چه کسانی مشمول تعویق اقساط وام می شوند؟

به گزارش دکترای اقتصاد، شیوع ویروس کرونا کسب وکارهای زیادی را تحت تاثیر قرار داد و نگرانی هایی بابت تامین هزینه های مردم و از سوی دیگر پرداخت بدهی ها به ویژه به شبکه بانکی به همراه داشت، اما این در حالی بود که با مصوبه شورای پول و اعتبار در راستای حمایت از کاربران شبکه بانکی و به ویژه فعالان مالی در رابطه با بازپرداخت تسهیلات پرداختی آن ها تصمیماتی اخذ شد.

چه کسانی مشمول تعویق اقساط وام می شوند؟

به گزارش دکترای اقتصاد به نقل از ایسنا، از جمله مهم ترین تصمیم های گرفته شده این است که برای صاحبان کسب وکارها به ویژه کسب وکارهای کوچک که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا متضرر شده و با مسائل مالی روبرو شده اند اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که مصادیق آن در مصوبه دولت معین خواهد شد، اقساط آن به مدت سه ماه از اسفند تا اردیبهشت ماه به تعویق می افتد، همچنین اقساط وام های قرض الحسنه کلیه اشخاص نیز شامل این طرح می گردد.

در این مصوبه این که گفته شده بود اشخاص می توانند وام های قرض الحسنه را پرداخت ننمایند با ابهاماتی روبرو بود که چه گروه هایی می توانند از آن استفاده نموده و چه وام هایی را در بر بگیرد، طبق نظر بعضی مسئولان این مصوبه نیز شامل کسب کارهای آسیب دیده شده و حقوق بگیران را در بر نمی گیرد، موضوعی که از چند مدیر ارشد بانکی مورد پرسش نهاده شد و تعیین شد که برای وام های قرض الحسنه همه افراد شامل می گردد و هیچ استثنایی ندارد، یعنی فقط خاص افراد دارای کسب وکارهای کوچک و یا سایر فعالان مالی نیست و به عبارتی وام های قرض الحسنه کلیه افراد سه ماه به تعویق می افتد، براین اساس حتی افرادی که دارای دریافت ثابت هستند از جمله کارمندان و یا سایر کارکنانی که حقوق ثابت دریافت می نمایند مشمول این مصوبه خواهند شد.

این در حالی است که این وام های قرض الحسنه می تواند شامل تمامی وام های گروه خود از جمله وام ازدواج باشد.

اما در خصوص سایر وام ها که قرض الحسنه نیستند و روال عادی وام در شبکه بانکی را دارند مشمول کسب وکارهای مالی می گردد که به دلیل شیوع ویروس کرونا دچار آسیب شده اند. مثلا کسب وکارهایی مانند هتلداری، رستوران و یا سایر بخش هایی که تحت تاثیر این جریان قرار داشته و کسب وکار آن ها با مشکل روبرو شده است.

اما مسئولان شبکه بانکی معتقدند افراد با حقوق ثابت اگر بتوانند در هر ماه اقساط خود را پرداخت نمایند که بهتر است این کار را انجام دهند، چرا که در هر صورت این به تعویق افتادن وام زمان را برای آن ها طولانی تر خواهد نمود. در عین حال که افرادی که می توانند خود نیز برای پرداخت اقساط ورود می نمایند.

این مصوبه از ابتدای اسفندماه لازم الاجرا بوده و شبکه بانکی باید با دریافت نمایندگان وام های قرض الحسنه و سایر وام ها همراهی داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: economicsphd.ir شناسه مطلب: 201

به "چه کسانی مشمول تعویق اقساط وام می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی مشمول تعویق اقساط وام می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید