قصرهای مراکش، نماد عظمت و شکوه این کشور

به گزارش دکترای اقتصاد، مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا است که از جاذبه های آن می توان به قصرهای مجللی همانند قصر دار جماعی، دار البایدا، قصرهای سلطنتی و... اشاره نمود که از عظمت معماری این کشور حکایت دارد.

قصرهای مراکش، نماد عظمت و شکوه این کشور

پادشاه مراکش چندین اقامتگاه رسمی در سراسر مراکش دارد. بازدیدنمایندگان می توانند فقط فضای بیرون این سازه ها را از پشت دیوارهای باشکوه و دروازه های بلند آن ببینند که به شدت تحت محافظت است؛ با این حال تعدادی از قصرهای با ابهت قدیمی در مراکش وجود دارد که برای بازدید گردشگران باز است. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر بدانید.

1. قصر دار جماعی

قصر دار جماعی (Dar Jamai) در دهه 1880 به وسیله یک خانواده محلی با نفوذ ساخته شد که نام خود را روی آن گذاشتند. دو تن از اعضای این خانواده ثروتمند به عنوان وزرای (مقامات بلندپایه) سلطان حسن اول فعالیت می کردند. این قصر، طراحی های سنتی متعددی دارد که شامل کاشی کاری های رنگارنگ، گچبری های مجسمه ای، حکاکی روی چوب و پنجره های طاقی شکل می شود. اطراف این قصر را چندین باغ احاطه نموده و در حال حاضر به عنوان موزه برای نمایش هنرهای سنتی و صنایع دستی کل کشور به کار می رود.

2. قصر دار البایدا

قصر دارالبایدا (Dar al Baida) در حال حاضر به عنوان یک مرکز نظامی استفاده می شود و بنابراین برای بازدید عموم باز نیست. این قصر در دهه 1700 به دستور سلطان سید محمد بن عبدالله ساخته شد. این ساختمان بسیار بزرگ برای سلیقه های باکلاس و مجلل بنا شد. یک مسجد داخل این مجموعه واقع شده است و دو حیاط بزرگ نیز دارد که در اطراف آن چندین اتاق لاکچری قرار گرفته است.

3. قصر سلطنتی، مکنس

قصر سلطنتی واقع در مکنس (Meknes)، مشابه تمام اقامتگاه های سلطنتی مراکش، برای بازدید عموم نیست. بازدیدنمایندگان می توانند به وسیله دروازه اصلی که تزییناتی تحسین برانگیز دارد، چشمه ای از شکوه معماری این قصر را نظاره گر باشند.

4. قصر ال گلوعی

ال گلوعی (El Glaoui) در شهر سابق امپراتوری فز واقع شده است و به دست پاشای سابق مراکش که مرد قدرتمندی بود ساخته شد، او تعدادی قصر معرکه نیز در چندین شهر مراکش ساخته است. مردم می توانند به داخل این قصر بروند و طراحی اندلسی، آشپزخانه بسیار بزرگ و حمام قدیمی آن را تحسین نمایند. تاریخ ساخت این قصر به قرن 18 برمی شود و نمونه واقعی یک خانه مجلل مراکشی است.

5. قصر سلطنتی، فز

قصر سلطنتی فز را دیوارها و دروازه های باعظمتی احاطه نموده اند. نگهبانان سلطنتی در اطراف قصر گشت می زنند و مانع از نزدیک شدن افرادی می شوند که می خواهند یواشکی عکس بگیرند. عکسبرداری از قصرهای سلطنتی فعلی حتی دیوارهای بیرونی و دروازه های آن ممنوع است. محوطه داخلی شامل 80 هکتار می شود، هرچند بازدیدنمایندگان می توانند فقط درهای برنجی بسیاز بزرگ و سنگینی را مشاهده نمایند که با چوب سدار و کاشی های زلیج پوشانده شده است.

6. قصر البادی

قصر البادی (El Badi) یکی از مراکز تاریخی مهم مراکش است که در گذشته از قصرهای فوق العاده این کشور به حساب می آمد. هر چند که امروزه مردم می توانند به بقایا و خرابه های آن نگاهی بیندازند و با قوه تخیل خود، شکوه و عظمت آن را تجسم نمایند. این سازه در دهه 1500 به دستور سلطان احمد المنصور ساخته شد که می خواست یکی از زیباترین قصرهای تمام دوران را بسازد. قصر البادی به کاشی کاری های نفیس، طلای درخشان، جواهرات پرزرق و برق و سایر طراحی های لاکچری معروف بود.

7. قصر الباهیا

قصر الباهیا (El Bahia)، یکی دیگر از جواهرات معماری مراکشی از دوران گذشته است که اواخر قرن 19 ساخته شد. این قصر برای احمد ابن موسی ساخته شد که یکی از مقامات شهری و مشاور مورد اعتماد سلطان بود که از بردگی به قدرت رسیده بود. این قصر مجلل، معماری فوق العاده ای دارد که شامل کاشی کاری های ظریف، سقف های چوبی با چوب سدار، سقف های نقاشی شده، تزئینات گچبری، فواره های فضای داخلی، طاق های با عظمت و حجم زیادی از نورهای طبیعی می شود. باغ های بسیار بزرگ نیز بر زیبایی این قصر افزوده اند.

8. قصر دار منبهی

قصر دار منبهی (Dar Menebhi) در گذشته متعلق به خانواده ثروتمند مراکشی به نام خانواده منبهی بود. این منزل لوکس در اواخر دهه 1800 به سبک اندلسی ساخته شد. حیاط اصلی این قصر، یک فواره در مرکز خود دارد و تعدادی اتاق نیز در اطراف آن قرار گرفته است. این سازه در دهه 1990 با دقت بازسازی شد تا بتواند شکوه اصیل خود را به معرض نمایش بگذارد. در حال حاضر از این قصر به عنوان موزه استفاده می شود.

9. داراِلمکزن

قصر سلطنتی سابق دارلمکزن (Dar el-Makhzen)، در حال حاضر شامل 2 موزه است. با اینکه تانگیر هیچگاه به عنوان یکی از شهرهای امپراتوری مراکش نبود، ولی زمانیکه خانواده سلطنتی برای بازدید به شهرهای ساحلی شمالی می رفتند، از این قصر استفاده می کردند. اتاق های اصلی آن در اطراف دو حیاط بزرگ واقع شده است. ستون های باشکوهی دارد که قدمت بعضی از آن ها به دوران رومی ها برمی شود، علاوه بر این می توان به فواره هایی از سنگ مرمر، سقف های بلند چوبی، کاشی کاری های سنتی و سایر تزئینات معرکه نیز اشاره نمود.

10. دار آلمکزن

دار آلمکزن (Dar al-Makhzen)، اقامتگاه اصلی و رسمی پادشاه فعلی مراکش است که در سال 1864 ساخته و جایگزین قصر قدیمی شهر شد. حوادث قابل توجهی در این قصر پرزرق و برق اتفاق افتاده است که از آن میان می توان به ازدواج پادشاه فعلی با سلما بنانی اشاره نمود. این قصر بسیار بزرگ از ساختمان های متعددی نظیر خانه های افراد سلطنتی، بخش مخصوص مهمانان، استراحتگاه گارد سلطنتی تشکیل شده است.

باغ های با عظمتی در این قصر وجود دارد که در آن ها ردیف های منظمی از گل ها، بوته ها، درختان و مجسمه ها و جریان آب به چشم می خورد. محوطه بزرگی برای رژه و یک مسجد کوچک نیز در این سایت واقع شده است. پرچم مراکش در بالای قصر به اهتزاز درآمده است، ضمناً این قصر برای بازدید عموم باز نیست.

11. قصر سلطنتی، آگادیر

قصر سلطنتی آگادیر، یکی از اقامتگاه های پادشاه کنونی مراکش است و به همین علت به روی عموم بسته است. این قصر در منطقه ای نسبتاً آرام و ساکت واقع شده است و مستقیما به دریا و ساحل دسترسی دارد. پارک سرسبزی نیز دارد که افراد سلطنتی می توانند اوقات فراغت خود را در آن سپری نمایند.

12. قصر سلطنتی، کازابلانکا

طبیعی است که کازابلانکا به عنوان بزرگ ترین شهر مراکش نیز برای ایامی که پادشاه و سایر اعضای خانواده سلطنتی از این شهر بازدید می نماید، یک قصر سلطنتی داشته باشد. بازدیدنمایندگان اجازه ورود به محوطه قصر را ندارند، اما دروازه بزرگ و بزرگ آن تا حدود کمی می تواند از آنچه که در پس دیوارهای قصر می گذرد به مردم بگوید. این قصر نیز خود بخشی فوق العاده از معماری اسلامی است که یک حیاط بزرگ در قسمت جلویی و درختان مرکبات معطر در باغ هایش دارد.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 1461

به "قصرهای مراکش، نماد عظمت و شکوه این کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "قصرهای مراکش، نماد عظمت و شکوه این کشور" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصرهای مراکش، نماد عظمت و شکوه این کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید