهار نظری ننموده است.

طبق نسخه اول این دستورالعمل شرکت های خصوصی، سازمان های دولتی یا بانک مرکزی این کشور می توانند نرم افزار و اپلیکیشن هایی را برای آنالیز ارائه نمایند. تا انتها ماه موارد ارائه شده آنالیز می شوند و در مرحله بعد شرکت نمایندگان در بازار درباره آنها نظر می دهند. این نرم افزار یا اپلیکیشن ها در نهایت در ماه مارس برای اجرا به دولت ارائه می شوند.

حامیان آنالیز نرم افزارهای موبایل و دستگاه های الکترونیکی معتقدند این امر به شرکت های فناوری روسیه یاری می نماید تا با شرکت های خارجی رقابت نمایند. البته صنف خرده فروشان دستگاه های الکترونیکی در روسیه با آن مخالف است و اعلام نموده این قانون بدون مشورت با آنها تصویب شده است.

به نوشته گیزمودو، اولگ نیکولایف یکی از مؤلفان این قانون می گوید: دستگاه هایی که مصرف نمایندگان روسی می خرند، به طور عمومی دارای اپلیکیشن های پیش فرض غربی است. این یکی از مسائل ما است. هنگامیکه کاربر دستگاه را آنالیز می نماید متوجه می گردد هیچ جایگزین داخلی برای اپلیکیشن ها وجود ندارد. بنابراین اگر گجت ها همراه نرم افزارهای پیش فرض روسی عرضه شوند، کاربران این کشور حق انتخاب خواهند داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 24 اسفند 1398 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 130

به "قانون جدید روسیه برای موبایلها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون جدید روسیه برای موبایلها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید